Väliskoolitaja asemel kolleegi palkamine säästab raha

Ajal, mil koolituseelarveid tõmmatakse kokku, on väliskoolitaja asemel kogemustega oma töötajate kasutamine võimaluseks raha säästa. Enne inimese kolleegide ette saatmist tasuks ta aga varustada õpetajarolliks vajalike teadmistega.

Et töötaja oleks motiveeritud tegelema lisaks oma põhitööle koolituste läbiviimisega ning saaks õpetatava grupi juhtimisega paremini hakkama, tasuks organisatsioonis teadmisi edasi andvaid inimesi õpetajarolliks ette valmistada.

Ketlin Ilvese

sõnul, kes on Nordea Pangas töötanud sisekoolitajana ning praegu organiseerib koolitusjuhina teiste sisekoolitajate tööd, algab sisekoolitajate väljaõpetamise puhul kõik kommunikatsioonist. "Tihti hüpatakse üle sellest, et töötaja peab ennast samastama organisatsiooni eesmärkidega, mõistma, et tema tegevused või tegemata jätmised on otseselt seotud ettevõtte tulemuste ja seatud eesmärkide täitmisega," rääkis Ilves.

"Teine oluline teema on, et sisekoolitajat tuleb toetada. Koolitusjuhil tuleks anda talle tööriistad grupiga hakkama saamiseks, ta peab esinemiseks emotsionaalselt valmis olema. Meil on näiteks koostatud algajatele sisekoolitajatele lausa töövihik vajalike näpunäidetega," rääkis Ilves.

Ilvese soovitusel võiks esimesel korral grupi ette minnes kaasas olla koolitusspetsialist, kes vajadusel aitaks keerukast situatsioonist välja tulla. Vastasel juhul võib esimene koolituskord läbiviijat liialt hirmutada. Näiteks võib puududa oskamatus grupi poolt esitatavatele küsimusterahele reageerida.

"Kui ühtegi ebameeldivat emotsiooni ei teki, annab spetsialist koolituse lõpus lihtsalt tagasisidet, mis on samuti oluline," rääkis Ilves.

Sisekoolitajaks tuleks valida inimene, kes on võimeline grupi ette minema. Ning sisekoolitajaks saab olla inimene, kel on organisatsioonis autoriteet, leiab Ilves. Nii on sageli sisekoolitajateks osakondade juhid, kellel on tänu oma positsioonile autoriteet olemas.

"Sisekoolitaja saab edukas olla vaid juhul, kui juhid toetavad organisatsioonis õppimist üldisemalt ning konkreetsemalt ka sisekoolitusi ja sisekoolitajaid," rääkis Ilves.

Sisekoolitajaid tuleks Ilvese sõnul kindlasti ka tunnustada. "Ei tohi suhtuda nii, et inimene teeb ju oma igapäevast tööd. Spetsialisti jaoks tähendab oma igapäevatöö lahtirääkimine vajadust see põhjalikult läbi mõelda ning mõtestada, kuidas teadmised teistele edasi anda. See võtab aega," rääkis Ilves.

Nordeas korraldatakse igal aastal septembris sisekoolitajatele tänutäheks motivatsiooniüritust, eraldi lisatasu koolituste läbiviimise eest ei maksta.

Heateenindus.ee konsultant Anneli Kaljurand, kes viib läbi ettevalmistavat koolitust inimestele, kes hakkavad ettevõttes sisekoolitaja rolli täitma, leiab, et koolituse vajadus sõltub sellest, kas sisekoolitajaks on ettevõttesse palgatud professionaalne koolitaja või on selleks pikki aastaid firmas töötanud kogenud spetsialist, kes õpetab enda poolt kogetut. "Viimaste puhul oleme täheldanud, et neile tasuks edasi anda koolitaja jaoks vajalikud nipid," räägib Kaljurand.

Kuna inimeste võime infot vastu võtta on erinev, peaks sisekoolitaja teadma, kuidas osalejad kuulama panna. Kaljuranna sõnul on oluline teada ka grupiprotsesse. "On täiesti loomulik, et grupis tekib teatud hetkel vastupanu. Koolitaja peab teadma, kuidas seda õhutada, nii et see kulmineeruks, peale mida oleks võimalik edasi minna. Või kuidas olukorrast muud moodi üle saada. Kui vajalikud nipid puuduvad, võib õpetamine vastupanu tõttu anda negatiivse emotsiooni. Kui vastupanu aga üldse ei teki, ei õppinud osalejad arvatavasti midagi. Kuulajad jäid esimesse pealiskaudsesse faasi, mil küll passiivselt kuulatakse, aga praktilist teadmist ei omandata," selgitas Kaljurand sisekoolitaja jaoks vajalike oskuste omandamise tähtsust.

"Teooria on vajalik, et sisekoolitaja tunneks ennast kindlamalt, et ta saaks olla tulemustega rohkem rahul. Kui inimene on elu aeg niitnud muru vikatiga, siis ta ei oskagi muruniitjat igatseda, enne kui saab võimaluse seda proovida. Sama kehtib ka koolituste tööriistade omamisse," rääkis Kaljurand.

ASi KPMG Baltics personalijuhi Airi Aunbaumi sõnul on globaalses ettevõttes nagu KPMG paljud protseduurid, sealhulgas ka sisekoolitajate ettevalmistamine, ühtsete reeglitega ette kirjutatud. Regiooni sisekoolitajate ettevalmistamine toimub ühiselt, teadmisi antakse nii õpetamisoskuste kui ka tehnilisi valdkondi puudutavate küsimuste osas.

144 eri riigis tegutsevas ettevõtete võrgustikus on valdavaks erinevat sorti sisekoolitused, väliskoolitusi ja -koolitajaid kasutatakse vähe. "Sisekoolitajate eelistamine on meie spetsiifikast lähtuv. Meie omad inimesed tunnevad valdkonda kõige paremini, nii et nad on parimad teadmisi ka teistele edasi andma," rääkis Aunbaum. KPMG Eesti filiaalis tegeleb sisekoolituste läbiviimisega umbes 5-10 protsenti töötajatest.

"Sisekoolitajaks olemine annab töötajatele põhitööle lisaks vaheldust. See on inimeste enda soov, see aitab neil kiirel ajal tasakaalu säilitada ning pakub sisemist rahulolu, vähemalt nii räägivad töötajad ise," lausus Aunbaum. Enda harimine on Aunbaumi sõnul ettevõttes üheks töö tegemise oluliseks eelduseks, nii et koolituskarussellis osalemine on ainult tervitatav.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara