Lauamäng - pingeid maandav mõttesport

Kes ei mäletaks lapsepõlvest aega, kui lauamäng Tsirkus ja täringuveeretamise mõnu endaga jäägitult kaasa kiskusid! Uue põlvkonna vabaaja veetmise võimalusena on lisandunud palju populaarseid mänge, mis sobivad kogu pere ühiseks mõttespordiks.

Lauamängude võlumaailm ei paelu üksnes lapsi, keda meelitab mängima täringuveeretamise põnevus või kaardipakist "musta notsu"? välja tõmbamine. Lauamäng on suurepärane vabaaja veetmise viis kogu perele. Pingeid maandav mõttesport! Seda enam, et uuema aja mänguvalik üha laieneb.Tallinnas Tartu maanteelt leiab lauamängupoe Ludo, mille nimi tähendab ladina keeles "Mina mängin"?. Väikese poe seinad on kuhjatud otsast lõpuni täis igasuguseid mänge, ja karpide värvilisus võtab silme eest kirjuks. Pole ka imestada - poekeses peitub enamik värskemate lauamängude valikust.

Poodi majandava firma Brain Games Oü tegevjuht Margus Tapupere arvates leidub eestlaste seas piisavalt lauamänguhuvilisi. Inimeste teadlikkus lauamängude valiku osas areneb üha enam, lauamänge käivad koju soetamas nii noored kui vanad, koolilastest pensionärideni välja.

Erinevalt arendavad mängud

Kui vahepeal oli üle maailma lauamängufännide seas kuum sõna "Monopol"?, siis tänasel päeval müüakse ühena populaarsematest mängudest kümnetes miljonites eksemplarides Klaus Teuberi loodud "Katani Asustajaid". ""Katani Asustajad"? ei muutu kunagi igavaks,"? leiab Margus. Kuna mänguväli pannakse kokku erinevatest kuusnurksetest tükkidest, võimaldab see igaks mängupartiiks luua uus ja kordumatu mängulaud. Mänguväljal kogutakse külasid ja linnu ehitades võidupunkte."? Lauamängusid on saadaval kõigile huvilistele ja igale maitsele. Sestap võiks perekeskse ürituse tarbeks mängu valides mõtiskleda, milles osavõtjad ennast tugevana tunnevad või arendada tahavad - kas analüüsivõimes või hoopis bluffimisoskuses? Strateegilistest lauamängudest populaarne on "Caylus". Selles puuduvad igasugused õnneelemendid. Mehaanika ei sisalda täringuviskeid ega kaartide tõmbamist pakist. Kogu mänguedu sõltub mängija oskustest ja analüüsivõimest.Hoopis teistsugust strateegiat vajab kaardimäng "?Saboteur"?. Esmapilgul väike kaardipakk sisaldab üllatavalt põnevaid elamusi. Mängijad "?kehastuvad"? tunneleid rajavateks kaevur-pöialpoisteks, kelle hulgas leidub alati paar sabotööri. Viimaste eesmärk on oma negatiivse kangelase identiteeti võimalikult kaua varjata ning kaevurite tegevust takistada.

""?Saboteur"? on jõukohane mäng igale mänguseltskonnale, eriti tore on seda mängida suuremas seltskonnas, miks mitte koos lastega pere ringis,"? toob esile Margus. "Suur osa mänguedust põhineb mänguõnnel, oma koht on bluffimisel."?

Juba Egiptuses mängiti

Marguse sõnul mängiti lauamänge juba iidsetel aegadel, kui see oli ülikute meelelahutus. "?üks maailma vanimaid mänge on Backgammon, millesarnase mängu kohta pärinevad esimesed märkmed Iraanist 3000 a. e. Kr. Backgammoni sarnaste mängude kohta on teateid ka Egiptusest ja Mesopotaamiast."?Klassikalistest lauamängudest toob Margus esile veel lauamängu "?Go"?, mille legendi kohaselt lasi Hiina keiser Yao välja mõelda oma nõunikel, et arendada mängu kaudu oma poja distsipliini, keskendumisvõimet ja vaimset tasakaalu.Teise legendi järgi arenes "?Go"? mäng välja hoopis sellest, et Hiina sõjapealikud ja kindralid mustade ja valgete kivikeste abil eelseisvate lahinguplaanide strateegiaid ja taktikaid simuleerisid ning läbi arutasid.""?Go"? mäng on tänaseni maailma abstraktsetest lauamängudest üks populaarsemaid. Mängu põhimõte on lihtne - mängijad laovad ruudustikuga mängulauale valgeid ja musti kive, et piirata ümber vastase mängukive. Minimalistlik algeline sõjamäng, mille strateegiaid ja mängutaktikaid on arendatud peensusteni."?Marguse meelest ei peaks küsima tänasel päeval seda, kuhu sobib lauamäng ajaviitena. Pigem tuleks uurida, kuhu lauamäng ei sobi. Elav mõttesport toob elevust kaasa alati.

"Mänge on nii suurematele gruppidele kui vaid kahekesi mängimiseks. Meie poes on müügil üle 300 erineva lauamängu."?

Õhtuti käivad koos klubilised

Õhtuti ja ka nädalavahetustel tegutseb Ludo lauamängude klubi. Regulaarselt korraldatakse lauamänguõhtuid ja suuremaid üritusi. Klubisse kuulub üle 70 liikme. "Noorim klubiliige on 10-aastane Andrea, kes fännab mänge koos isaga ning teeb mitmes keerulisemas strateegiamängus täisealistele ära," vestab Margus. Regulaarselt käib mänguõhtutel umbes paarkümmend liiget.Rahvusvaheline lauamänguhuviliste kommuun koguneb www.boardgamegeek.com, kus põnevat lugemist praktiliselt iga maailmas välja antud mängu kohta. On foorumid, erinevad mänguvariatsioonid, edetabelid jne.Kuid tõsiste lauamängufännide kõrval (kes eelnimetatud netilehe igapäevased külalised) on neidki, kes vahel vaid hobi korras moodsama aja mänge uudistavad. "Aina vähem küsitakse mänge ainult lastele. Palju uuritakse just "?peremängude"? kohta, mida saaksid nautida üheskoos nii lapsed kui täiskasvanud. Mänge ostetakse ka sõbrale kingina."?Marguse sõnul kardetakse, et kaasaegsed lauamängud ja nende reeglid kipuvad olema liialt keerulised. "?Tõsi on, et keerukama ja huvitavama lauamängu reeglite selgeks tegemine on ajamahukas, aga tihti on esimene mängupartii osa õppeprotsessist, siis toimub alles mängumehaanikast täpsem arusaamine."?

Kuid tore on, et selle hobi juures on kõik kokkuvõttes lahedalt positiivne - leiad aega pere ja sõprade jaoks, arendad iseennast ja veedad lõbusaid, kuid samas põnevaid hetki. "?Lauamängud on head nii sotsiaalsete oskuste, analüütilise mõtlemise kui otsuste vastuvõtmise arendamiseks. See on igati positiivne "sõltuvus","? usub Margus.

 

Mida tähele panna, kui soovid osta lauamängu, et seda koos perega mängida?

Mänguspets Margus: "Lauamängu ostmisel on 2-3 põhilist kriteeriumi. Lisaks mängu temaatikale ja mehaanikale on olulised soovitatav vanus (näiteks, 5+, 8+, 12+) ja mänguaeg (30 min, 60 min, 90 min jne). Vanus näitab mängu keerukusastet ja perega mängimiseks on üldiselt sobilikud mängud, mille soovitav vanus on 8+. Reeglina on sellisest mängust võimeline (vanemate kaasabil ja juhendamisel) aru saama ka nutikas 6-7 aastane, kuid on samas piisavalt põnevust pakkuv ka täiskasvanule. Kuna nooremad mängijad kipuvad olema elava loomuga ja ei malda tunde mängulaua taga veeta, soovitaksin kogu perega mängimiseks valida selliseid mänge, mis ei kesta üle 60 minuti. Kui mäng väga meeldis, võib ju mängu korrata!"

Kuidas mängimist alustada nii, et kõigile oleks nauditav?

"Kindlasti tasuks uue põlvkonna lauamängude puhul varuda enne esimest mängu aega reeglite läbitöötamiseks. Soovitan, et üks mängija loeks eelnevalt reeglid läbi ja selgitaks esimese nn. näidismängu käigus ka reegleid teistele mängijatele. Soovitan kõigil lauamänguhuvilistel endale teadvustada, et lauamäng "?avab end"? üldiselt mängijatele tavaliselt alles pärast paari mängukorda, seega tasub uue lauamängu jaoks varuda kannatust, positiivset huvi ja soovi mängust aru saada. See tasub end hea mängu puhul kuhjaga ära!"

 

LISAKOMMENTAAR

Liisi, Marguse abikaasa:"Lapsepõlvest mäletan, et sai mängitud malet, kabet, "Reis ümber maailma" ning "Suusaretke". Kuid ei mäleta, et oleksin väga suur fänn olnud. Tegelikult jõudsin lauamängudeni täiskasvanuna ja seda tänu sõpradele.Meil oli päris suur sõpruskond ning kombeks nädalavahetustel koguneda ja koos mängida. Mõne aja pärast muretsesin endalegi mänge, et ka minu juures saaks sõpradega toredasti aega veeta. Esimeseks nii-öelda hittmänguks sai Alias. Ilmselt pärast Aliase turule tulekut see mänguhullus meie sõpruskonnas algas.Margusega mängimisel on perioodid, mil mängime lausa iga päev ning siis on jälle nädalased puhkepausid. Tavaliselt kujuneb nii, et kui on muretsetud uus huvitav mäng, võtame sellest maksimumi, ja mängime, kuni tekib täielik tüdimus, siis võtame aja maha ja seda, kuni järgmise korrani.Kuna meil on väike kaheaastane laps, kes veel mängudest osa ei võta, siis mängime tema uneajal õhtuti ja nädalavahetustel lõuna ajal. Oleme mõlemad väga pühendunud mängijad ning mängu ajal käib tõsine ajude ragistamine. Soovitan kõigil uusi lauamänge proovida, sest tänapäeva mängud on oluliselt huvitavamad ja pinget pakkuvamad, kui nad olid meie lapsepõlves.

Lauamängude mängimine on suurepärane viis oma pere ja sõpradega suhtlemiseks. Kindlasti ei ole mängimises midagi häbenemisväärset, meie sõpruskonnas on väga palju 30-40 aasta vanuseid inimesi, kes peavad seda oma hobiks ning mängivad regulaarselt."

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara