Kuidas küsida palgatõusu?

Iga töö eest peaks makstama palka vastavalt panusele ja tulemustele.

Kas tunned end alatasustatuna? Järelikult on saabunud õige ajahetk, et rääkida ülemusega oma soovist saada palgakõrgendust. Siinkohal mõned mõtted, kuidas võiksid teemale läheneda ja ennast ette valmistada. 

Ettevõtte finantssituatsioon

- Kõige esimesena kehtib kirjutamata reegel: uustulnuk firmas ei peaks kohe peale ametisse asumist suuri nõudmisi esitama. Palgatõus peab olema ärateenitud. Pead olema vähemalt 6 kuud ettevõttes töötanud, enne kui palgatõusuteemat tasuks jutuks võtta. - Enne palgakõrgenduse teema üles võtmist vii end kurssi ettevõtte finantsolukorraga: käive, kasum, arenguperspektiivid - see informatsioon on otsustava tähendusega. - Kontrolli oma turuväärtust: hangi usaldusväärset informatsiooni palgaskaala kohta samaväärse töö, samavanuseliste ja võrdse kogemusega inimeste hulgas oma regioonis. Sellekohane informatsioon on kättesaadav nii ajalehtede kui ka interneti töökuulutuste lehekülgedel.

- Keskmine palgatõus, millega tasub arvestada jääb üldjuhul 5-15% vahele.

Vali vestluseks õige ajahetk

- Igaaastane töötajate arenguvestluste periood on hea võimalus palgatõusu teema püstitamiseks. Ainus probleem selle juures: sa ei ole ainuke, kes selle teema üles võtab. Väljaspool seda perioodi leiab su taotlus kindlasti rohkem tähelepanu ja võid saavutada suurema palgatõusu. - Kui vahetad ametikohta või laieneb su ametialaste ülesannete nimekiri, saad oma taotlust paremini argumenteerida ja uusi kohustusi põhjenduseks tuua.

Pöördu õige inimese poole

Pöördu oma otsese ülemuse poole. Ta ei pruugi lõplikku otsust ehk üksi langetada, kuid sa ei saa kindlasti palgakõrgendust ilma tema heakskiidu ja nõusolekuta. Otsene ülemus oskab ka kõige paremini anda hinnangut sinu ja su töö tulemuste kohta.

Palgaläbirääkimiste ettevalmistamine

- Vii endamisi läbi väike situatsiooni simulatsioon: pane paika oma argumendid ning kujuta endale ette, kuidas sinu vestluspartner võiks nendele reageerida. - Kirjuta endale üles näited, mis tõestavad, kui kasulik sa ettevõttele oled.- Too oma töö väärtus välja arvudes.- Loo nimekiri ülesannetest, mida sa võiksid veel enda peale võtta.

- Arvuta oma soovitud kuupalk ümber kogu aasta peale. Palgaläbirääkimistel kasutatakse sageli just brutoaastapalka.

Läbirääkimiste ajal

- Juhtnöör: alguses räägi oma töö tulemustest, sellest, mida sa oled ettevõttesse omalt poolt panustanud ning mida sa seni oled saavutanud. Sellele järgnevalt esitle oma tulevikuplaane ja eesmärke. Nüüd võta üles palgatõusu teema ilma konkreetset summat nimetamata (sageli koosneb palk ju põhipalgast ja tulemuspalgast või preemiast).

- Käitumis- ja vestlusstiil: mine läbirääkimistele enesekindla ja eesmärgipärase hoiakuga! Näita ennast positiivsena ja - mis väga oluline- naerata seejuures! See tõestab sinu motiveeritust. Jää endale kindlaks ilma agressiivseks muutumata. Häälesta ennast dialoogiks: kuula hoolega oma vestluspartnerit, nii mõistad tema töösse suhtumist.

Vead, mida tuleks vältida

- Väldi konfliktsituatsiooni tekkimist.- Hoidu esimesena konkreetse summa nimetamist. Oota ära, kuni su ülemus teeb omapoolse palganumbri ettepaneku.- Väljapressimine stiilis: " Kui ma palgatõusu ei saa, lähen ma firmast minema"? ei sobi kohe kindlasti mitte. Kui sa oma ähvardust päriselt ei mõtle ja seda konkreetses situatsioonis tõeks ei tee, siis kaotad oma ametialase tõsiseltvõetavuse.

- Ärge tooge võrdlust teiste töötajatega. Sellega seate kahtluse alla oma ülemuse pädevuse ja kritiseerite kaudselt tema tööd.

Mida teha, kui palgatõusu taotlus tagasi lükatakse

- Proovige kaubelda endale muid hüvesid: lisapuhkust, paindlikku tööaega, ametiautot"¦- Väljendage selgelt oma soovi ja valmisolekut võtta enda peale suuremat ametialast vastutust ja uusi ülesandeid. See annab sulle võimaluse saada ka tagasisidet, kui palju sa oma ülemuse silmis väärt oled. Aasta või kahe pärast võid palgatõusu taas jutuks võtta.

- Kui järgneva 6-12 kuu jooksul muutusi ei toimu, pead ise otsustama, kas jääd ettevõttesse või lahkud uute väljakutsete suunas.

Allikas: www.gofeminin.de

Osale arutelus

 • Daily Saviauk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara