Kuidas saavutada võimu töökollektiivis II

 

 

 

Palju toredaid ja osati ka ebamugavalt nihelema panevaid mõtteid saabus kolumnisõpradelt möödunud kahe nädala jooksul minu elektronpostkasti. Kui veel mäletate, siis palusin saata võimu temaatika kohta töökollektiivis vastukaja ja mõtteid ning saabunud kirjutiste seas piisab ainult mõne ära märkimisest: "Kuidas tööandja mind kotib...", "Piitsa palju-präänikut vähe", "Augukaevamine kollektiivis" jne. Tundub, et elus ärgitab asjade negatiivne pool positiivsega võrreldes ikka enam ennast väljendama. C`est la vie?

Võim väljendub erineval moel. Töökohal saame seda reeglina saavutada läbi järgmiste tegurite:

1. Ekspertteadmised2. Konkurentsiolukord3. Järjekindlus4. Tasustamisvõime5. Karistamisvõime6. Informatsioon7. Situatsioon8. Legitiimsus

(Jens Thang)

Olles oma eelmises loos käsitlenud tasustamis- ja karistamisvõime abil saavutatavat võimu, pühendume sel korral ülejäänud võimu tekke soodustajatele.

Konkurentsiolukord

Konkurents loob väärtust. Kusiganes on konkurentsi millelegi, mida sa omad, kasvab sinu omatava väärtus ja selle läbi sinu saavutatav võim. See võib olla ükskõik mis: oskusteave, praktiline töövõte, spetsiifiline kogemus, asi või ese, füüsilised eeldused jne. Läbi konkurentsi muutub sinu omanduses olev asi aina ihaldusväärsemaks ja väärtuslikumaks.

Millegi nappus või vähesus on võimas sotsiaalne mõjutaja, mida me kõik kasutame toodete või oskuste ihaldusväärsuse kasvatamisel. Mida vähem on sinu pakutavat väärtust saadaval, seda hinnalisem see on. Mõelge hetkeks selle peale, millist mõjuvõimu, austust, imestust ja ehk ka palgalisa olete ise oma töökohal saavutanud läbi mõne teistest erineva oskuse või -toote. Veelgi igapäevasem on selline olukord muudes sotsiaalsetes võrgustikes, s.h. perering, grupisport jne.

Järjekindlus

Eksisteerib vajadus olla järjekindel. Keegi meist ei soovi näida teistele otsustusvõimetutena, heitlikuna jne. Järjekindlad inimesed omavad tegelikkuses väga suurt mõju meie üle, kuna see paelub ja veetleb meid. Vangutate pead? Ei usu? Proovige ette kujutada ebakindlat ja oma väidetele mitte truuks jäävat inimest või kolleegi, kes käitub oma öeldust (lubatust) erinevalt - see on kiireim viis usalduse ja seeläbi ka võimu kaotamiseks.

Omades kindlaid väärtusi ning olles järjekindel oma toimingutes meelitad ligi end ümbritsevaid. See on kindluse ja usaldusväärsuse magus lõhn, mis tõmbab sinu aupaistesse kõik sinu kolleegid...Väga suurt rolli omavad siinkohal juba mainitud väärtused. Ole inimestega aus ja otsekohene ning näita oma tegevustega, et sinuga saab arvestada ning sa ei tee mööndusi eetilisuse arvelt. Hea reputatsioon viib sind kaugele.

Isegi kui inimesed ei ole sinuga alati nõus, järgitakse sinu eeskuju kui oled järjekindel ning suudad näida enesekindlana.

Ekspertteadmised

Oled sa tähele pannud, kuidas kuulame pidevalt oma valdkonna nn eksperte? Eelistame sageli suisa võõrat inimest nt oma pere liikmele või sõbrale, kes on meile rääkinud samu tõdesid. Ekspetteadmistega saavutatav autoriteet müüb. Kui sa näed ette, et sinul on eeldusi saavutada teistega võrreldes mõnes valdkonnas eksperdi staatus, saavutad suure tõenäosusega ka võimu teiste üle.

Kuidas siis selle abil praktikas võimu saavutada? Valem on lihtne: tee teatavaks, et sa neid ekspertteadmisi valdad. Anna seda sündsal ja viisakal moel teistele tunda.

Samas hoia silmad lahti inimeste suhtes, kes püüavad seda võimuliiki kuritarvitada. See võib väljenduda mitmel erineval moel, nt läbi liigse erialase žargooni.

Legitiimsus

Võim läbi legitiimsuse saabub ametikohaga (ametinimetusega). See on üks võimsamaid võimuliike ning paneb reeglina meid kõiki seda kiiremini liigutama, mida kõlavam on korralduste andja ametinimetus. Kui sul on mõjus ja/või kõlav ametinimetus, siis kasuta seda oma hüvanguks. Ära pelga. Sellele vaatamata tuleb alati meeles pidada vajadust vältida liialdamisi. Legitiimsusvõimu liialdamisega kaotad usaldusväärsuse ning riskid muutuda ümbritsevate jaoks klouniks ehk nö naljanumbriks.

Situatsioon

Erinevates olukordades omame erinevat võimu. Inimesed, kes ei oma muudes valdkondades võimu, võivad seda siiski omada teatud situatsioonides. Kõik, kes on vähemalt korra külastanud populaarset ööklubi või eksklusiivset restorani, mõistavad milline võim on uksel oleval turvatöötajal või administraatoril, kellele selles olukorras on antud otsustada sissepääsejad ja väljajääjad.

Situatsioonilist võimu omavad inimesed saavad meid vastu võtta ja ka ära põlata. Nad omavad seda võimu reeglina ka suure naudinguga. Kui inimestel on võimu ainult teatud olukordades, siis reeglina kipuvad nad seda ka väga usinalt kasutama. Sageli muutub see kuritarvitamiseks (nn väikese inimese efekt).

Informatsioon

Juba alates muistsest sõjandusest on teada, et informatsioon on kõrgeimat väärtust kandev võimualge. Tänapäeval ei ole mitte midagi muutunud. See on võim. Mida rohkem me teame meid ümbritseva keskkonna ja -inimeste kohta, seda mõjuvõimsamad me oleme.

Edu teile oma mõjususe suurendamisel töökollektiivis ning pidage meeles, et kui me käitumise väikeselt, siis me ka jääme väikesteks.

Vaata ka artikli I osa

Osale arutelus

 • Marko Torm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara