Comeback peale lapsehoolduspuhkust

Naistel, kes peale lapsehoolduspuhkust tööle naasta soovivad, lihtsustaks tagasitulekut ettenägelik planeerimine ja äraolekuperioodil kontakti hoidmine kolleegidega.

Noorte emade töölenaasmise raskused Eestis ei erine palju teistes Euroopa riikides olevate naiste omadest. Järgnev artikkel kirjeldab mõningaid näiteid Saksamaalt, nii töötaja kui ka tööandja vaatenurgast.

Käärid soovide ja tegelikkuse vahel

Thea Lippert, noor ema Saksamaal, rõõmustas oma lapse sünni üle nagu pea kõik emad. Talle oli algusest peale selge, et ei soovi liiga kaua tööelust kõrvale jääda. Olles juristiharidusega personalitöötaja, kelle ametikoht oli ühes keskmise suurusega ehitusettevõttes, oli ta teadlik seaduslikust võimalusest, kuidas kiiresti ja samas peresõbralikult tööellu naasta: Saksamaa seadused võimaldavad emadel, kes töötasid vähemalt 15 töötajaga ettevõttes, kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni naasta tööle osalise koormusega ehk tööajaga 15-30 tundi nädalas. Välja arvatult juhul, kui ettevõtte töökorraldus ei saa seda võimalda.

Thea vormistas avalduse lapsehoolduspuhkusele jäämiseks kaheks aastaks ning teavitas ka oma ülemust soovist tulla tööle osalise koormusega juba aasta pärast. Kahetsusväärselt ei võtnud ülemus tema soovi kuulda ning ametikoht täideti uue inimesega. Noor naine ei lasknud end kõigutada ning pakkus omalt poolt veel erinevaid alternatiive tööandjale välja, kuid kahjuks tulutult. Tema kirjalik avaldus osalise koormusega tööletulekuks lükati tagasi - põhjendusega, et ettevõtte töökorraldus seda kahjuks ei võimalda.

Sarnaseid situatsioone tuleb sageli ette. Emad oma sooviga töötada osalise koormusega lihtsalt tõrjutakse tagasi, sest tööandja meelsest ei saa tööd lapsehoiu kõrvalt küllaldaselt efektiivselt teha.

Tööandjad toovad ettekäändeks, et selline korraldus segab sujuvat tööprotsessi: kolleegide ja klientide jaoks on arusaamatu, kui ametikoht ei ole täidetud 8 tundi päevas. Paraku annavad sellises situatsioonis noored emad tööandja survele alla ja loobuvad üldse mõneks ajaks tööst ning ei hakka oma murele abi saamiseks ametlike institutsioonide poole pöörduma. Isegi kui oma õigust taga ajades saadaksegi võit, siis õhkkond on rikutud ja töö tegemine ebamugav.

Soovitus: tööelust mitte päris välja astuda

Loogika on lihtne: kes tööelust päris välja ei astu, on kiiremini ja kergemini tööl täiskoormusega tagasi. Saksamaa hiliseim statistika näitab järgmisi tulemusi: 60 % emasid naaseb tööle alles peale 3aastase lapsehoolduspuhkuse lõppemist, 18 % jäävad tööelust veelgi kauemaks eemale. Põhjused selleks on erinevad ja mitmetest asjaoludest sõltuvad: puuduv lapsehoiuteenus, isiklikud otsused, sageli aga ka tööandjapoolne vastutulematus ja toetuse puudumine.

Ettevõtete teadlikkuse suurenemine

Paljuski aga on märgata ka paranemistendentse ja teadlikkuse suurenemist. Kölni majandusinstituudi küsitluse tulemused näitavad, et tervelt viiendik ettevõtteid pakub töölenaasjatele vastavaid koolitusprogramme - veel kolm aastat tagasi oli see arv vaid 12 protsenti.

Sama küsitluse tulemusena saadi teada, et 15 % ettevõtetest võimaldab juba lapsehoolduspuhkuse ajal koolitust (varasemalt oli see 3 %), iga viies pakub asendustööd. Kuigi positiivsed näitajad on siiski alles arvuliselt madalad, on suundumus sellegipoolest selge. Enam kui pooled küsitletud ettevõtetest väljendavad selgelt oma soovi lapsehoolduspuhkusel olevate töötajate kiireks tööle integreerimiseks. Osad ettevõtted teevad seda juba ammu. Näiteks Commerzbank"™is on ettevõttesisene kokkulepe, mis toetab erinevaid osalise koormusega töömudeleid ning töötajaid aidatakse ka lapsehoiuteenuse otsinguil ja korraldamisel.

Farmakoloogiakontsern Sanofi-Aventis toetab oma ettevõtete asukohtades 4 lastepäevahoidu ja jagab ka töötajatele vajalikku informatsiooni: tulevasi emasid teavitatakse nende seadusejärgsetest õigustest ja ettevõtte poolt pakutavatest kokkulepetest, mis aitavad tööd ja pereelu ühildada. Peale lapse sündi saadetakse töötajatele posti teel iga kahe kuu tagant aktuaalset informatsiooni ettevõtte tegevusest. Pool aastat enne lapsehoolduspuhkuse lõppemist kutsutakse töötajaid informatiivsele hommikusöögile, mille raames tutvustavad personalitöötajad individuaalseid võimalusi ja perspektiive ettevõttes ning vastavad võimalikele küsimustele.

Volkswagen"™is korraldatakse periooditi mitmepäevaseid seminare "Pere- ja tööelukorraldus". Tööle naasmise ettevalmistamiseks õpetatakse emadele, kuidas nad saavad oma ajaplaneerimist paremini korraldada, saavutamaks rahulolu ja kooskõla pere, töö ja isiklike vajaduste vahel.

Nürnbergi IT-ettevõttes Datev eG ei ole töötajad lapsehoolduspuhkuse ajal firmast üldsegi "eemal": soovi korral võimaldatakse kõigile tööd osalise koormusega, töötajad saavad osaleda täiendkoolitustel ning erinevat firmasisest informatsiooni, kutseid üritustele ja samuti ligipääsu ettevõtte intranet"™ileFirma omalt poolt ootab, et lapsepuhkuselolijad samuti ettevõtte tegemiste vastu huvi tunneksid ja kolleegidega kontakti hoiaksid. Personalitöötajad soovitavad neil valida endale teatud mõttes usaldusisik, kes hoiaks neid jooksvalt firma asjadega kursis.

Hoia lapsega kodus olles kontakti tööandjaga ja planeeri naasmist aegsasti ette

Ka teiste ettevõtete kogemus näitab, et tööellu tagasi siirdumine on igas mõttes kergem ja sujuvam, kui töötajal säilib aktiivne kontakt töökohaga. Personalitöötajad soovitavad emadel juba varakult naasmist ette planeerida ja tööandjale omalt poolt lahendusi välja pakkuda, kuidas neil redutseeritud tööajaga töötades oleks võimalik ülesannetega toime tulla.

Ja tagasi Thea Lippert"™i juurde, kelle tööandja mingit vastutulelikkust üles ei näidanud. Tema kangekaelsus tasus siiski ära. Olles leidnud teise tööandja juures võimaluse töötada osalise koormusega, võttis temaga ootamatult ühendust endine tööandja: Thea asendaja vallandati ning ametikoht vajas kiirelt täitmist. Ootamatult oli talle võimalik pakkuda lühendatud töönädalat, seda kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni, aga ka isegi peale seda, lisaks veel palgatõus. Nii et Thea jaoks täitus siiski unistusteprogramm.

Allikas: www.monster.de

Osale arutelus

 • Daily Saviauk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara