Saame tuttavaks - Mari-Liis Kirotus

Mari-Liis Kirotus töötab AS Datelis tarkvara arenduse osakonna assistendina. Mari-Liis, nagu mitmed meie eelnevad persooniloo kangelased, on koolis aga hoopis teistsugust ametit õppinud. Uurisimegi, kuidas ja miks psühholoogiaalase huviga neiu hoopis assistendi ametisse jõudis.

Miks valisite just selle eriala ja praeguse ameti? Millal tekkis äratundmine, et tahate just seda tööd teha?

Selle eriala juurde olen ma jõudnud täiesti juhuslikult. ülikooli ajal olid mul hoopis teistsugused plaanid, tahtsin saada psühholoogiks. Tegelikult olin ma täiesti kindel, et ei taha kunagi mingit kontoriroti tööd teha. Aga sellegipoolest - siin ma nüüd olen. Ja võin öelda, et mu töö on päris tore.

Vastavat eriala ma kuskil õppinud ei ole, kõik vajaminevad teadmised olen omandanud töö käigus. Mul on hea meel, et olen saanud sarnasel ametipostil töötada mitmes täiesti erinevas firmas. Sellised kogemused annavad väga hea võrdlusmomendi ja aitavad paremini aru saada, kuidas oma tööd võimalikult hästi ja mugavalt korraldada saaks, samuti ka selgema pildi sellest, millises firmas ja millistes tingimustes ma töötada tahan.

Kui kaua olete oma praegust tööd teinud ja kuidas praeguse tööandjani jõudsite?

Praeguse töökohani jõudsin ma peaaegu aasta tagasi mõnes mõttes kogemata, aga mõnes mõttes täiesti sihilikult.

Nimelt olin ma mõnda aega töötanud ühes teises arvutitega tegelevas firmas ja seal üpris rahul olnud. Siiski otsustasin ühel hetkel, et see ametikoht on end minu jaoks ammendanud ja läksin sekretäriks ühte suurde rahvusvahelisse finantsalal tegutsevasse firmasse. Seal tundsin aga juba esimesel päeval, et õhkkond on minu jaoks täiesti vale ja peale nädalast töötamist otsustasin, et minu õige koht on mõnes väikeses hubases firmas, mis soovitavalt tegutseb arvutite vallas. Vaatasin töökuulutusi, saatsin ära ühe ainukese CV ja tulingi Datelisse tööle. Firma pole küll väike aga sellegi poolest olen end siin algusest peale väga koduselt tundnud.

Kas mäletate oma esimest tööpäeva praeguses ametis? Millised emotsioonid Teid valdasid?

Mäletan väga selgelt oma esimest tööpäeva praeguses töökohas. Kuna polnud kedagi, kes tööülesanded mulle üle annaks, siis pandi mind lihtsalt laua taha istuma ja lasti "tööle hakata"?. Nii ma seal siis istusingi ja mõtlesin, et huvitav mida ma siis nüüd tegema peaksin? Kõige suurem hirm oli see, et kui keegi helistab, siis ma ei oska telefonigi suunata

Milline näeb välja Teie igapäevatöö? Mida täpsemalt teete?

Minu igapäevatöö seisneb nii osakonnajuhataja ja projektijuhtide assisteerimises kui ka kogu osakonna korrashoius. Vastan telefonile, korraldan kirjavahetust, haldan osakonna dokumente, hooldan kohvimasinat, tegelen osakonna kõikvõimaliku varustamisega. Veel on minu tööülesanneteks koosolekute protokollimine, arvete tegemine, riigihangetele pakkumiste ja taotluste koostamine, külaliste vastuvõtt ja osakonna ürituste korraldamine. ühesõnaga - teen kõike, millest jõud üle käib ja hoolitsen selle eest, et kõigil teistel jääks võimalikult palju aega oma tähtsate ülesannetega tegelemise jaoks.

Kuidas töö jaoks vajalikku energiat ammutate?

Minu jaoks on väga tähtsal kohal korralik uni. Samuti on akude laadimiseks väga oluline iga päev natuke aega ainult iseenda jaoks leida. Kui pean tööl kogu aeg inimestega suhtlema ja pidevat kontorisuminat kuulama siis pärast tööd on hea natuke vaikust ja rahu nautida.

Mis Teile oma ameti juures kõige enam meeldib? Ja on ehk mõni tööülesanne, mis on Teile vastumeelt ja mida Te parema meelega ei teeks?

Kõige enam meeldib mulle see, et saan iga päev kellelegi abiks olla. Samuti on mu töö küllaltki vaheldusrikas ja rutiinivaba. Hea on ka see, et mul on oma töös küllaltki palju vabadust.

Otseselt vastumeelset tööülesannet hetkel meelde ei tulegi. Vahel võib tüütuks muutuda, kui pean sarnast ülesannet liiga tihti täitma, näiteks mitut üritust järjest organiseerima. Samas mõnel muul hetkel võib sama ülesanne jällegi meeldivaks vahelduseks olla.

Olete Te leidnud oma töös mõne põneva nipi, mida soovite ka teistega jagada?

See pole küll eriline nipp aga olen tähele pannud, et tööd tuleb teha siis, kui on töötuju. Kui tuju pole, siis ei saa nagunii kuigi palju tehtud ja ka tulemus pole kiita. Kui aga õige tuju peale tuleb, siis töö lausa lendab käes ja tehtud saavad ka ülesanded, mida pikka aega edasi olen lükanud. Seega tasub võimalusel oma tööde planeerimisel tujudest ja enesetundest lähtuda :)

Millised on esemed või asjad, milleta Te oma tööd ette ei kujutaks?

Ilma Outlooki ja Office"™ita oleks vist üpris võimatu tööd teha. Teised asendamatud abimehed on liimiga märkmepaberid ja üks hea sinine tindipliiats.

Milline on Teie jaoks kõige suurem väljakutse oma töös?

Minu jaoks on väga oluline, et saaksin iga päev tööle tulla rõõmuga. Kui tunnen, et hommikuti enam kohe kuidagi kodunt välja ei saa, siis järelikult on midagi juba väga valesti. Seega ongi kõige suurem väljakutse see, kuidas ennast piisavalt motiveerida, et töö vastumeelseks kohustuseks ei muutuks.

Kas Teil on ehk mõni lõbus seik või "ämber"? oma tööst rääkida?

Eks neid "ämbreid"? on ikka ette tulnud, aga pigem on nad olnud veidi piinlikud. Näiteks oli mul kunagi uude firmasse tööle minnes üks Indiast pärit kolleeg, keda ma alati püüdlikult inglise keeles kõnetasin. Hiljem panin tähele, et teiste kolleegidega räägib ta vägagi soravas eesti keeles :)

Mida oma töös kõige raskemaks peate?

Kõige raskemad on need hetked, kus väga lühikese ajaga tuleb korraga ära teha mitu suurt ja veel terve rodu väiksemaid tööülesandeid. Sellisel hetkel tuleb paratamatult mõelda, mis on olulisem ja mida annab edasi lükata ning mõnikord tuleb ka veidi oma kallist uneaega ohverdada.

Milline on Teie meelest hea ülemus?

Hea ülemus on see, kellest on näha, et ta oma tööd naudib. Samuti on väga tähtis, et ülemus oskaks ja tahaks oma töötajaid motiveerida ja innustada ning neile võimalikult soodsat töökeskkonda luua. Põhimõtteliselt tunneb toreda ülemuse, nagu ka iga teise toreda inimese, ära säravate silmade järgi :)

Kui Te ei töötaks oma praegusel ametikohal, siis mis oleks see teine variant, mida teha sooviksite?

Kui ma ei töötaks oma praegusel ametikohal, siis võib-olla prooviksin kätt personalitöös. Mulle meeldivad ametid, kus on piisavalt vaheldust ja kus saan oma tööga teisi aidata ja kasulik olla.

Millist ametit kohe kindlasti pidada ei sooviks?

Kindlasti ei taha tegeleda müügitööga. Mulle ei meeldi inimestele asju pähe määrida ja selline pealetükkivus lihtsalt pole minu iseloomuga kooskõlas.

Kellena näete end kümne aasta pärast? Millised on Teie tulevikuplaanid?

Ma usun, et kümne aasta jooksul on sekretäritöö end minu jaoks ammendanud ja ma tegelen millegi muuga. Täpsemad plaanid panen paika selle järgi, milliseid toredaid võimalusi elu mu teele toob.

Millega oma vaba aega sisustada armastate?

Tööpäeviti jääb vaba aega õhtutesse nii vähe, et see kulub koduste toimetamiste, lapse ja teleka peale üpris kiiresti ära. Nädalavahetustel ja vabal ajal meeldib mulle lugeda, kinos käia, kokata ja head muusikat kuulata. Tegelen ka kõhutantsuga ja mõnikord kirjutan. Samuti ei ütle ma ära mõnest heast arvutimängust.

Mida põnevat või kasulikku olete enda jaoks leidnus sekretar.ee portaalist ja milliseid teemasid sooviksite seal tulevikus rohkem näha?

Kõige kasulikumaks on vast osutunud erinevad dokumendinäidised. Põneva poolelt võiks välja tuua persoonilood, testid ja huvitavad tööelu puudutavad artiklid.

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara