Aga kus see kirjas on, et ma seda tegema pean?!

 

"Aga kus see kirjas on et ma seda pean tegema?" "Mina seda ülesannet täitma ei hakka!"

Ei sõbrad. Mul ei ole täna jonnituju. Tõin välja üsna tavapärased töötajate trotslikud väljaütlemised, mida kiputakse meile ninapeale viskama ikka ja jälle, eeskätt siis kui olukord töökohal pingelisem, uusi tööülesandeid palju - inimesi aina vähem või tegemist lihtsalt mõne kroonilise mässajaga meie meeskonnas.

Eriti praktiline on meie tänane kolumn personalitöötajatele ning neile sekretäridele ja juhiabidele, kes puutuvad kokku töötajatele tööülesannete edastamisega, käskkirjade tutvustamisega jms-ga.

Kujutate juba situatsiooni ette. Teil on ebamugav, töötaja on pahaendeliselt vaikne ja siis pääseb kogunenud vimm tammi tagant valla. Negatiivse võtate vastu loomulikult teie. Mitte juht, kes mugavalt palus teil ebameeldiva ülesande enda eest ära teha. Kuidas olukorda lahendada? Milline on sinu volituste ulatus ja kuidas peaksid käituma, et töö saaks tehtud ja keegi ei saaks hiljem sind süüdistada ebaadekvaatses olukorra lahendamises või edastamata informatsiooni pärast?!

Nagu me teame pole töösuhetes standardseid lahendusi, kuna töösuhete osapooled - inimesed on kõik unikaalsed ja nende käitumine erinev. Vaatamata sellele on olemas kindlad metoodikad, mida loomulikult toetab kogemus, kirjeldatud situatsioonides hästi hakkama saamiseks. Raudne reegel: "Jää rahulikuks!" Iga tagasiside on omal moel kasulik. Pea meeles, et ükskõik kui ebakorrektne ei ole töötaja väljendusviis, võib tal siiski olla õigus ning temale sinu poolt täitmiseks edastatud tööülesanne ei pruugigi kuuluda tema päevakavva. On toimunud eksitus. Töötajal puudub selle töö teostamiseks kompetents - teda pole instrueeritud või puudub pädevus - sisuliselt pole töötajal volitusi.

Tänases kolumnis pühendun siiski sellele teisele poolele...olukordadele, kus meile hakkab oma iseloomu näitama pahatahtlik töötaja ehk nn mässaja. Tema roll on olnud ja saab alati olema meeskonnasuhete mürgitamine, kaaslaste juhtkonna vastu üles ärritamine ning minimaalne panustamine ettevõtte või asutuse heaks, kus ta töötab. Selliseid mässajaid on praktiliselt igas keskmises ja suuremas töökohas. Tavapärane on ka asjaolu, et mida madalapalgalisem on töötajaskond seda enam kerkib taolisi intsidente esile.

Mis siis sellises olukorras ikkagi teha? Töötaja räuskab või põrnitseb, kuid üks on kindel...tema seda tööd tegema ei hakka...saadetagu keegi teine. "Minul seda ametijuhendis kirjas ei ole! Ei tee!"

Soovitan sul käituda järgmiselt: Naerata. Ole endas kindel. Pea meeles, et ka paharetid töösuhetes ei ründa isiklikult sind (kuigi nad võivad isiklikuks minna) vaid sinu esindatavat töökorralduslikku võimu ja sinu juhtkonnale lähedal asetsevat positsiooni. ütle: "Väga hea Aivar, (Andrus, Merike vms) mul on tõsiselt hea meel, et sa selle probleemi üles tõstatasid. Mina ei ole tõepoolest sellega kursis, kas sa pead või ei pea seda ülesannet täitma."

Ära unusta naeratada. Sest naeratamine lõdvestab ja rahustab sind ümbritsevaid inimesi...agressor tunneb end ka suhteliselt ebamugavalt ja rumalalt häält tõstes kui sina samal ajal temale naeratad ja säilitad oma normaalse hääletooni.

"Ma usun, et see on väga hea, et selle ametijuhendi puuduse välja tõid...ole hea, näed ma annan sulle kohe valge paberi (võtate paberi) ja kirjuta juhataja nimele, et sa ei soovi seda ülesannet täita, kuna selle täitmise kohustust sinu ametijuhendis pole. Ma hoolitsen selle eest, et see kohe jõuaks juhataja juurde. Usun, et juhtkonnal on ka heameel, et sa sellele oled tähelepanu pööranud..."

See on praktikas korduvalt kasutust leidnud universaalne ja edukas käitumismall pahatahtlike töötajate ohjamisel. Sa oled olnud äärmiselt tubli. Esiteks, võid kindel olla, et see töötaja pani sind proovile...katsetas, kui kaugele sinuga on võimalik minna ning sellist reaktsiooni ta ei oodanud, ta ei olnud valmis. Sina oled olukorra edukalt lahendanud, kuna nähes, et pääsu pole läheb mässaja üheksal juhul kümnest seda tööd siiski tegema. Avaldust ei taheta kirjutada, sest reaalselt alust ju vaidlemisele ei olnud...(töötaja mõistab seda väga hästi). Lisaks võid kindel olla, et suuree tõenäosusega kõnealune töötaja enam sellist käitumist kasutama ei hakka. Ta teab, et see ei tööta. Vähemalt sinu juures mitte. Kui aga töötaja soovib siiski avaldust kirjutada...on see samuti väga hea...jällegi oled olukorra lahendanud...nüüd on see küsimus sinu haldusalast väljas ning sellega on kohustatud tegelema juhataja. Sa oled oma käitumisega nii ennast osavalt kehtestanud kui ka näidanud üles huvi ja muret töötaja käekäigu vastu. Mis saaks olla parem?!

Pea meeles:

"¢ Ole rahulik"¢ Naerata, see rahustab"¢ Kontrolli oma hääletooni

"¢ Kasuta loovaid lahendusi

Hea teada:

"¢ Vastavalt EV Töölepinguseaduse ?§ 48 lg 1 p 4 on pooled töösuhetes kohustatud olema üksteise suhtes viisakad"¢ Vastavalt EV Töölepinguseaduse ?§ 50 p 1 on töötaja kohustatud tegema kokkulepitud tööd ning täitma ilma erikorralduseta ülesandeid, mis tulenevad töö iseloomust või töö üldisest käigust

"¢ Vastavalt EV Töölepinguseaduse ?§ 50 p 3 on töötaja kohustatud õigeagselt ja täpselt täitma tööandja seaduslikke korraldusi (kusjuures pole öeldud, et tegemist peab olema kirjalike korraldustega, mistõttu on üldlevinud põhimõte töösuhetes, et täitmisele kuuluvad nii kirjalikud kui suulised tööandja korraldused).

Seletuskiri Oü pakub meeskonna juhtimise, -motiveerimise ja -distsiplineerimise koolitusi hinnates eelnevalt Teie organisatsiooni eripära ja vajadusi: www.seletuskiri.ee; marko@seletuskiri.ee

Osale arutelus

 • Marko Torm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara