Kes nõustab ja toetab juhti koondamise läbiviimisel?

 

 

 

Lugesin täna lehti, nagu ma ikka varahommikuti enne kodunt lahkumist teen. Lehe all pean loomulikult silmas päevalehtede veebiversioone ning mind huvitavaid muid veebiportaale. Eeskätt makromajandust käsitlevaid keskkondi, nagu Bloomberg.com, cnn.com jt.

Kõhe hakkab. Tõsiselt. Piirdudes selguse huvides Eesti haldusterritooriumiga ei ole olukord sugugi roosilisem kui ühendriikides või mujal maailmas. Vastavalt Eesti Tööturuameti andmetele on registreeritud töötus jaanuari 2009 a. seisuga 6% Eesti tööjõulisest elanikkonnast (38 812 inimest). 2008. a lõpus oli ainuüksi Harjumaal keskmiselt koondatuid ca 140 inimest päevas, kusjuures jaanuarikuu jooksul on lisandunud suurusjärgus 1100 töötut. Siinkohal peab märkima, et tegelik töötute arv võib olla ja tõenäoliselt ka on märkimisväärselt suurem, kuna mitte kõik töö kaotanud ei kipu koheselt ennnast töötuna arvele võtma.

Muidugi, Ameerika ühendriikides toimuva valguses võime endale hellitlevalt pai teha, kuna president B. H. Obama külastas just nädalapäevad tagasi majandust stimuleerivale päästeplaanile toetuse saamiseks Indiana osariiki, kus töötuse tase ületab regiooniti suisa 15%. Ei ole midagi...küllap jõuame. Eesti Tööturuameti peadirektor Tiina Ormisson on välja öelnud küllatki musta tulevikuvisiooni, mille kohaselt võib käesoleva aasta lõpuks töötute arv Eestis kasvada üle 10%, mis tähendaks meile 70000-85000 registreeritud töötut. "Töötute ja tööturu väljavaated on praegu kehvemad kui nn vene kriisi ajal" ütleb Ormisson oma jaanuarilõpu usutluses Eesti Päevalehele. Tööandjad on siinkohal kohati kriitilisemadki ning nõuavad valitsuselt jätkuvat sekkumist ja abi.

Tõsiasi, et enam ei või päeva normaalseks pidada ilma teadeteta ulatuslikest koondamistest, on tavainimese jaoks kasvav stressiallikas. Pingutama peavad nii tootmissektor, teenuseid pakkuv keskkond kui ka avalik haldus. Pääsu pole. Kus raiutakse eesmärgina loosungina kõlavat 10% kulude kokkuhoidu, kus rakendatakse kaheldava väärtusega sanktsioneerimisi, mille abil loodetakse pääseda koondamiskulutustest jne. Kogu selle majandusliku virr-varri taustal on minul lihtsa inimesena kaks omavahel seotud küsimust, millele avalikest teabekandjatest reeglina vastust ei saa..."Kes hoolib inimesest ja kes nõustab ja toetab juhti koondamise läbiviimisel?"

Oleme juba "supi sisse sattununa" kärmed rakendama kriisiplaane, säästueelarveid ja elustamiskavasid, kuid kuidas jääb inimlikkusega kriitiliste otsuste vastuvõtmisel ja ellurakendamisel?

Juht on kohustatud oma tegevusi planeerima kogu koondamisprotsessi ajaks. St ka koondamisteate edastamise eelset ja -järgset perioodi, töörütmi- ja meeskonnasuhete taastamiskava. Suurendama peab empaatilise suhtluse osakaalu, vähendama seejuures rääkimist ning panustama kuulamisele. Avama sisekommunikatsioonikanalid ning olema nii avameelne ja avatud kuivõrd on juhi- ja ettevõtte esindajana võimalik. Säilitama usalduslikku sidet, mitte ainult tööle jäävate inimeste, vaid ka lahkuvatega. Suure tähelepanu eraldamine allesjäävate töötajate täiendkoolitamisele ja vastutusvaldkonna määratlemisele on üliloluline. Töötajatele, kes jäänud ettevõttesse peab looma süüvaba õhkonna, looma võimalusi uutes tingimustes hästi hakkama saamiseks ning selgitama koostöös töötajatega võimalikke kulude optimeerimise ja töö tulemuslikkuse tõstmise salakohti.

Koondatava ametikoha taga on oluline näha inimest. Asetagem end töötaja rolli. Kas soovime koondamisteadet lunastada punastavalt ja piinlikkust tundvalt juhiabilt või ootaksime siiski avatud ja inimlikku selgitustööd vahetult juhilt? Kas soovime koondamisteate pihkusurumist peale rõhuvalt pikka perioodi täis kuulujutte ja intriige ettevõttes või sooviksime, et meid kõiki puudutavaid teemasid käistleks juhtkond avatult ja kogu meeskonnale üheselt mõistetaval moel?

Peame aru saama, et koondamine ei puuduta suhete tasapinnal mitte ainult juhti ja koondatavat, vaid kogu meeskonda. Puuduliku sisekommunikatsiooni ja juhi empaatia puudumine ning jäik, sageli konfliktne ja ebaeetiline, käitumine toob suure tõenäosusega kaasa vastutöötamise, antipaatia ja lisahirmu säilivas meeskonnas. Soovitud tulemus kokkuhoiu näol jääb saavutamata langeva tootlikkuse ja -motivatsiooni tõttu.

Kuldsed põhimõtted meie keerulises ajas on ju tegelikkuses ajatud. Kaasa oma inimesi, süsti neisse optimismi ja rõhu allesjäänute seas "meie" tundele. Julgusta töötajate initsiatiivi ja väldi kriitikat - vajadusel piisab tähelepanu juhtimisest ja konstruktiivsusele suunamisest. Eeskätt rasketel aegadel on mõistlik panustada ühisesse töövälisesse aktiivi. Ehmuda ei maksa vastuvaatava passiivsuse ees. Ole käivitaja ja julgustaja. Ära heida meelt. Kui juhina kaotad lootuse ja tahte, ei suuda sa käivitada ka oma meeskonda. Usalduse ja töötahte saavutamine peale koondamist on hetkel juhi võtmeroll. Selle taastamisel saavutatakse ka paranenud kasuminäitajad ja ettevõtte "uus tulemine", eeskätt läbi suurenenud tulemuslikkuse, -vähenenud voolavuse ja -innovatiivsete töövõtete.

See kriitiline protsess jätab kahtlemata pitseri ka juhi hinge. Lasub ju kogu negatiivse edastuskoorem tegelikkuses tema õlul. Hullemal juhul puuduvad juhil ka teadmised või oskused taolise protsessi läbiviimiseks organisatsioonis. On suurepärane kui raskel hetkel aitad nõu ja toega teda justnimelt Sina.

 

Seletuskiri Oü pakub erinevaid isiksuse arengu ja professionaalsuse tõusule orienteeritud koolitusi hinnates eelnevalt Teie organisatsiooni eripära ja vajadusi: www.seletuskiri.ee; marko@seletuskiri.ee

Osale arutelus

 • Marko Torm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara