Teadlased meeste lühikese eluea jälil

Mehisuse ideaale au sees hoidvad mehed kasutavad ennetuse korras tervishoiuteenuseid palju vähem kui nende "tavalised" sookaaslased. Teatud mehised uskumused võiksidki selgitada meeste lühemat eluiga võrreldes naistega, selgub uuest uuringust.

Ameerika naiste keskmiseks elueaks 2005. aastal oli ca 80 aastat, samal ajal kui meestel oli see ligi 75 aastat, vahendas teadusportaal Forte LiveScience?´it.

"Uurimus annab teravalt mõista, et sügavale juurdunud mehisuseusk on meeste kehva tervise peamine põhjus, vähemalt seni, kuni see annab alust vältida arstide soovitatud profülaktilisi tervishoiuteenuseid,"? ütleb New Jersey Rutgersi ülikooli teadur Kristen Springer.

Ehkki "tõelise mehe"? rolli etendamine võib ligi meelitada vastassugupoole viljakaid esindajaid ning isegi aidata kiiremini vigastustest paraneda, võib sellise fassaadi säilitamine tähendada ka arstikabineti olemasolu eiramist, sedastab uurimus, mida esitleti Ameerika sotsioloogialiidu iga-aastasel koosolekul San Franciscos.

Mehisuse mõõt

Springeri kolleeg, sotsioloogia magistrant Dawne Mouzon uuris andmeid, mis olid kogutud tuhandelt keskealiselt mehelt, kes osalesid Wisconsini pikaajalises uuringus 2004. aastal. Uurijad analüüsisid osalejate mehisuse uskumusi, ühiskondlik-majanduslikku staatust ning valmidust läbida kolme keskealistele meestele üldiselt soovitatud, kord aastas läbi viidavat tervishoiuprotseduuri: üldfüüsilist tervisekontrolli, gripivaktsiini-süsti ja eesnäärme ülevaatust.

Mehed, kes macho-ideaale jõuliselt au sees pidasid, olid viimase aasta jooksul üldfüüsilisele arstlikule läbivaatusele sattunud 26 protsenti vähem tõenäoliselt kui ülejäänud katsealused. Eesnärme-ülevaatusele sattumise tõenäosus oli sellistel meestel väiksem ligi 30 protsenti, ning tõenäosus nimetatud perioodil kõigi kolme profülaktilise meetmega kokku puutuda peaaegu 50 protsenti väiksem.

Ehkki varasemad uuringud on näidanud, et kõrgem ühiskondlik-majanduslik staatus tähendab paremat tervist, leidis uuem uurimus, et nn. mehiste meeste kohta see ei kehti.

"Sedamööda, kuidas tugeva mehisuse-usuga meeste töö staatus kerkib, kahaneb märkimisväärselt nende tõenäosus pöörduda profülaktilise meditsiini teenuste poole,"? ütleb Springer. "Meie avastus võimaldab mõningal määral mõista pidevat tervishoiuga seonduvat soo-paradoksi, mis ütleb, et meeste eluiga on naistega võrreldes madalam, ehkki nende juurdepääs ühiskondlik-majanduslikele ressurssidele on parem."?

Naisega võrreldes on mehe prognoositav keskmine eluiga viis aastat lühem. Meestel on eeldatavalt kõrgem risk tosina suhtes 15-st peamisest surma põhjusest, märgivad uurijad.

Tegelikult selgus, et madala staatusega, tüüpiliselt mehisteks peetavate elualade esindajatest mehed, näiteks masinate operaatorid, veokijuhid ja ehitustöölised, pöörduvad teistest katsealustest märksa tõenäolisemalt arsti poole.

Miks nad ei lähe arstile?

Näiteks ei soovi kõrgel kohal töötavad mehed tunda end patsiendi alluvasse rolli paigutades vähem mehena, märgivad uurijad.

Lisaks ihkavad kõrgel kohal töötavad mehed enda tegevuses rohkem sõltumatust ja vabadust autoriteetide arvamusega mitte nõustuda, ning võivad seega samamoodi tervishoiu-alaseid soovitusi eirata, lisavad teadlased.

Springer leiab, et tegeliku põhjuse teadasaamiseks ja tulemuste laiendamiseks elanikkonnale üldiselt tuleks uuringut korrata katsealuste mitmekülgsema valimiga, sest praeguses uuringus osalejad olid peamiselt keskkooliharidusega keskealised europiidsed mehed.

 

Osale arutelus

 • Meditsiiniuudised

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara