Edukas tööintervjuu? Tehtud!

 

Sattusin eile Tallinnas kokku ühe ammuse tuttavaga, keda ma pikemat aega juba näinud polnud. X võttis mult käest kinni ning tahtis midagi jagada. Selgus, et avaliku sektori haldusalas töötava ettevõtte juhil oli vaja nõu või siis vähemalt värskemat perspektiivi teda painavas probleemis. Nimelt on X mitmeid aastaid töötanud Ida-Virumaal, mitte kõige parema maine ja organisatsioonikultuuriga ettevõttes Y. Inimene on väsinud, motivatsioon langenud, palgatase ei rahulda haritud tegijat, organisatsiooni strateegilised ümberkorraldused lisavad kohustusi, kuid ei võimalda kompetentsi täiendamist ja ei lisa proportsionaalselt õigusi ning hüvitisi jne.

Arusaadav, X tahab mujale. Ning ta kurdabki, et on käinud pealinnas juba mitmel tööintervjuul, kuid vaatamata tema kogemustele ja tuvastatavalt heale töökäigule ei ole tal intervjuudel hästi läinud. Vaatan talle silma ja küsin, et kas ta häbeneb või pelgab oma praeguse tööandja mainet? "Jah", tuleb vastus. "Kes mind ikka tahab kui ma sellisest firmast tulen ja veel Ida-Virumaalt!?"

See on klassikaline näide meie võimetusest ja piiratud mõtlemisest negatiivsena näivate eelduste positiivseks pööramisel.

Eduka intervjuu põhitõed

Kuna CV?´de oskuslikust koostamisest on viimasel ajal rohkem juttu olnud ning erinevad näidised internetist koos kommentaaridega saadaval, siis keskendun allolevaga eduka tööintervjuu põhitõdedele ja hoiakute kujundamisele potentsiaalse tööandja ees.

Mida X valesti tegi? Ta märgistas ennast ise oma ettevõtte halva mainega ning keeldus tunnistamast Ida-Virumaa piirkonna ja töömentaliteedi tundmist kui korraliku tööalast argumenti oma vastutusvaldkonnas.

Hoiakud on meie endi kujundada - kes me tahame olla ja kellena tahame näida ning end tunda...

Potentsiaalsele tööandjale ja tema viidetele minu senise ettevõttega seotud probleemidele tuleb vastusena pöörata negatiivne tugevuseks. "Kui ma oma praeguses töökohas, kus on mitmeid probleeme ja takistusi (alluvate mittemotiveeriv töötasu, ebapiisava kvalifikatsiooniga tööjõud, kaadri voolavus, probleemid aastateks pikale veninud ümberstruktureerimisel jne) olen hästi hakkama saanud, siis Teie organisatsioonis/ettevõttes saan ma veel paremini hakkama!"

Kas näete, mida me just tegime?! Me pöörasime oma miinused tugevusteks. Me oleme rasketes oludes seni väga hästi hakkama saanud...mõelge, mida veel teha võiksime kui meil paremad tingimused oleksid?! Täiendavalt oleme intervjueerijale lisanud ka veidi "mett moka peale" nimetades uut ettevõtet paremaks või heaks. Lisaks saab Ida-Virumaa piirkondliku vähese atraktiivsusegi pöörata enda kasuks: perfektne vene keel, erinevate tööalaste suhtumiste tundmine ning nende ohjamise ja tulemusliku suunamise oskus, toimimine madalama palgataseme piirkonnas, mis on tugev alus motivatsioonikasvuks uues kohas jne.

Abinõud kriitiliste intervjuude õnnestumiseks

Kui intervjueerija küsib sinu puuduste kohta:

"¢ Räägi puudustest, mis tegelikult näitavad sinu oskusi (nt, "Aeg-ajalt kulub mul rohkem aega kui vaja alluvatega suhtlemiseks, kuna tahan selgitada välja probleemi olemuse"). "¢ Räägi puudustest, mille parandamiseks hetkel tööd teed (Nt, "Valdan küll vene keelt vähem kui sooviksin, aga olen just liitunud vene keele kursusega")."¢ Kasuta "puudust" või "nõrkust", millel pole taodeldava töökohaga mingit seost (aitab sageli ka humoorika vahepalana leevendada pinget. Heatujulised ja huumorisoonega inimesed jätavad alati parema mulje)."¢ Ära püüa olla ideaalne. Ole inimene!

"¢ Väldi tavapäraseid ja kliÅ?eelikke vastuseid (nt "Olen perfektsionist").

Kui asi kisub poole peal kiiva:

"¢ Ole otsekohene, ära karda muuta eelnevalt valmisseatud taktikat (Nt esita oma küsimus töökoha kohta vahele, saad hingetõmbe aega ning see näitab sinu motiveeritust tööst rohkem teada. See ei ole veel õige koht palga suuruse küsimiseks J!)"¢ Küsi vahepeal tagasisidet intervjuu käigu kohta (Nt, "Kuidas meil siiani läheb, kas minu seisukohad on teile vastuvõetavad?")"¢ Kasuta oskuslikult meelitusi (Inimeste puhul on see tundlikum ja rohkem kõhutunde küsimus, küll aga on alati kindla peale minek uue ettevõtte/organisatsiooni tunnustamine, kuhu tööle kandideerite).

"¢ Liigu edasi, kui intervjueerija seda teha ei taha ning tunned, et intervjuu võib sinu jaoks ebameeldivalt kiiresti lõppeda. Sinul on seda kohta rohkem vaja!

Universaalsed tõed

Uuri ettevõtte kohta taustainfot (näita et oled asjaga kursis). Hea kui tead juba ette inimeste nimesid ja võib-olla ka nende tausta, kellega intervjuu käigus võid kohtuda (kasuta internetti). Pane kodus ennetavalt kirja küsimused, mida sina intervjueerijana endalt küsiksid, nii vaenulikud kui sõbralikud ja märgi üles vastused (see võimaldab sul asju paremini meelde jätta ja ettevalmistuda). Unusta see, et sind intervjueeritakse ning mõtle sellele kui võimalusele ennast tutvustada ja uurida töökoha kohta enam. Kui pakutakse kohvi või teed, siis võta see alati vastu (sest see välistab võimaluse, et sind poole kiiremini minema saadetakse, mistõttu jõuad oma ideid ja ennast paremini tutvustada, lisaks on enesekindlam kui saad käed tassi ümber asetada, sest käed reedavad sageli meie närvilisust). Keskendu alati kokkuvõttele - küsi, kuhu te jõudsite ning kas ja millal võib oodata uut kohtumist.

Oluline: Ära kunagi ütle, millist palka ootad! Lase see teha intervjueerijal, sest reeglina saab tööandja töötaja alati odavamalt kui hea töötaja tegelikult väärt on.

Praktiline vahend palgaläbirääkimisteks tööintervjuul

Intervjuuerija: "Palju te meie juures palka soovite?" või "Milline on teie palgasoov?"

Teie: "Olen rohkem huvitatud Teie ettevõttes "...." ametikohal töötamisest kui algse palgapakkumise suurusest.

40% juhtudest annab tööandja alla ja teeb teile õiglase pakkumise. 60% juhtudest küsitakse seda uuesti.

Teistkordsel küsimusel on teie vastus: "Ma olen nõus kaaluma iga mõistlikku pakkumist."

Tööandja näeb, et ka teie oskate seda mängu mängida ning ta hindab, et on saamas endale väärtuslikku töötajat. Sõnad "kaaluma" ja "mõistlik" jätavad teile seevastu palju manööverdamisruumi.

Ca 30% juhtudest peate sellele küsimusele vastama kolmandatki korda. Sel juhul vastake: "Teie oskate kindlasti paremini öelda kui mina, kui palju see töökoht Teie organisatsiooni jaoks väärt on." Siinkohal tõstab enamus intervjeerijaid käed ning te saate kindlasti enam kui oleksite ise algselt küsinud.

(www.cvkeskus.ee)

TASUB TEADA! Hilisema töösuhte käigus on palgaläbirääkimiste õnnestumisprotsent alati väiksem kui esmasel tööintervjuul.

Osale arutelus

 • Marko Torm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara