Töökohti jääb vähemaks - vajadus väärt töötajate järele ei kao!

 

Ja nii see tuligi...aasta 2009. Oleme optimistid või kaldume pessimistlikumalt eelolevasse vaatama... realistidena oleme sunnitud kõik tõdema - tuleb rihmapingutamise aasta. Erinevad analüütikud pakuvad Eestile kuni 5%-list majanduslangust, mis seni üle 10%-list majanduskasvu nautinud väikeriigile on kõva löök hella kohta. Sellega on kaasnenud esimese sammuna pankade ettevaatlikum, et mitte öelda ülikonservatiivne laenupoliitika, ettevõtluse ilmselge suund tootmise automatiseerimisele ja teeninduse optimeerimisele. Avalikus sektoris aga lihtsalt kulude kokkuhoiule läbi aastast aastasse muutumatutena püsinud isikkoosseisude puhastamise. Töötuse hinnangulist tõusu oodatakse kuni 10%-ni tööealisest elanikkonnast ning aastavahetusel läbiviidud Emori küsitlusest selgus, et 36% vastanutest kardab 2009. aastal oma töökoha kaotamise pärast.

Liialdus või põhjendatud kartus? Raske öelda. Keeruline on ettevõtete ja avaliku sektori ametiasutuste jaoks olukord nii ehk naa. Sellegipoolest on üldiste koondamiste ja sundpuhkuste infotulvas põhjust meie meelisspordiala ("meeleheide"), hetkeks nurka visata ning sundida end kaine pilguga olukorda tööjõuturul analüüsima. Olukord ei ole lootusetu. Tööd reorganiseeritakse, muudetakse ettevõtete profiili, vahetatakse asukohti, laiendatakse müüki ning uskuge või mitte - luuakse ka uusi töökohti ja uusi ettevõtteid.

Olles aru saanud, et siiski on võimalusi ning iga lõpp võib olla millegi uue ja parema, või ka sobivama algus, tuleb siiski meeles pidada, et rasketel aegadel on soovitavale ametikohale tunduvalt rohkem võrdväärseid kandidaate (tööotsija seisukohast) ning valest valikust kujunev kahju annab hoopis valusamalt tunda kui "vanadel headel aegadel," (tööandja seisukohast) mil raha teenis end justkui iseenesest.

Et süstida mõlemale osapoolele, nii tööandjale kui tööotsijale, lisakindlust toon välja põhilised abinõud tööintervjuudeks valmistumisel (töötaja) ning tööintervjuude oskuslikuks läbiviimiseks (tööandja).

Tööotsija "kuldsed reeglid"

1. Riietu vastavalt ettevõttele ja töökohale kuhu kandideerid.

2. Räägi rahulikult ja enesekindlalt. Kasuta ära võimalused saada intervjuu käigus kohvi või teed (see rahustab, tekitab parem õhkkonna ning annab sulle aega enda tutvustamiseks)

3. Ära unusta, et ainult kuni 10% sinust kujunevast arvamusest/muljest edastad tööandjale oma sõnadega. Kuni 60% teed seda oma kehakeelega (s.h. väljanägemine, žestikulatsioon, poosid jne) ning ca 30% oma häälega (hääle tämber, -kõrgus,

 

 

4. väljapeetud pausid jne). Sinu esimesed 120 sekundit loovad intervjueerijale 80% muljest, mida neile jätad!

5. Uuri välja, kus kohtumine toimub ja mitu inimest sind intervjueerivad (kes nad on)?

6. Valmista end ette juba eelneval õhtul, et hommikul vältida kiirustamist ning närvitsemist (riided, söögiks vajalik, õigeagne äratus jne)

7. Vaata üle oma CV - ole valmis põhjendama ja kirjeldama igat oma kirjet ning mõtle, mida sina endalt küsiksid olles tööandja (sellega likvideerid oma nõrgad küljed).

8. Valmista ette vastused põhilisteks küsimusteks ("Miks lahkusite eelmisest töökohast, miks eelistate meid, mis on sinu tugevused ja nõrkused ?" jne)

9. Too elulisi näiteid, millega oled oma eelnevatel töökohtadel hästi hakkama saanud (rõhuta oma tugevusi).

10. Ära kiirusta vastamisel. Võta asja rahulikult. Pea meeles, et tööandja ei soovi sind "põhja lasta." Tema ainus soov on leida parim kandidaat. Näita talle, et see oled SINA!

11. Müü ennast! Sinu eest ei hakka seda keegi tegema. Liigse tagasihoidlikkusega jääd sellest kohast ilma!

12. Valmista ka omalt poolt mõned töökohta ja ettevõttet või asutust puudutavad küsimused ette (ära küsi kohe töötasu kohta). See näitab, et oled huvitatud. Veendu, et vastuseid neile küsimustele ei ole asutuse või ettevõtte kodulehel. See näitaks ainult seda, et oled olnud laisk.

13. Töötasust rääkides tea turu keskmist hinda, piirkondlikku keskmist ja ettevõtte palgataset, kuhu kandideerid. Sea veidi kõrgem latt, et oleks kauplemisruumi,

14. Vestluse lõppedes küsi, kuidas sul läks ja täpsusta millal ning kuidas sinuga ühendust võetakse.

15. Jumala pärast, lülita oma mobiiltelefon välja!

16. Säilita silmsidet ja rõhuta oma kehahoiakuga, et tunned end vabalt (avatud poos) ning oled huvitatud (noogutad peaga aeg-ajalt kaasa, muudad kehahoiakut kergelt ette ja taha kaldu, vastavalt vestluse iseloomule)

17. Küsimustele vastates pea meeles rääkida, mida saad sina tööandjale teha, mitte seda mida nemad saaksid teha sinule.

Tööandjale

Inglismaal tehtud uuring väidab, et üle poolte (57%) elanikkonnast arvab, et tööintervjuude käigus on täiesti normaalne valetada, liialdada või negatiivset infot varjata. Millise arvad selle protsendi olevat Eestis, tööandja?

Kui sinu ülesanne on oma organisatsioonis uute inimeste töölevõtt, tööintervjuude teostamine, värbamine laiemalt või tegeled igapäevaselt inimeste juhtimisega, siis oleme loonud parima võimaluse intervjueerimisoskuste arendamiseks ja täiendamiseks. Soovime sinu oskused tõsta meistriklassi tasemele

Uue töötaja valikul on võimalik vähendada kulusid, tõsta efektiivsust ning tekitada meeskonnas poitiivset sünergiat, seda loomulikult juhul, kui valik langeb kohe esimesel korral õigele inimesele. Seda, kui suured võivad olla rahalised ja mitterahalised tagasilöögid vale valiku puhul, on keeruline arvutada. Kuid selle ettekujutamine ei ole nii keeruline.

 

Selge on, et mida suurema kvalifikatsiooninõudega on ametikoht, millele täitjat otsime, seda valusamad on tagasilöögid ebaõige valiku korral.

Sekretar.ee korraldab koolituse ning Seletuskiri Oü juhataja Marko Torm viib läbi: "Töötajate intervjueerimise meistriklass." Koolitus toimub 28.01.2009 a. ülemiste City, Lõõtsa 4 Tallinn. Registreeri end kohe soodushinnaga

 

 

Osale arutelus

 • Marko Torm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara