Mida tähendavad inglisekeelsed ametinimetused CEO ja CFO?

Kui äsja tööelu alustav noor inimene satub tööle rahvusvahelise ettevõtte Eesti esindusse, võivad talle parajat peavalu tekitada kasutusel olevad ametinimetused. Inglisekeelsete ametinimetuste kasutamine on muutunud järjest tavapärasemaks, seetõttu on alljärgnevalt mõned levinumad neist lahti seletatud.

CEO - Chief Executive Officer

Termin CEO tuleb anglosaksi kultuuriruumist. Algupäraselt tähistas see aktsiaseltsi juhatuse esimeest. Käesoleval ajal on termin rahvusvaheliselt kasutatav ja tähendab sageli "?ettevõtte kõrgeimat juhti"?. CEO täidab tegevjuhi ülesandeid: ta paneb paika ettevõtte strateegilised tegevussuunad ja määratleb turusektori. CEO on juhtkonna tasemel kõrgeim võimuorgan ja ta annab ettevõtte tulemustest aru nõukogule ehk "Board of Directors"™le". CEO vastutab firma majandustulemuste eest nagu käive, kasum ja kahjum.

CFO - Chief Financial Officer

Sellel ametikohal olev töötaja vastutab finantseerimisküsimuste, raamatupidamise ja kontrollerite töö eest. Sama moodi nagu CEO annab CFO vastust oma töö tulemuste eest firma nõukogule. Kui iseseisvalt ta oma tööalastes otsustes olla saab, sõltub eelkõige CEO-st; praktikas on väga erinevaid näiteid. Mõned CEO-d moodustavad koos CFO-ga nn. juhtkonna, teised näevad teda pigem nõustaja rollis. Paljud investorid peavad CEO-d ja CFO-d firma tähtsaimaks ametimeesteks.

COO - Chief Operation Officer

Selles ametis olev töötaja juhib ettevõtte operatiivset tegevust. Ta kannab hoolt toodete ja teenuste kvaliteedi ja konkurentsivõimelisuse eest, nagu ka turuosa eesmärkide saavutamise eest. Seega kuulub tema kohustuste hulka turundus. Ka personalipoliitika jääb tema vastutusvaldkonda. Kui CEO langetab pigem üldiseid küsimusi, siis COO määrab konkreetsed tegevusviisid, millega ärieesmärke saavutada. COO allub otseselt CEO-le. Nimetatud ametikohustused ei kuulu sageli aga mitte ühele inimesele. Paljud ettevõtted on loobunud COO ametikohast ja on jaganud need kohustused erinevate töötajate vahel.

CIO / CTO - Chief Information Officer / Chief Technical Officer

CIO ametikoht tekkis koos infotehnoloogia arengu võidukäiguga. CIO vastutada on ettevõtte arvutipark ja võrgusüsteemid. Praeguseks hetkeks on CIO tööülesanded pisut teisenenud. See tuleneb asjaolust, et IT on nüüdseks muutunud juba lihtsalt üheks tavapäraseks töövahendiks ja selle keskne tähendus on mõju kaotanud. Nüüdseks on CIO ametikoht enam seotud äritegevusprotsesside arengu tagamise ja suunamisega. Puhtalt IT funktsioonide toimimise eest vastutab CTO.

Allikas: www.monster.de

Osale arutelus

 • Daily Saviauk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara