Kuidas paista silma ja teha karjääri

Kui teile on pakutud mingis organisatsioonis tööd, võite ükskõik milliselt lähtepositsioonilt alustades edasi liikuda, kui haarate kinni ette kerkivatest võimalustest. Ilmutage hoiakut, millest loeb selgelt välja, et te suudate ja olete valmis erinevate asjadega tegelema, ning andke sellest märku, kuna keegi teine seda teie eest ei tee. Kuigi ei tasu loota koheseid tulemusi, peab teie juht tõenäoliselt lugu tööle andumisest ja headest tulemustest. Kui soovite karjääriredeleil tõusta, peate mõtlema nende käitumistüüpide peale, millega silma paista ja mis mõjuvad edutamisele soodsalt. Kuna konkurents on tihe, tuleb kolleegide seast silma paista. Meeles tasuks pidada viit käitumisjuhist.

Esiteks on oluline, et teid nähtaks pigem inimesena, kes paneb asjad käima, mitte kes pelgalt reageerib asjadele. See tähendab, et tuleb tulla välja ettepanekutega, võtta enda kanda töid, ilma et seda teilt palutaks, ning võtta vestluses teistega ohjad enda kätte. Kuid seda tuleb teha abi pakkuval viisil, mitte üleolekut näidates.

Teiseks on vaja näidata, et olete pigem hea strateeg kui keegi, kes funktsioneerib pelgalt operatiivsel tasandil. Mida kõrgemale juhtimistasandil tõusete, seda rohkem peab strateegiline mõtlemine kaaluma üles operatiivjuhtimise.

Kolmandaks

kasutage fraase, mis kuulutavad seda, kes te tegelikult olete. Kui satute olema koordineerija-kujundaja, öelge näiteks: "Mulle meeldib vastutus." See tagab, et teid kasutatakse vastavalt teie soovidele ja võimetele.

Neljandaks tehke pisut rohkem, kui ülemus on teil palunud teha. See ei tähenda, et te peaks tegema massiliselt ületunde, mida ülemus ei pruugi isegi märgata ega sellest teadlik olla, kuna suure tõenäosusega pole teda sel ajal kohal. Kuid te saate anda oma tööle lisaväärtust, tehes pisut rohkem kui nõuti. Kuid tuleb olla ettevaatlik, et mitte tungida teiste valdkondadesse, mis ei võida ei kaastöötajate ega ülemuse poolehoidu.

Viimase, kuid võib-olla kõige olulisema asjana: tehke pigem seda tööd, mida vaja, kui seda, mida tahaksite teha. Hinnatakse neid, kes teevad ära tüütud asjad ega noki välja neid ülesandeid, mis neile kõige rohkem meeldivad. Kunagi ei tohi põlata ära kõige tagasihoidlikumat või tähtsusetumat tööd. Võib-olla ei märgita seda kohe ära, kuid kui teil on hea ülemus, saate tasu kunagi hiljem.

Edutamine sõltub lõppkokkuvõttes konkurentsi tihedusest, kuid hoiakuid muutes saate osutada endale teene. Põhimõtteliselt peate tunduma oma juhi silmis parema kandidaadina kui teie kolleegid - või kandidaadid väljastpoolt ettevõtet. Kui teil ei õnnestu esmase valiku sõelale jääda, ärge muretsege. Hoidke kõrvad lahti, küll tuleb ka teisi võimalusi.

Ärge unustage, et organisatsiooni struktuur ei pruugi olla teile edasiliikumiseks soodus. Laurence J. Peter sõnastas 1968. aastal Peteri printsiibi. Ta vaatas haridusinstitutsioonis kolme tasandit: õpetajat, osakonnajuhatajat ja koolijuhti. ühel tasandil hea olemine ei tähendanud sugugi, et ollakse hea ka järgmisel tasandil, kuna igal tasandil on vajalikud erinevad oskused. Tema haridusvaldkonnas tehtud tähelepanekud osutusid üldiseks tõeks. Hierarhilises organisatsioonis edutatakse isikuid kompetentsetena seni, kuni nad jõuavad lõpuks oma ebakompetentsuse tasandile. Sinna jõudes ei õigusta nad enam edasist edutamist ning jäävad seega sinna paigale. Ja sellepärast ongi maailm teoreetiliselt tulvil ebakompetentseid inimesi.

See teooria torkab silma jäiga hierarhiaga struktuurides, kuid kui organisatsioon liigub hierarhialt meeskonnatöö suunas, muutub kõik. Isikud pole enam valmis positsioonide vangid, vaid kogevad erinevaid nõudmisi, mis võimaldavad neil eksponeerida võimeid teistes valdkondades. Seega saab neid edutada vastavalt võimetele ning mitte jätta neid lõksu ühele hierarhia tasandile, kus nende karjääri seiskab milleski ebakompetentseks osutumine. Kui vaadelda tööd eri töökohtade seeriana, kus kõigi puhul on vajalikud oma võimed ja anded, ei õnnestu Peteri printsiibil rakenduda.

 

"Belbini teejuht: Kuidas tööl edu saavutada"

Äripäev, 88 lkTavahind 249, klubihind 197 krooni

Tellimine: http://www.raamatuklubi.aripaev.ee/Book.aspx?ID=ef2b6764-e5bb-4d31-8bc1-b1cae4d569a4

Osale arutelus

 • Meredith Belbin

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara