Sõprussuhted töökohal

Töötamine koos sõpradega samas ettevõttes teeb töise argipäeva kindlasti toredamaks ning kergemaks. Siiski on lähedaste suhete loomine kolleegidega seotud teatud ohtudega.

Luues sõprussuhted kolleegide ja ülemustega peab arvestama ka võimalike lojaalsusprobleemide ning kadedusega. Seda kinnitavad küsitluse tulemused, mis saadi uurides 100 juhtivtöötaja arvamust.

Enamus küsitletutest leidis sõprussuhetest töökohal rohkem kasutegureid: eelkõige kogemustevahetus ja moraalne toetus. Siiski on iga kolmas kokku puutunud ka sellelaadsete suhete varjukülgedega, nagu sõprade etteheited ning usalduse kuritarvitamine.

Armukadedus teiste kolleegide poolt

Juba ainuüksi sõbrast kolleegiga üheskoos lõunapausil käimine võib mõningates kaastöötajates tekitada vastakaid arvamusi. Võib tekkida oht, et väga häid sõpru nähakse teiste poolt alati vaid kui koos eksisteerivat ühte tervikut. See ei loo mitte ainult armukadedust, vaid äratab ka kahtlust, et nad salatsevad ja jagavad omavahel olulist informatsiooni, mida teistega ei jagata. Teatud tingimustes võib juhtuda, et nende eest hakatakse omakorda infot varjama. Laiemalt vaadates ei ole loomulikult kolleegidega koos lõunatamises midagi halba, sest tegelikkuses lõikab end hoopis inimene, kes kunagi koos kolleegidega lõunal ei käi, olulisest informatsiooniallikast vabatahtlikult ära.

Nõuanne: hoidke sõprussuhted ülejäänute jaoks läbipaistvatena

Mulje, et kolleegidevaheline sõprus on nagu vankumatu koalitsioon, mida ei murra miski, jätab kõrvalejäetutele kibeda tunde. Selle vältimiseks soovitatakse sõprusringi laiendada ning hoolitseda, et suhted oleksid teistele läbipaistvad. Kindlasti ei ole hea katkestada vestlus poole sõna pealt, kui keegi kolmas ruumi siseneb. Selline situatsioon loob koheselt usaldamatusetunde. Sõpradest kolleegidel on soovitav avalikult diskuteerida omavahel erinevatel teemadel, nii näevad kaastöötajad, et igaühel on siiski oma arvamus.

Kui sõprussuhe muutub koormavaks

Kõige suuremad katsumused seab sõprussuhtele asjaolu, kui sõprus on ülemuse ja alluva vahel. ülemus on alati kõige suurema tähelepanu all. Ta peab end kaitsma kahtlustuste eest, et ta soosib "omasid" ning säästab neid ebameeldivatest ülesannetest. ülemuse soosikuid kahtlustatakse jälle omakorda teiste kolleegide eksimuste kaebamises ülemusele ning omakasupüüdlikus lipitsemises.Kõvaks proovikiviks sõprusele võib saada situatsioon, kus üks sõpradest saab ametikõrgendust ja teisele tööülesandeid jagama peab. Selline olukord võib luua soodsa pinna kadeduse ja pettumuse tekkeks: ise ametiredelil paigal tammudes, tuleb pealt vaadata, kuidas sõber silme all karjääri teeb. Halvimal juhul hakkab karjäärirongilt mahajääja pahatahtlikke jutte levitama ning intriige punuma. Paremal juhul aktsepteerib aga sõber uut situatsiooni ning mõistab, et tema lojaalsus peab eelkõige kuuluma ettevõttele. Uus ülemus ei saa jagada talle enam kogu informatsiooni, ka mitte kui heale sõbrale.

Sümpaatia ei ole piisav tagatis edukaks ühisettevõtteks

Pahatihti on inimestel ettekujutus, et heast sõprusest piisab, et teha head ühist äritegevust. Ka siin varitsevad ohud ning pingete kolded. Kommunikatiivsem osapool võib hakata end tundma ärakasutatuna, kui sõber kogu vajaliku "lobitöö" tal ära teha laseb. Sellisel puhul ongi vajalik juba alguses leppida kokku kindlates reeglites, kes mida teeb ja mille eest vastutab.

Lõpetuseks

Vaatamata kõikidele potentsiaalsetele raskustele annavad sõprussuhted töökohal siiski rohkem eeliseid kui negatiivseid aspekte. Paljud inimesed tunnevad end tööga ülekoormatuna, kuid kiidavad siiski head tiimitööd ja koostöömeelt. Omavahelistel headel suhetel on hingelise meelerahu loomiseks soodustav toime, töötajad tunnevad end kindlalt ja kaitstuna.

ühised edusammud on kergemini saavutatavad, kui ettevõttes valitseb hea kolleegidevaheline suhtluskultuur. Tähtsaim on seejuures valmisolek teisi kaastöötajaid tõepoolest mõista ning tegutsemismotiivides kokku leppida, sest umbes 90 % konfliktidest tekivad üksteisest möödarääkimistest ning mittemõistmisest. Lisaks saavad sõbrad praegusel bürokraatiaajastul palju asju omavahel hoopis kiiremalt selgeks klaarida, sest üksteist toetatakse nii südame kui mõistusega.

Allikas: www.monster.de

Osale arutelus

 • Daily Saviauk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara