Raskesti märgatavad lihtsad lahendused

 

Sõbrad - miks me ei tee seda, mida peab? Pani mõtlema? Olgu. Asja lihtsuse huvides küsin teistmoodi: "Miks meil jäävad osad asjad tegemata, teeme neid tähtaegu ületades või mitterahuldava kvaliteediga?

Mõistlikuks tuleb pidada takistuste neljaks grupeerimist:

Nr 1

Kõige tavapärasem põhjus:

"ME EI OSKA"

On igapäevane, et kiires töötempos ei ole töötaja esmasele väljaõppele piisavalt tähelepanu pööratud, mistõttu edasises tööprotsessis vead progresseeruvad ning tekitavad aina suuremaid probleeme. Uute töötajate väljaõppeprotsess ei ole paljudes ettevõtetes prioriteetne tegevus. Puuduvad selleks spetsialiseerunud töötajad või on väljaõpe "koolitajate" lisakohustusena kirjalikult fikseerimata.

Reeglina saavad väljaõpetamiskohustusega "õnnistatud" ettevõtete staažikamad ja/või paremad töötajad, kes teevad seda oma tööajast ning kaotavad selle tagajärjel sageli ka oma töötasus (tükitöö puhul). Lisatasu on sellistel juhtudel sageli vähene, mis ei sunni pingutama, või puudub lisatasu üldse.

Nr 2 "EI TAHA TEHA" (loe: ei ole motiveeritud)!

Nr 3 "EI TEE"

Mis tähendab, et töötajat on küll piisavalt instrueeritud ja motiveeritud (täidetud on p. 2s fikseeritud tingimused), kuid ei "viitsita" teha (suhtumisprobleemid).

Nr 4 "EI SUUDA"

Mida keerulisem (või füüsiliselt väljakutsuvam) on tööülesanne, seda tõenäolisemaks kujuneb see, et töötaja ei suuda oma ülesannetega hakkama saada.

Võimalikud lahendused:

"EI OSKA" - Tuleb õpetada nii kaua kuni töötaja oskama hakkab (kui esmane instrueerimine ei paku soovitud tulemust, on mõistlik analüüsida õpetuse sobivust töötaja natuuri ja senise kogemusega. Jälgima peab instrueerimiskiirust, keelekasutust, emotsionaalsust ning soovitav on vältida erialakesksete sõnade lahtiseletamata jätmist. Oluline: kontrolli, et töötaja oleks aru saanud. Laske tal ette näidata või oma sõnadega üle rääkida.

"EI TAHA" -

Lihtsuse huvides võtan kasutusele järgmise motivatsiooni kriteeriumi: õiglane tasu, töökeskkond ja kutsumusele vastav töö (P. Vain). Vastavalt Katri Soe Äripäevas ilmunud artiklile motiveerivad nt Saksa töötajaid eelkõige raha, pere heaolu (samuti seotud sissetuleku määraga, vahetuste pikkuse ja paindlikkusega jne) ning korras tervis (töökeskkond, soodustused sportlike eluviiside harrastamiseks jpm). Oluline on meeles pidada, et õiglane tasu kätkeb eneses nii materiaalset (töötasu) kui immateriaalset (kiitus, tunnustus) poolt. Töökeskkonna all saab silmas pidada nii olmeruume, kus töötatakse kui ka meeskonda ja suhteid kollektiivis.

Kui inimene ei ole motiveeritud, tuleb teda motiveerida! Juhid kipuvad unustama, et töötajate motiveerimine on osa nende igapäevatööst, mitte kvartalis korra praktiseeritav tüütu lisakohustus.

"EI TEE!" - distsipliini küsimus. Elu on näidanud, et mida loovam on töökeskkond seda vähem on vaja rakendada distsipliini ning vastupidi , st mida konkreetsemalt on kehtestatud ootused tulemusele, seda enam on vaja juhtkonna poolt töötajate kõrvalekaldumistel rakendada distsiplineerivaid meetmeid, alates probleemi analüüsist ja vestlusest kuni töötaja isikliku kasu mõjutamiseni (motivatsiooni- või tulemustasu vähendamine, töövahetuste roteerumine, kollektiivi vahetamine, tööülesannete muutmine - mugavuse lõhkumine, edasiste vastutulekute kahandamine nt puhkusekava koostamisel, töötaja harrastustest tulenevate vabade päevade soovidega arvestamine jne). Rusikareegel ütleb, et järgmises "Ei tee" olukorra eelses situatsioonis on töötaja, arvestades eelnevat kogemust ja juhi käitumist, sunnitud vaagima oma edasist käitumist. Enamusel juhtudel valib töötaja edaspidi korrektse ja ettevõtte eesmärkidega ühtiva käitumise. Vastupidistel üksikjuhtudel oleme saanud aga kinnitust, et meie eelmine käitumine oli sihipärane ning peame hakkama langetama otsuseid töötaja sobilikkuse kohta ettevõttes.

"EI SUUDA" - Olles jõudnud faasi, kus on tuvastatud töötaja suutmatus on praktikas kaks teed. Lõpetada töötajaga töösuhe võttes aluseks töölepingu seadusest tuleneva sätte töötaja mittevastavusest tehtavale tööle või pakkuda viimasele sobilikumat tööd, kuna ühe kohal sobimatu töötaja võib osutuda teisel kohal asendamatuks.

Seletuskiri Oü pakub meeskonna juhtimise, -motiveerimise ja -distsiplineerimise koolitusi hinnates eelnevalt Teie organisatsiooni eripära ja vajadusi: www.seletuskiri.ee; marko@seletuskiri.ee

 

 

 

 

 

 

Osale arutelus

 • Marko Torm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara