Tööelus edasijõudmiseks on vaja mõista enda potentsiaali

Tööelu on pidevas muutumises. Kui soovime selles ellu jääda ning ka edu saavutada, peame ise samuti muutuma. See tähendab, et tuleb õppida oma panust andma enam kui ühel viisil.

Paljud nii era- kui ka avaliku sektori organisatsioonid toetavad nn kompetentside ideed. See tähendab seda, et teie kui töötaja oskate teha võimalikult palju erinevaid asju, saavutate kõik seatud eesmärgid ning kõik, kellega te tööalaselt kokku puutute, võtavad teid hästi omaks. Kuid tegelikkuses ei ole asi nii. Lõpuks ilmuvad pinnale loomulikud eelistused ja asjad, mis ei meeldi. Selge on see, et koostöö ühtedega laabub paremini kui teistega. Keegi pole kõikides ülesannetes ühtviisi kompetentne. Hea on aga see, et selline ebavõrdsus ei takista sugugi arengut ega efektiivsust. Tegelikult on nii, et kui oleksime tõesti kõigis ülesannetes ühtviisi kompetentsed, oleks ju raske otsustada, kes peaks tegema mida või kes kellega koos töötama.

Meeskonna liikmete erinevad võimed ja kalduvused pakuvad võimaluse leida viisi, kuidas asju kõige paremini teha. Töösuhtes, kus meeskonna liikmed täiendavad üksteist, võivad üksikisikud saavutada rohkem kui üksinda töötades. Igas loodavas meeskonnas või tööpaaris peab igaüks mõtlema läbi, mida tema saab omalt poolt anda ning kuhu kõige paremini sobib.

Loomulikult kisub töötajaid ja juhte nende inimeste poole, kellega neile meeldib koos töötada, ning sellise töö poole, mis haakub kõige paremini nende isiklike vajadustega. Sellepärast ongi kasulik, kui igaüks visandab oma eelistused, püüdes seda samas mitte liiga rõhutatult teha, kuna tööga kaasneb ju ka kohustuslikkuse element.

Organisatsioonid, mis kavandavad töökohti üksnes töötajate huvisid silmas pidades, lõpetavad pankrotiga. Seega on vaja luua tasakaal teie ja organisatsiooni vajaduste vahel.

See vahe tuleb esimesest korda välja töövestlusel. Töökohale kandideerides tuleb ilmutada entusiasmi ja tõestada kogemustepagasi olemasolu. Kuid kõnealune töökoht ei pruugi olla teile päris sobilik. See ei pruugi kohe alguses välja tulla, kuna ametinimetused kipuvad olema vägagi ülespuhutud.

Teine levinud probleem on ebakindlus: mis siis, kui te ei tea täpselt, mida teha tahate? Kui tahate kõnealust töökohta endale saate, ei saa selliseid kahtlusi lubada. Hoopis levinum strateegia on jätta endast väga mitmekülgse ja teenistusvalmi inimese mulje, kuid kas see ei avaldada kahjulikku mõju teie pikaajalistele eesmärkidele?

Et saada hinnatud töötajaks, tuleb mõelda mõlemal rindel. Esimese asjana tuleb teha selgeks, mida te organisatsioonilt ootate, teiseks tuleb määratleda ära, milline roll sobiks teile selles organisatsioonis kõige paremini. Kuid kuidas muuta töökoht nii-öelda enda omaks? Kuidas leida kindlat jalgealust ning teha edusamme, kui te ei tea ise ka, milles te andekas olete?

Juhtide jaoks on kõige olulisem leida õigele kohale õige inimene. Õigupoolest on see kõige efektiivsem meeskonnatöö. Mõistes oma tööülesandeid ja iseennast, saate sellele protsessile kaasa aidata.

Kokkuvõte

"¢ Oma käitumise mõistmine ja juhtimine on võti selleks, et meist tööl lugu peetaks."¢ Peame kohandama oma käitumist vastavalt olukorrale."¢ Peame tajuma, kuidas teistega suhtleme.

"¢ Inimesed peavad töötama ametikohtadel, mis sobivad nende annetega.

Kuidas käituda uue töötajana

Uude organisatsiooni või osakonda tööle asudes seisavad kõik silmitsi väljakutsega. Mis siin toimub? Kuidas käitutakse? Kuidas riietutakse? Mis on lubatud? Mida peaks töötajad vältima? Tavaliselt ei paku keegi neile küsimustele vastuseid. Kui teil veab, saate osaleda sisseelamisprogrammis, kus kõik selgeks saab, kuid sellised süsteemid on haruldased. Suurema tõenäosusega peate kõigest ise aru saama.

Tavad ja praktika on organisatsioonides erinevad - isegi sama organisatsiooni eri paikkondades asuvates harukontorites. Kuidas oskab uustulnuk arvata, mis teda ees ootab? üks võimalus on jälgida, kui kaua ollakse lõunal? Kas peaks kõigile tassi teed tegema või üksnes endale? Kas ettevõttes on mingi eriline e-kirja etikett?

Teine võimalus on küsida järele. Asjakohaste küsimuse esitamine viitab, et te mõistate, kuidas asjad peaksid käima, ning soovite kohaneda.

Enamik inimesi kohaneb silmanähtava töökultuuriga teadlikult või alateadlikult, tajudes, mis on vastuvõetav ja mis mitte. Mõned on selles võimekamad kui teised. Mõnes firmas tehakse selgeks, mida teilt oodatakse. Teises käib see pikkamööda; seega ei tasu oodata, et midagi juhtuks üleöö. Kuid nii või teisiti eeldatakse, et inimesed sobituvad ümbritsevasse keskkonda.

Kuidas mitte langeda kultuurikonfliktide lõksu

Kultuurikonfliktid on levinud organisatsioonides, kus on palju autonoomseid osakondi. Tootmisosakonnale meeldivad pikad ja katkematud protsessid, finantsinimesed aga soovivad kulusid kärpida ja eeldavad, et käimas oleva töö jaoks ei kulu liiga palju aega. Sellised erinevad eesmärgid mõjutavad firma kultuuri, mis võib perioodiliselt muutuda ja peegeldada eri osakondade suhtelist mõjuvõimu. Edukas töötaja õpib käituma diplomaadina.

Poliitikat nimetatakse võimalikkuste kunstiks. Võimalikkuste kunstil on oluline roll ka paljudes keerulistes tööolukordades. Ideaalne lahendus on haruldane: sagedamini sobib mingi lahendus vaid mõnel ajahetkel ja mõnes olukorras. Tööl hästi käitumiseks võiks pakkuda kasuliku retseptina välja soovituse sammuda ettevaatlikult, kuid eesmärgikindlalt.

"Belbini teejuht: Kuidas tööl edu saavutada"Äripäev, 88 lkTavahind 249, klubihind 197 krooni

Tellimine: http://www.raamatuklubi.aripaev.ee/Book.aspx?ID=ef2b6764-e5bb-4d31-8bc1-b1cae4d569a4

Osale arutelus

 • Meredith Belbin

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara