Vasak käsi on mu parem käsi

Enamikul inimestest on võimekam parem käsi, väiksemal osal (10-11%) vasak käsi. Senini puudub tõestus, et vasakukäelised erinevad paremakäelistest hariduslike erivajaduste või IQ poolest. Vasakukäelisus ei ole vaimse arengu takistuseks ja mitte kõik vasakukäelised ei koge raskusi. Selles valdkonnas on mitmeid vastuseta küsimusi ning aines annab teadlastele veel palju uurimismaterjali põhjuste väljaselgitamiseks.

Kes on vasakukäeline

Vasakukäeliseks saab nimetada inimest, kes saavutab vasaku käega tõhusamaid tulemusi kui paremaga ning eelistab vasakut kätt tegevustes, mis nõuavad head koordinatsiooni, jõudu ja täpsust. Paremakäeliste juhtivaks aju poolkeraks on vasak, ja vasakukäelistel on juhtivaks parem ajupoolkera. Kummalgi aju poolkeral on oma funktsioonid - näiteks parem aju poolkera vastutab intellekti eest - mõtlemine, loogika, terviklik mõtlemine, meloodiamälu, intonatsiooni, kehakeele analüüs, nägude tundmine, empaatia. Need keelevabad väljendid on rohkem arenenud just vasakukäelistel. Vasakukäelised omandavad paremini ja kiiremini võõrkeeli, neil on paremini arenenud nägemistaju ja nad on loomingulisemad. Kõne areneb vasakukäelistel veidi hiljem kui paremakäelistel.

Vasakukäelisi on palju

Vasakukäelisust esineb rohkem, kui me oskame arvata. Paljud paremakäelised on tegelikult ümberõpetatud vasakukäelised. Sõimeeas on väidetavasti enamasti üle poolte lastest vasaku käega tegutsejaid, täiskasvanuna vaid 35 %. Päris puhtaid paremakäelisi väidetakse olevat alla poole - 42%. ülejäänud on kas vasakukäelised või varjatud vasakukäelised ehk segatüüpi, või lapseeas ümberõpetatud vasakukäelised.

ümberõpetatud vasakukäelised jäävad motoorselt kohmakateks. Sageli on liikluses avarii põhjustanud inimesed, kes millegipärast keeravad äkitselt rooli valele poole - enamasti on need ümberõpetatud vasakukäelised, kes kriitilises olukorras ei suuda oma häiritud ruumitajuga toime tulla.

Käelisuse kujunemisel on olulisim roll vanematel ja lasteaednikel. Sageli antakse lapsele lusikas või pliiats ja öeldakse, et võta õigesse kätte, laskmata lapsel otsustada.

Mis põhjustab vasakukäelisust?

On palju teooriaid ja oletusi vasakukäelisuse suhtes, kuid täpset vastust pole siiani leitud. Oletatakse, et vasakukäelisi on kahte tüüpi: a) pealesunnitud vasakukäelisus - tähendab, et tegelikult pidi lapsest saama paremakäeline, aga mingi kahjustuse tõttu vasakus ajupoolkeras toimus vahetus parema poolkera vastu. Paljudel juhtudel on sellistel inimestel ka muid probleeme, nende hulgas arengupeetus; b) loomulik vasakukäelisus - praegu toimub geeniuuring, mis siis ikkagi põhjustab vasakpoolsust. Kui mõlemad vanemad on paremakäelised, on keskmiselt 9% lastest vasakukäelised ning kui üks vanematest on vasaku- ja teine paremakäeline, esineb vasakukäelisust umbes 19%. Aga kui mõlemad vanemad on paremakäelised, on tõenäosus, et laps sünnib vasakukäeline 26%.

Tooted, mis hõlbustavad vasakukäeliste inimeste tegevusi

Õnneks on tänaseks päevaks ka vasakukäeliste inimeste elu lihtsamaks tehtud ja nende igapäevaste tegevuste hõlbustamiseks mitmeid tooteid välja mõeldud. Eestis pakub spetsiaalselt vasakukäelistele mõeldud tooteid Prodes Oü. Firma esindaja Igor Mozessovi sõnul tekkis idee selliste kaupadega tegelema hakata järgmisest loost: "Mitu aastat tagasi külastasin ühte pangakontorit. Siis oli veel telleri ja kliendi vahel aknake ja maksekorraldust pidi täitma käsitsi. Selle tarbeks olid laua kõrval maksekorralduse blanketid ja pastakas. Pastaka kinnituse osa oli laua külge liimitud või kinni keeratud paremalt poolt, pastaka kinnitus ja pastakas ise olid omavahel ühendatud vedrutraadiga. Seal ei olnud palju ruumi ja kui paremakäeline inimene võttis pastaka ja hakkas kirjutama, siis oli vedrutraadi osa küll väikese pinge all, kuid ei tekitanud mingit ebamugavust. Ja nägin siis, kuidas enne mind järjekorras seisev tütarlaps proovis selle sama pastakaga kirjutada vasaku käega. Tal oli seda väga ebamugav teha. Peale seda hakkasin mõtlema, et miks vasakukäelistele ei võiks mugavaid asju olla."

Igor Mozessov räägib, et suurem osa täiskasvanutest inimestest Eestis on oma elu jooksul harjunud kasutama tavalisi paremakäelisi esemeid, eelkõige sellepärast, et varem lihtsalt ei olnud valikut, ei olnud kaupa vasakukäelistele. "Arvan, et vasakukäelistele kontoritöötajatele oleks kindlasti mugavam kasutada spetsiaalseid kääre, registraatoreid, pliiatsiteritajaid ja kirjutusvahendeid. Kõik vasakukäelised on harjunud kasutama tavalist arvutiklaviatuuri, aga palju mugavam on neil kasutada spetsiaalset klaviatuuri vasakukäelistele, sellise klaviatuuri puhul asub numbrite osa vasakul. Meie poest ostetakse kõige enam neid kaupu, mida saavad kasutada lapsed. Tänapäeval enam ei õpetata lapsi ümber paremakäelisteks, vastupidi - neile soetatakse vastavad ja mugavad tooted oma toimingute tegemiseks. Kõige populaarsemad kaubad ongi: joonlauad, pliiatsid, pastakad, pliiatsiteritajad jne," räägib Mozessov.

Ettevõtte esindaja selgitab, et peamiseks erinevuseks vasakukäelistele inimestele ja paremakäelistele inimestele mõeldud toodete juures ongi see, et vasakukäeliste kaubad on mõeldud kasutamiseks vasakukäelistele. "Näiteks kui paremakäeline inimene kas või ühe päeva proovib kõiki tegevusi teha vasaku käega, siis ta saab aru, kui ebamugav see võib olla. Proovige näiteks kasutada tavalist veiniavajat veinipudeli avamiseks vasaku käega või teritada pliiatseid tavalise pliiatsiteritajaga ning proovige lõigata tavaliste kääridega hoides neid vasakus käes," toob Igor Mozessov näiteid.

Fakte vasakukäelistest

Vanasti oli keelatud vasakukäelistel kohtus tunnistuste andmine. Veneaegsetes koolides oli selline kord, et kui hoidsid kirjutusvahendit vales käes, pidid selle kohe paremasse panema. Jaapanis võis mees naisest lahutada kui oli teada saanud, et ta on vasakukäeline. Vasakukäelised inimesed tulevad paremakäelistest paremini toime ülesannetega, mis nõuavad kiirust ning reageerimist paljudele samaaegsetele signaalidele. Kui mõlemad vanemad on paremakäelised, esineb vasakukäelisust ligi 17 protsendil järeltulijatest . Kui aga mõlemad vanemad on vasakukäelised on suur tõenäosus, et laps tuleb ka vasakukäeline ehk siis ligi 46 protsendil juhtudest. Vasakukäelised sünnivad tavaliselt aasta teisel poolel, harvemini aga kevadel.Vasakukäelistel on sagedamini raskusi kellaõppimisel. Vasakukäelised inimesed on head hävituslennukite piloodid. Vasakukäelised säilitavad oma võimeid paremakäelistest paremini ka vananedes. Vananemisprotsessi käigus väheneb aju töömaht ehk infotöötlemisvõime, kuid tänu paremale koostööle ajupoolkerade vahel suudavad vasakukäelised seda kaotust kauem kompenseerida.

Vasakukäelised inimesed näevad kõike ümberpööratult.

Tuntud vasakukäelisi inimesi: Julius Caesar, Leonardo da Vinci, Jeanne d?´Arc, Napoleon, Michelangelo, Bob Dylan, David Bowie, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Ludwig van Beethoven, Paul McCartney, Phil Collins, Ringo Starr, Wolfgang Amadeus Mozart, Ayrton Senna, Muhammed Ali, Albert Einstein, Aristoteles, Bill Gates, Isaac Newton, Neil Armstrong, George Bush, Fidel Castro, Elizabeth ll, Rajiv Gandhi, Napoleon lll, Pablo Picasso, Harry Truman, Mark Twain, Winston Churchill, Johann Wolfgang von Goethe.

Allikas: Kula, P. (2007) Haridus 11-12

 

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara