Suurlinn roheluses - Berliin

Kas mäletate aegu, kui televiisori vähestest kanalitest sai harva sporti vaadatud? Olenemata spordialast olin alati sakslaste poolt. Ja juba aastaid olen unistanud näha ja tutvuda lähemalt selle riigiga. Sel suvel sai pikalt plaanitu teoks- lendasin Easyjetiga Berliini, seekord siis sugulastele külla.

Kuumalaine

Seekordne reis oli selles suhtes teistmoodi, et üle pika aja ei pidanud ma hotelliderägastikust taskukohast otsima ega ruutmeetrise kaardiga mööda linna jooksma. ühtpidi jäi ära tavapärane põnevus võõras linnas umbkeelsetelt kohalikelt tee küsimine, teistpidi sai aga käia kohtades, kuhu tavaline turisti teatmik ei vii. Rääkimata poodidest, kuhu väljaspool Berliini elavad isegi minna ei oska. Nii jäi kaardi järgi linnaga tutvumine oma aega ootama - küll see aeg ka tuleb. Näiteks järgmiste allahindluste aegu"¦

Juuli lõpp oli Eestis päikesekummardajatele rõõmus aeg. Berliinis ootas mind ees aga lausa kuumus. Oli väidetavalt üle pika aja kuumarekordite aeg. Ja mulle see sobis.

Kohustuslikud turismiobjektid

Suurem osa kohustulikest turismimagnetistest sai läbi käidud. Seekord jätsin nimekirjast välja Paradiisisaare, teletorni ning parlamendihoone- esimese praktilistel kaalutlustel (üsnagi kallis ning äsja seljale tehtud tattoo ei soosinud samuti), teletorni piletit pidasin pisut kalliks (eriti peale äsjast Å?oppamist) ning tasuta parlamendihoone külastuse lükkas järgmiseks korraks pikk järjekord lõõskava päikese käes. Aga nii on järgmine kord kohti, kuhu üks korralik turist ikka minema peab. Ära sai käidud järgmistes kohtades:

Siegelsäule - üks Berliini sümboleid. Paari euro eest sai meeletus kuumuses ronida 285 trepiastet ning vaadata 67 meetri kõrguselt suuremat osa Berliini linnast. Küll aga ootas piletikassas esimene, pisut negatiivne üllatus, selgus et selles tornis peetakse üliõpilase soodustuse vääriliseks kuni 27 aastaseid õppureid. Mina oma 28 eluaastaga pidin kurvalt äsja pikendatud ISICu rahakotti tagasi toppima ning "täiskasvanu"? pileti lunastama.

Berliini loomaaed - kui juba Berliinis olla, siis tuleb ka loomaaeda minna. Seekord olin ma üliõpilase soodustuse vääriline ning sain uhkelt 14 euro eest "combi"? pileti- sellega sai nii loomaaeda kui ka akvaariumi külastada. Muuhulgas nägin esimest korda kaelkirjakut ja meduusi.

Monument mõrvatud juutidele - Brandenburgi väravatest ida poole minnes on suur plats, mis pühendatud kõikidele Holokausti ohvritele. Monumendiks on labürindina mõjuvad erineva suurusega minimalistlikud klotsid- mälestusmärk mõjub juba oma lihtsuses.

Brandenburgi väravad - ilmselt üks väheseid asju, mis ka kõige laisemale saksa keele õppijale koolitunnist meelde jäänud on. Värava ümbruses on palju pildistamisväärset. Väga levinud on ennast vaskkujuks maskeerinud inimesed, kes liikumatute kujudena tänaval kõige kummalisemates poosides püsivad, plekk-kauss raha kogumiseks kõrval.

Olümpiastaadion - samuti üks paljudest võimu näitamise sümboleid. Staadion mõjub kohati lausa ülepingutatud suurusega. Hämmastav mõelda, et see valmis juba 1936 aasta sportlaste omavaheliseks jõukatsumiseks.

Alexanderplats ja selle ümbrus - ida poole jääv vaimustavalt ilus piirkond, mille läheduses on nii teletorn, toomkirik kui ka mitmed arhitektuurimälestised. Neptuni purskkaevus end järjekordselt värskendamas käies leidsin end ühe fotograafi objektiivi ees. Nimelt leidis üks kohalik purskkaevus end jahutava eestlase üsnagi vapra ning pildistamisväärse olevat. Imelik, kas neil ei olegi siis palav?

Potsdami plats - seal sai mitmel korral käidud, samuti külastatud tuntud 3D kino. Potsdami platsil kihab elu ka hilistel tundidel, välikohvikutes on nii turiste kui kohalikke.

Mis ma Berliinist teada sain?

Esiteks seda, et tegu on meeletult suure ning üllatavalt rohelise suurlinnaga. Saksamaa pealinnas on tohutult puid ja parke, linn mõjub oma rohelises vapustavalt. Teiseks on tegu väga inimsõbraliku linnaga - kõnniteed on laiad ja ühe osa moodustavad kindlasti punasega märgitud jalgrattateed. Ja need on mõeldud ainult jalgratturitele. Juba korra sinna astudes kuuled kaugelt jalgrattakella hoiatavat helinat ning nõudlikku hüüdu "Achtung!"?. Kolmandaks on inimesed väga sõbralikud ning kingapoes ei saa veel kingagi jalga proovida, kui juba küsitakse, kas kõik ikka hästi on. Toreda üllatusena avastasin, et jalatsite poes on alati olemas nn "varba sukad"?, millega mugavalt jalavarje proovida saab. Äärmiselt kliendisõbralik. Neljandaks lihtsalt väike vahemärkus - tänaval kõndides tasub ettevaatlik olla, et mõnele tõmmule noormehele ülearu ei naerataks. Muidu võid avastada, et täiesti märkamatult on ta sulle järgnenud"¦

ühe negatiivse asjana mainiks Berliini kanalisatsiooni üht omapära - väidetavalt pole kanalisatsioon maa all mitte torudes, vaid lahtiselt. Nii on ebasoodsa ilmaga tunda kerget solgilõhna. Ja ühistransport on Berliinis kallis - pikemalt seiklemisel tasub kindlasti osta päeva kaart.

Aga muidu on Berliin vaimustav. Ostusõltlasele on see linn oma allahindluste aegu täielik paradiis. Ja eriti suured allahindlused pidid olema kohe peale jõule, siis on möödas jõululaatade aeg. Minul igatahes mõte juba liigub"¦

Osale arutelus

 • Meelike Eenpuu-Villup

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara