Minu õigused lisatöö puhul

 

 

 

 

Juhtusin hiljuti lõunapausi ajal oma meeliskohvikus kohtuma endise naiskolleegi Annega. Meeldiva "small talk?´i" käigus märkan siiski, et miski ei anna kaaslasele rahu. Palun selgitada. Probleem tuleb tuttav ette tõenäoliselt enamusele meist. Teie kolleeg on minemas puhkusele või lähetusse, viibib töövõimetuslehel kodus või on lihtsalt jäänud töökoht olude sunnil hetkeks täitmata (nt töötaja ootamatu töölt lahkumise tõttu) ning keegi peab puuduva töötaja eest töö ära tegema. Probleem eriti aktuaalne, kuna käes on jaanuarikuu ning seega järjekordne puhkuste ajakava koostamise ning sellest johtuvalt ka asendajate määratlemise aeg.

Mõtleme veidi, mida peaksime tegema olukorras, kus ülemus püüab silma pilgutades ja meie allaheitlikkust ning heausksust ära kasutades meile aina uusi ja uusi töökohustusi peale suruda. Vastuseks meie vaiksel häälel esitatud küsimusele lisatasu võimalikkusest vaaatab juht aga ainult kõrvale või vastupidi jultunult ja põletavate silmadega meile otsa ning laiutab käsi. Raha justkui selle jaoks ei olevat. Teine tavapärane vastus on see, et lisatasu määramine ei sõltu ülemusest...Tuleb tuttav ette?!

Praktikas on töötaja asendamisel ja tema tööülesannete jagamiseks tööandjal kolm võimalust: 1. Võtta tööle asendaja, kellega sõlmida tööleping või olulisemate tööülesannete täitmiseks muu võlaõiguslik leping (nt töövõtu- või käsundusleping), eeskätt olukordades, kus on oluline teatud funktsioonide jätkuv toimimine ja täitmine, kuid puudub otsene vajadus töövõtja/täitja allutamisele tööandja sisekorra-, järelvalve ja tööaja reeglistikule.2. Anda asendatava tööülesanded ühele konkreetsele töötajale (nt kahe samalaadse ametikoha puhul) või...

3. ...jagada asendatava tööülesanded mitme töötaja vahel ära (nt müügitöö puhul jagatakse ära asendatava kliendid).

Antud juhul on oluline teada, et kõikidel kirjeldatud juhtudel on tööandja kohustatud maksma kokkuleppelist tasu (asendaja puhul) või lisatasu (olemasolevate töötajate koormamisel täiendavate tööülesannetega). Erandina peab käsitlema siinkohal ainult töötajaid, kelle töölepingus või töölepingu lahutamatus osas - ametijuhendis, on kirjeldatud asendatava töötaja asendamine ühe tööülesandena. Sel juhul puudub tööandjal kohustus kõnealusele töötajale asendamise eest lisatasu maksta, kuna asendamine on juba osa tööülesannetest ning töötaja saab selle eest põhipalka.

Tööülesannete jagamine teistele töötajatele või ühele töötajale ehk mida Anne peab tegema:

Esiteks ei tohi Anne oma ülemust peljata. Tuleb meeles pidada, et olukorras, kus töötaja läheb puhkusele on probleemi ees sinu ülemus, mitte sina. Juht on kohustatud organiseerima töö tulemusliku toimimise töötaja äraoleku jooksul. Mõistetav, et juht püüab seda teha kõige lihtsamal ning ettevõtte jaoks soodsamal moel, sest see asetab teda heasse valgusesse omakorda tema juhtide ees.

Anne peab paluma juhil täpselt ja konkreetselt selgitada teda puudutavad lisaülesanded. Samuti peab Anne selgitama välja, millise aja jooksul on ta kohustatud lisatööd teostama ning millist hüvitust on tööandja lisatöö eest nõus temale pakkuma. Kui ülesannete maht on vastuvõetav ning selle eest saadav tasu rahuldustpakkuv, tuleb Annel kindlasti teha tööandjale ettepanek fikseerida lisatöö teostamiseks ja selle eest tasu määramiseks kirjalik kokkulepe. Praktikas võib selleks olla näiteks tööandja poolt vormistatud käskkiri. Siinkohal on aga Annel oluline hoolitseda selle eest, et nimetatud käskkirjas või muus kokkuleppe väljenduses oleksid lisaülesanded ja rahaline hüvitus kirjeldatud sama täpselt ja konkreetselt nagu seda tööandja eelnevalt oli selgitanud.

Pea meeles:

Palgaseaduse ?§ 12 kohaselt on tööandja kohustatud suurendama töötaja palka või maksma talle lisatasu poolte kokkuleppega kindlaksmääratud summas kui töötaja teeb tööandja taotlusel töölepingus ettenähtuga võrreldes lisatööd.

Ära esita tööandjale ultimaatumeid, sest selliseid inimesi ei salli keegi. Tea oma väärtust - hinda oma aega ning pea lugu endast, siis peetakse lugu ka sinust. Ära pelga küsida lisatöö eest lisatasu, mille jaoks on Sinul seadusejärgne õigus.

 

Seletuskiri Oü pakub erinevaid isiksuse arengu ja professionaalsuse tõusule orienteeritud koolitusi hinnates eelnevalt Teie organisatsiooni eripära ja vajadusi: www.seletuskiri.ee; marko@seletuskiri.ee

Osale arutelus

 • Marko Torm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara