Sügismasendus: kui hommikud tunduvad kurvad ja hallid

Sügisel jääb päevavalgust aina vähemaks, paljud inimesed ruttavad hommikul tööle siis, kui väljas valitseb alles pimedus. Nii juhtubki, et paljud meist ei saa end hommikuti hästi "käima". Väsimus on aastaajast tingitud, kuid see pole sellegipoolest paratamatus, millega lihtsalt leppima peab. On olemas meetodeid, mis aitavad ka sellel troostitul aastaajal säilitada positiivne energia.

Meeleolukõikumised on tingitud vahetuvatest aastaaegadest, eelkõige põhjustab seda erinev päevavalguse hulk. Hormoon nimega melatoniin reguleerib inimese unerütmi. Sügisel kui pime aeg pikeneb, kasvab inimkehas melatoniini tootmine, nii võib inimene end päev läbi väsinuna ning jõuetuna tunda. Igaüks teab seda tunnet talvel, kui lihtsalt peab "valgust tankima" minema: kas mägedesse suusatama või soojale maale päevitama.

Hormonaalsed kõikumised tekitavad väsimust

Teadlased oletavad, et need hormonaalsed kõikumised vastavad samale nähtusele, mis paljudel imetajatest loomadel talveund reguleerivad. Umbes 13 protsendil Kesk-Euroopa rahvastikust tekitavad need kõikumised kogunisti depressiooni, naisi puudutab see probleem aga lausa 4 korda enam kui mehi. Kuid mida võiks selle vastu ette võtta? üldised nõuanded kõlavad sageli suisa banaalselt: palju värsket õhku, regulaarne spordiga tegelemine vabas õhus - ka kehva ilmaga - ning tervislik toitumine, mis sisaldab palju juur- ja puuvilju. Pahatihti aga nende soovituste järgimisest ei piisa, et end hommikuti või töö juures motiveerituna tunda.

Tõenäoliselt ei saa igaüks töö juures büroo seinu lihtsalt kollaseks värvida, kui soovitakse tuua kontorisse kevade hõngu ja värve. Lihtsate vahenditega saab siiski tuua sobilikke värvilaike: värvilised plakatid, soovitavalt nt. lilleväljadega või mereranna pildiga, mis kaudselt tooksid "sooja ilma" otse kontorisse, ka värsked lõikelilled või lopsakad toataimed aitavad, värviteraapia positiivset mõju saavad luua ka rõõmsavärvilised bürootarvikud (nt. registraatorid, kaustad jms.).

Regulaarne õhutamine teeb imesid

ümbritsev keskkond mängib üldse väga suurt rolli meeleolu loomisel. Võitlusesse sügisese halva tujuga tuleks kaasata ka oma partner: kui tegemist on heatujulise varajase ärkajaga, rakenda teda abilisena. Kui tegemist on aga hommikuse pahura torisejaga, tuleks seada kindlad reeglid. Olles ise loid ja unine, ei ole kõrvale vaja negatiivset porisejat. Ka hommikune võimlemine aitab ülihästi saada päevaks õige hoog sisse.

Töö juures tuleks kindlasti jälgida oma keha vajadusi: piisavalt juua, parimal juhul vett või vitamiinirikkaid mahlu, ka erinevaid teesorte. Sageli unustatakse regulaarselt ruume õhutada, eriti kui õues on ilmad juba külmad. Samas mõjutavad hapnikupuudus ja raske õhk otseselt meie aju tööd: inimene muutub väsinuks, peas on raskustunne, kontsentratsiooni- ja töövõime langevad, tuju läheb halvaks. Selleks tulekski avada aknad ja lasta mõned head minutid värskel õhul tungida tööruumidesse. Soovitav on minna lausa akna alla ning hingata värsket õhku teadlikult sügavalt sisse, et selle turgutavat mõju suurendada.

Vaata sügishallusele naerdes silma

Sügishallusele tuleks üldse läheneda läbi huumoriprisma. Heade kolleegidega võiks halva ilma üle pigem üheskoos nalja visata, mitte iga kehva ilmaga ühist nutukoori korraldada. Sel moel saab halva asja pöörata hoopis positiivseks taganttõukajaks, sest südamest tulnud naer ühendab kolleege ning loob soodsat tööatmosfääri - ja see ongi parim vahend võitluses sügishallusega. Ka muretu taustamuusika,

potpourri

ja lõhnalambid aitavad meeleolu tõsta.

Ekstreemsed sügis- ja talvepimeduse ohvrid võivad soetada endale spetsiaalse valguslambi või käia arsti juures valgusteraapias - seda soovitatakse ka inimestele, kes kannatavad aastaajast tingitud depressiooni all. Spetsiaalsed valguslambid, mida sel puhul kasutatakse, annavad valgust samas spektris nagu päevavalgus: umbes 2.500 luksi (valgustiheduse ühikut, võrdlusena tavaruumides on tavaliselt kasutusel 150 luksi). Teraapia tegemiseks tuleks hommikuti istuda mõneks heaks minutiks või kuni üheks tunniks valguslambi ette. Parim lahendus on seda teha hommikusöögi ajal. Kes oma mõtted sellel ajal positiivsena hoiab, selle puhul pole sügismasendusel enam lootustki.

Allikas: www.monster.de

Osale arutelus

 • Daily Saviauk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara