ÄP restoranitest: Jäälind külastab Vapramäe Forelli

Teeäärseid forellipüügi ja -söögikohti on meil mitmel pool, mõned ilusamad, mõned tagasihoidlikumad. Elva jõe käärus paiknev Vapramäe Forell on ilmselt ainus, mida külastab ka jäälind*.

Pole vist ka palju selliseid söögikohti, kus ujuda saaks. Olime parajasti jalgrattamatkal, ujumine huvitas meid (esialgu) söögist rohkemgi. Lahke kalaküpsetaja juhatas kätte koha, kust mugavam jõkke minna - vesi oli ehmatavalt karastav, küllap allikate tõttu. Jõe teisel kaldal, mõnekümne meetri kaugusel askeldas imeliselt sinine linnuke - jäälind. Nagu meilgi, polnud ka temal kiiret - oli kohal juba enne meid ja jäi kauaks. Peale meie seltskonna ja jäälinnu oli kalasöögikoha külalisteks veel paar perekonda parte ja üks sitikas, mille loodusmehest lauakaaslane eriliseks harulduseks määras. Öösiti tikkuvat ligi ka saarmad, aga nemad pole teretulnud, neid püütakse eemal hoida.

Kaunis jõekäärus on lahedalt ruumi, istumiskohti on nii jõe kaldal kui jõele ehitatud parvedel. Sirmid kaitsevad vihma eest ja need - oh imet, on meeldivalt rahulikud, lihtsad värvilised sirmid, ilma igasuguste (õlle)reklaamita. Alguses tuleb, nagu ikka, kala kinni püüda, siis pannakse see kas ahju või soola, nii kuidas sööja soovib. Meie lasksime ühe kala küpsetada ja teise soolata, et koju kaasa võtta. Kalameister oli tubli, ei mingit sidrunipipart ega liigküpsetamist, kala sai soola, pipart, tilli ja tilgake sidrunimahla ning oli ahjus just nii kaua, kui küpseks saamiseks vaja, mitte minutitki rohkem. Soolakalast jätkus kodus veel paariks hommikusöögiks, ka see oli oskuslikult tehtud.

Kalakõrvase valik polnud suur: sai, hapukoore-majoneesikaste, värske salat, külma valget veini, sügavkülmast pärinevad kartulid ja ongi kõik. Sellest minimaalselt hädavajalikust piisas täiesti, salat, kaste ja täiesti joogikõlbulik vein sobisid suvise õuelõuna juurde väga hästi. Kui mul kunagi on olnudki illusioon külasöögikohtades kohalikku värsket keedukartulit saada, siis nüüdseks on see kadunud. Kui kusagil neid siiski juhtub olema, võtan seda kui taeva õnnistust ja kuulutan kõigile.

Kitsukestes tiikides ärasöömist ootavad forellid pole iseenesest miski maiuspala. Kalakasvanduse mõnusates tingimustes kasvanud forell peab pärast vaevarikast reisi tsisternautos veel kitsukeses kalatiigis päevade või nädalate kaupa oma otsa ootama, stress aga kahjustab mitte ainult meid, inimesi, vaid ka neid, keda me sööme. Vapramäe forellid igavlesid, peale meie polnud sel päeval kedagi kala püüdmas (jäälind sööb ainult väikesi mõne sentimeetri pikkusi kalu ja püüab neid jõest, mitte kalatiikidest). Seepärast panime forelli mõningase tuimuse raskete elutingimuste süüks - veel paar aastat tagasi, kui hoogusattunud kalamehed nii palju kalu välja tõmbasid, et tiigike keset päeva tühjaks sai ja kasvandusest pidevalt uusi juurde toodi, tundusid kalad olevat maitsvamad.

* Jäälind on eredavärvilise sulestikuga varblasest pisut suurem lind. Sulestikus on põhiliselt eredat sinist, natuke ka punast, rohelist ja valget tooni. Kuulub looduskaitsealuste liikide II kategooriasse. Elutseb kohati Lõuna-, Kagu- ja Põhja-Eesti põõsaste ja puudega kaetud järskude kallastega jõgede, ojade, järvede ja kraavide läheduses, kus on puhas läbipaistev vesi ja vaikne vool.

Toit: 6

Teenindus: 6

Interjöör: 9

Aadress: Allika talu, Tõravere, TartumaaTelefon: 5362 6666

Avatud: 12-21

Põhiroogade hinnavahemik: forell (rookimata) 170 kr/kg, paraja portsjoni hind koos salati ja kastmega ca 80-90 kr.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara