ülemuste tüpoloogia: diletandist emotsioonitu kalkuleerijani

Kompetentne, avatud, aus, õiglane ja sealjuures suurepärase juhtimisoskusega, kriitikaga arvestav ja loominguline: sellisena soovivad oma ülemust näha paljud töötajad. Sellist ülemust pole aga vist kellegi.

Ilmselgelt on olemas palju pädevaid ülemusi, kuid igaüks neist on lihtsalt inimene oma tüüpiliste puudujääkide, eelistuste ja valukohtadega.

Diletant

Vusserdaja ülemusetoolil: diletant oskab kogemustega töötajate elu muuta parajaks põrguks. Alati leidub neid, kes on maandunud ülemusetoolil mitte tänu erialastele teadmistele, säravatele ideedele või kõrgele sotsiaalsele kompetentsusele, vaid hoopis headele sidemetele. Probleemid temaga tekivad kiiresti, kui lased välja paista, et kahtled tema pädevuses. Neil on hea mälu ning kritiseerijatele meenutatakse õige pea, kes on ülemus ja kes mitte. Diletandiga sobib järgnev käitumismall: juhtige oma ülemust ja hoolitsege selle eest, et ta seda ei märka. Oma ettepanekuid esitage kui ideesid, millele soovite ülemuse nõu ja laske need tal heaks kiita.

Kõrgelennuline

Ta seab lati meeleldi ülikõrgele ja piitsutab töötajaid armutult tagant. "Kas saaksite veel selle korda ajada, see olgu homseks valmis, see peab veel täna mu laual olema..." Kuuldes päevast päeva sellises noodis lauseid peaks töötaja end selle vastu kaitsma. Kui ka ülemus veedab piltlikult päevad-ööd tööl, ei saa ta seda nõuda oma töötajatelt. Selle asemel, et vaikselt töökoorma all ägiseda, on töötajal vaja konkreetselt enda eest välja astuda. Kui tunned end ületöötanuna, peaksid ülemusele selgelt väljendama, miks see nii on. Saades pidevalt uusi projekte, võivad vanad jääda lahendamata. Endamisi hädaldades, kuid ikkagi kõiki etteantud ülesandeid lahendades, ei võeta ühel hetkel su kaebusi enam tõsiselt. Ja siis on latt juba jälle tükike kõrgemale seatud.

Kantsler

Helmut Kohl"™i alluvuses ei pea ilmselt enam keegi töötama, kuid just tema oli see, kes muutis aktsepteeritavaks selle, mida paljud ülemused juba enne teda hea meelega harrastasid: aja äraistumine. See tähendab: parandusettepanekute arutamisega viivitatakse, kriitikat ignoreeritakse ja ideed suretatakse välja - ja seda seetõttu, et ülemus soovib vältida konflikte ning ei ole meelestatud otsustusi vastu võtma. Kõik see iseloomustab äraistujat. Kui sa ei soovi, et su ettepanekutele lõpuks ikkagi pidur peale tõmmatakse, siis pead selle nimel kohe algusest vaeva nägema. Võimalus avatud diskussioonide näol: tutvusta oma ülemusele õigeaegselt valikuvõimalusi ja tee talle kohe selgeks, milline oleks parem lahendus. Väldi avatud küsimusi: ära lase ülemusel aktiivselt otsustada, vaid lase tal valida kitsalt piiritletud raamistikus. Igal juhul hoidu avalikult oma kahtluste väljendamisest: muidu kohtute veel paar nädalat hiljem uuesti, et seda ideed veel kord arutada...

Lõugaja

Juhtide hulgas leidub paraku alati neid, kelle ootamatud vihapursked töötajate peale vallanduvad ja mis ülemuse enda poolt paari tunni pärast juba unustuse hõlma vajuvad.Kes on seisnud silmitsi rusikaga vastu lauda peksva ülemusega, kuna tal muud asjakohased argumendid puuduvad, see teab: vastuhakk on mõttetu. Täiesti mõttetu on sellisele koleerikule hakata argumenteerides vastama: esmalt on talle vaja näidata oma enesekindlust. Kui ülemus karjub, hoia selg sirge, mitte ära vaju tooli istudes küüru. Kui ülemus karjub püsti seistes, tõuse ka ise toolilt ja hoia silmsidet, mitte ära vaata alandlikult põrandale. Järgmisena: pane paika piirid. Kui puhkeb järjekordne kriitiline situatsioon, lahku lihtsalt ruumist. Keegi ei pea taluma sõimamist. Kui see ei aita, tuleks mõelda töökoha vahetusele.

Eneseimetleja

Leidub ka neid, kes püüavad kõikvõimalike nippidega ja ka küünarnukke appi võttes võita absoluutset tähelepanu. Sellised ülemused teevad sageli karjääri mitte toetudes iseenda kompetentsusele, vaid varastatud ideedele. Nendega kokku puutudes kehtib reegel: ideid tuleb välja käia laiema kuulajaskonna ees, et mitte anda kellelgi võimalust müüa võõraid ideid omade pähe. Olulisi otsuseid tuleb ülemusel lasta alati kirjalikult kinnitada, see aitab kindlustada tagalat ja vältida intriigi ohvriks langemist. Kritiseerimisel tuleb jääda asjakohaseks ning mitte kasutada otsest süüdistamist, sest eneseimetleja ei soovi midagi muud, kui imetlust - seega, kriitikat ta vaevalt oskab hinnata.

Las ma ise...

"Ei ole vaja, ma teen selle ise ära...", sellise lause järgi tunneb ära tõelise pedandi - ülemuse, kes teeb parema meelega kõik ise, sest ta ei usalda kedagi piisavalt ja niikuinii teab ta kõike ise kõige paremini. Sellise ülemusega ümberkäimiseks on kaks varianti: esimene - ennast tagandada, kehvemini töötada ja sellega andagi lõplik kinnitus ülemuse usaldamatuse õigustuseks või variant kaks - püüda saavutada ülemuse usaldus, ilma küsimata talle pidevalt informatsiooni jagades, vastu tulles tema korraarmastusele ja organiseeritusele ning töötada päev-päeva ja tükk-tüki haaval pisut suurema vabaduse nimel.

Emotsioonitu kalkuleerija

Enamik inimesi armastab oma tööd. Seda mitte ainult seetõttu, et see pakub neile rahuldust ja rohkemal või vähemal määral sissetulekut, vaid tihti ka tööatmosfääri tõttu. Põrgates kokku aga kinnise ja emotsioonitu ülemusega, võivad tekkima hakata probleemid - sest sealt tulevad vastuseks vaid faktid ja asised argumendid. Mõnda töötajat võib see vägagi valusalt riivata. Muuta säärast ülemust ei ole võimalik, lihtsam on kohandada iseennast: arutades projekte piira oma sõnavõtt faktipõhiseks, oota konkreetseid küsimusi, kuid mitte kiitust ning reageerida tuleb asjassepuutuvalt ning tagasihoidlikult. Emotsionaalse reaktsiooniga ei saavuta emotsioonitu kalkuleerija puhul mingit edu. Ja pidage meeles: see on ainult ülemus...

Allikas: www.monster.de

Osale arutelus

 • Daily Saviauk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara