Puhkuste planeerimisest ettevõttes, I osa

Iga-aastane puhkus on töötajale seadusega ette nähtud võimalus võtta endale hingamisaega ja tulla välja töörutiinist. Tööandjale tähendab puhkus aga töötaja puudumist ning tasu maksmist hoolimata sellest, et töötaja tööülesandeid ei täida. Vastutasuks saab ta paranenud töövõimega töötaja.

Puhkuste ajakava koosta õigeaegselt

Puhkuste planeerimisel on erilise tähtsusega iga aasta jaanuarikuu. Nimelt on kehtiva puhkuseseaduse kohaselt jaanuar selleks perioodiks, mille jooksul tuleb tööandjal koostada kalendriaastaks puhkuste ajakava ehk kõnekeeles puhkusegraafik. Kusjuures puhkust tuleb arvestada mitte kalendriaasta, vaid tööaasta eest.

Puhkuste ajakava koostamisel tuleb lähtuda tööandja vajadustest ning võimaluse korral arvestada ka töötajate soove. See tähendab, et eelkõige tuleb arvestada töö korraldamise vajadusi, nt sesoonsust, asendamisi. Näiteks ei saa põhiliselt jäätisemüügi või kiirlaevandusega tegelev tööandja tõenäoliselt võimaldada puhkust suvisel ajal. Samuti peab tööandja arvestama, et puhkama ei läheks kõik sarnast tööd tegevad töötajad korraga. Siiski tuleks töötajate soove arvestada nii palju kui võimalik.

Selleks, et vähendada töömahtu puhkuste ajakava koostamisel, võiks töötajatelt soovide küsimisel neile juba ette teada anda, millistele perioodidele nad kindlasti puhkust ei saa planeerida. Väga tähtis on arvestada ka sellega, et vähemalt üks puhkuseperiood peab kestma vähemalt 14 kalendripäeva. Teiste puhkuseosade kestus võib olla vabalt valitud. Sellest reeglist ei saa mööda vaadata isegi juhul, kui töötaja on selleks soovi avaldanud ja soovinud puhata vaid ühe nädala kaupa.

Töötajatelt tuleb puhkusesoove koguda aegsasti, kuna puhkuste ajakava tuleb koostada ja töötajatele teatavaks teha hiljemalt 31. jaanuariks. Sellele peab aga eelnema töötajate soovide laekumine, soovide analüüs ja kava koostamine. Kava koostamine võtab aega eelkõige seetõttu, et tavaliselt tuleb tööprotsesside järjepidevuse tagamiseks jälgida, et üksteist asendavad töötajad ei satuks puhkama samaaegselt. Ka ajakava teatavakstegemine võib mõned päevad aega võtta, kuna kõik töötajad ei pruugi olla ühel ajal kättesaadavad. Kindlasti tuleks töötajatelt puhkusesoovide küsimisel näidata ära kuupäev, milleks tööandja vastuseid soovib. Vastasel korral ei pruugi töötaja mõista, miks tema 30. jaanuaril esitatud puhkusesoovi ei saa enam arvesse võtta.

Puhkuste ajakava tutvustamine

Nagu eelnevalt mainitud, on tööandjal kohustus puhkuste ajakava jaanuarikuu jooksul töötajatele teatavaks teha. Seaduses ei ole sätestatud, millises vormis seda tegema peaks. Alati sobib "vana hea" allkirja vastu tutvustamine. Samas on see tööandjale üpris tülikas, eriti juhul, kui on palju töötajaid. Teatavaks teha võib ka muul viisil, mida tööandja on võimeline hiljem tõendama. Kui kõigil töötajatel on tööandja e-posti aadress, siis on võimalik saata ajakava kõigile töötajatele elektrooniliselt. Kui on tegemist lao, tsehhi või muu sellisega, siis on võimalik riputada puhkuste ajakava teadetetahvlile. Selle võimaluse eeldusena peab teadetetahvel asuma kohas, kust kõik töötajad mööda käivad, ning töötajatele peab olema teatavaks tehtud, et nad peaksid teadetetahvlit lugema (nt märge sisekorraeeskirjas, suuline teade kõigile vms).

Puhkuste ajakava koostamise erandid

Puhkuste planeerimisel tuleb arvestada teatud eranditega. Puhkuseseaduses on ära toodud mõned töötajate kategooriad, kelle soove tuleb ajakava koostamisel alati arvestada.

Esimene kategooria seondub rasedus- ja sünnituspuhkuse või lapsehoolduspuhkusega ning hõlmab osaliselt ka mehi.

Teine seondub teatud vanuses lapse kasvatamisega. Kuni 7-aastast last kasvatavale vanemale peab andma puhkust ükskõik millisel tema soovitud ajal ja 7-10-aastast last kasvatavale vanemale tema soovil koolivaheajal. Viimane hõlmab ka suvevaheaega.

Kolmas kategooria on alaealised, ka neile peab andma puhkust nende soovitud ajal. Seoses sellega on esinenud juhtumeid, kus alaealine on teinud suviseks ajaks töölepingu, kuid otsustab juba pärast nädalast töötamist puhkama hakata. Tööandjal ei ole võimalik sellest keelduda, kuid täiendavat rahalist kasu alaealine sellest ka ei saa. Alaealiste töötajate puhul peab alati arvestama sellega, et seadustes on nende kohta kehtestatud hulgaliselt piiranguid. Viimane kategooria, kes saab vabalt valida oma puhkuse aega, on töötajad, kes on saanud tööga seotult tervisekahjustuse.

Kõikide nende kategooriate töötajate soovide arvestamine on üks puhkustekava koostamise esimesi tegevusi, kuna nende järgi tuleb planeerida teiste töötajate puhkused.

Puhkuste ajakava koostamine ja õigeaegne tutvustamine on tööandjale oluline

Oluline on see eelkõige sellepärast, et kui tööandja on jaanuarikuu jooksul puhkuste ajakava töötajatele teatavaks teinud, siis on see kohustuslik nii tööandjale kui töötajale. See tähendab, et ilma tööandja nõusolekuta ei tohi töötaja puhata muul ajal või oma ettenähtud puhkusest loobuda. Kõige olulisem on, et sellisel juhul määrab puhkuse aja tööandja, kuna ta võis, aga ei pidanud arvestama töötajate soove.

Kui puhkuste ajakava on 31. jaanuariks teatavaks tegemata, siis annab seadus töötajale õiguse minna puhkusele enda valitud ajal, teatades sellest vaid 2 nädalat ette. Nii võib ette tulla, et üks töötaja on saanud soodsa pakkumise reisiks Egiptusesse ning kutsub endaga kaasa veel viis töötajat samast osakonnast.

Kui puhkustekava on koostamata või õigel ajal teatamata jäetud, siis ei saa tööandja keelduda sellisele soovile vastu tulemast. Küll aga ei ole laialdaselt levinud info, et tööandja ei pea võimaldama sellise soovi esitanud töötajatele puhkust üheks nädalaks. Nimelt tuleneb puhkuseseadusest, et puhkuse andmine osadena on võimalik vaid poolte kokkuleppel. Seega, kui tööandja ei nõustu, et tema kuus töötajat lähevad koos puhkusele vaid nädalaks, siis on töötajatel valida, kas võtta välja kogu puhkus või jätta reis ära.

Kui puhkuste ajakava on juba koostatud ning töötaja ja tööandja on nõus seda muutma, siis on muutmine võimalik ükskõik kumma poole initsiatiivil. Oluline on teise poole nõusolek. Muuta ei ole tõenäoliselt mõistlik originaaldokumenti, kuna selle tagajärjeks võib olla märkustest kirju dokument või võib tekkida vajadus kõiki töötajaid uuesti teavitada. Võib soovitada ajakava muutmist eraldi dokumendil. Näiteks esitab töötaja avalduse puhkuse aja muutmiseks ja tööandja märgib sellele oma nõusoleku.

Õigeaegselt tutvustatud, ja seega kohustusliku, puhkuste ajakava muutmise kokkulepe on samuti pooltele kohustuslik. Puhkuste ajakava muutmisel tuleb määrata uus puhkuse aeg. Kui seda ei ole tehtud, siis jääb osa puhkusepäevi konkreetsete kuupäevadega seostamata. Kui sellisel juhul ei leia pooled saamata jäänud puhkuse üleviimise asjas üksmeelt, on töötajal õigus jääda puhkusele saamata jäänud puhkusepäevade ulatuses, teatades sellest tööandjale kirjalikult ette kaks nädalat.

Vaata ka artikli II osa

Allikas: Ajakirja RP.31 jaanuarikuu number

Vaata veel puhkusega seotud artikleid

Osale arutelus

 • Kaire Lang

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara