Armastus töökohal - efektiivsuse lõpp?

 

 

On esmaspäev. Meie kolleeg ja kabinetikaaslane Annika astub säravana kabinetti sisse. Kogu tema olemus peegeldab energiat ja rahulolu. Osssaaa, Annika särts nakatab ka meid. Võime kindlad olla, et ees ootab mõnusalt toimekas tööpäev. Sellest värskusest peaks kütust jätkuma kauaks. Aga ohh jama, eksime kõik"¦"¦. Mõtted on tal hajevil, pool päeva möödub telefoni sõrmitsedes ning sihitult ringi uidates. Kolleegidena me seda ei mõista. Tema tegemata töö tuleb meil enda peale võtta, kuna töölõigud kattuvad ning me ei saa lubada, et üheski lülis midagi tegemata jääb. Naiivselt usume, et Annika hajevil olek on homseks läbi....

...Me aitame Annikat juba teist nädalat nö hädast välja. Kõik mõistavad, kust käriseb....kuid meeskonnasisese senise hea sünergia tõttu ei kipu keegi veel otseselt sõna võtma. Mingi aja möödudes, õnneks, siiski asi laabub ning Annika otsustab taas tööle rohkem panustada.

Kõik kulgeb nii nagu ikka, kuni mõne kuu möödudes on kesise pühendumuse ja viletsa tootlikkuse valitsemisaeg tagasi. Vahe ainult selles, et Annika on näost ära, silmad paistes ja olemine üleüldse õnnetu. Mmh...vähemalt eelnevalt oli ta heas tujus...mõtlen endamisi. Võtan südame rindu ja palun Annikal rääkida, mis teda vaevab ja kus ta oma mõtetega on. Sest tööl ja töötegemise juures ei ole ta kohe kindlasti mitte.

Lugu, mida ma kuulsin ei ole ei uus, ega ka üllatav mitte. Seda on juhtunud meie kõigiga.

Tuleb ju tuttav ette: tutvute nädalalõpul kena inimesega. Õhtu kulgeb meeldivalt ja plaanite kohtuda edaspidigi. Kõik on hea ja tore, kui ei saabuks seda tüütut esmaspäeva, mil tuleb taas oma energia tööandja hüvanguks rakendada"¦.. aga nii tahaks ju TEMA või TEMAKESEGA koos olla. Ja nii kulgebki. Istume oma laua taga, suutmata tööaega ratsionaalselt ja efektiivselt kasutada. Mõtleme, unistame, saadame SMS?´e ja jälle mõtleme, unistame ning saadame SMS?´e. Kui oleme rohkem kui mõned korrad TEMA või TEMAKESEGA kohtunud, rahuneme, sest teame, et tõmme on olemas ja kohtumised jätkuvad. Seega suudame keskenduda tööle ja tulemused kannavad positiivset väärtust. Te olete efektiivsed või siis vähemalt teel selle poole. Aga häda, kui see kaunis suhe peaks purunema....Lähebki nii, nagu Annika näite puhul.

 

Istute laua taga, mõtlete, püüate leida süüdlast, mõnikord saadate SMS?´e, mille sisu päeva veelgi nukramaks muudab. Taas olete töötajana suhteliselt kasutud. Tunnistame ausalt, nii see ju on.

Aga mida teha, et eraelulised suhted ei takistaks tööd, ei rikuks suhteid töökaaslastega ning et vääriksime jätkuvalt tööandja usaldust? Lihtne on soovitada, et heitke uus silmarõõm tööajal peast. Teame ju kõik, et seda praktikas teha on kordi raskem kui sellest kolumni kirjutada.

Teeme proovi. Vaatame, kas leidub ka lahendus. Juba hommikul üles tõustes soovime, et TEMA või TEMAKE teaks, et me temale mõtleme. Kui on soov sellest märku anda, kirjutage paar rida hommikul kui oma tee või kohvivee keema minemist ootate. Meil on hommikul kindlasti üks väike vaba hetk, mille saame täita enese jaoks tulemust tootval moel (saates kallimale innustava hommikuse e-maili või nunnutava telefonisõnumi). Kui olete tööle jõudnud, siis saate kohe rahulikult töösse süveneda, sest olete kallimale mõelnud ja teda sellest teavitanud.

Olles aktiivselt tööd teinud, lendab aeg kiiremini ja käes on lõuna. Nüüd on taas aega, et kallimale kirjutada, teha väike kõne või võimaluse korral koos lõunatama minna. Keskmine lõunapaus kestab 45 minutist kuni ühe tunnini. See paus on piisav nii kallima nägemiseks kui ka ühiselt lõunasöögi nautimiseks. Seejärel tagasi tööle: TEMA või TEMAKE ei kao mitte kuhugi. Sinu kallim teeb samuti tööd! Sellise arusaamisega on hea oma tööpäev tempokalt õhtusse viia. Motivatsioon ja tunnustus saabub iseeneslikult kui märkame kui tootlikud ja efektiivsed oleme olnud kogu päeva. Eduka ja efektiivse tööpäeva järgselt on hea TEMA või TEMAKESEGA kohtuda ja koos õhtut veeta. Sellise käitumisega olete väärtuslik oma tööandja jaoks, teenite kiitust vahetult juhilt ning pälvite kolleegide tunnustuse ja heakskiidu.

Mis aga juhtub kui unustate vajaduse teha töö ajal tööd? Ei, me ei räägi siinkohal tööle mittejõudmisest. Te jõuate tööle küll, aga olete vaikselt unustanud, miks te sinna lähete ja veedate suurema osa ajast kallimale mõeldes. Suur tõenäosus on see, et teie tööst eemalolekut ja sellest johtuvat madalat tootlikkust ning ebapiisavat efektiivsust märgatakse. See omakorda paneb suure tõenäosusega piduri teie ametialasele liikumisele karjääriredelil. Sunnib juhti täiendavalt analüüsima teie ametikoha vajalikkust või teie sobivust sellele ametikohale.

Kui olete meiega kaasa mõelnud, siis mõistate, et TEMA või TEMAKE ei soovi teie väljavaadete halvenemist karjääriredelil. Ta ei soovi, et oleksite koondatavate nimekirjas ning ta kindlasti ei soovi kahjustada teie suhteid kolleegidega, kes on sunnitud teie järgi likvideerima puudujääke igapäeva töös. Sinu kallim hindab sind rohkem kui suudad jagada end töö ja eraelu vahel, mitte ei ela üksnes TEMA või TEMAKESE pärast.

Seega, tööl olles, andkem professionaalidena oma panus tööandjale. See "üks ja õige"? peab väärtustama asjalikku ja töökat partnerit ning hindama meie vajadusi tööalaseks eneseteostuseks.

Ilusat jõuluaega sõbrad (järgmine kolumnilugu ilmub 05.01.2009 a.).

Osale arutelus

 • Marko Torm, Janika Rougijainen

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara