Kuidas maksta lähetuskulusid

1. juulist jõustusid mitmed olulised lähetuskulusid puudutavad muudatused tulumaksuseaduses ning uuest töölepinguseadusest tulenevad muudatused töölähetuste määruses ja teenistuslähetuste määruses.

ülevaate sellest, keda ja mis tingimustel saab tööandja alates sellest suvest lähetada, andis 25. augustil toimunud Äripäeva seminaril "Olulised muudatused ettevõtte raamatupidamises"? audiitorbüroo Ernst&Young Baltics maksupartner Ranno Tingas, kelle sõnul on muudatused teinud mitmedki lähetusi reguleerivad seadusesätted mõistlikumaks ja konkreetsemaks. Siiski on nii mõnedki märgistamata veealused karid endiselt tööandjat kummitamas.

Võrdlus

Keda saab lähetada

"¢ Töötajat (töölähetus)"¢ Avalikku teenistujat (teenistuslähetus)"¢ Juhtimis- ja kontrollorgani (juhatuse ja nõukogu) liiget (ametilähetus)"¢ Loovisikut (loovisiku lähetus)

"¢ Sportlast, treenerit, kohtunikku, spordiarsti jne ( spordilähetus)

Keda ei saa lähetada

"¢ Füüsilisest isikust ettevõtjat

Kui firmale osutab teenust FIE, peab FIE lähetuse korral ise esitama lähetuskulude võrra suurema arve, mis lähetusega kaasnevad kulud katab.

"¢ Võlaõigusliku lepinguga "töötajat"?

Neile on võimalik hüvitada lähetusega tekkivad majutuse ja transpordikulud, kuid päevarahad on nende puhul vaadeldavad töötasu väljamaksmisena.

Tasub teada

Kulude hüvitamine ja päevaraha

Teenistujal on õigus kulude hüvitamisele

Juhatuse ja nõukogu liikme puhul ei ole päevaraha maksmine ega kulude hüvitamine kohustuslik. Ettevõte võib seda siiski teha, see on juhatuse või nõukogu liikme ja firma vaheline kokkulepe.

Tööandja õigused uues töölepinguseaduses

Tööandjal on õigus lähetada töötaja tööülesannete täitmiseks väljapoole töölepinguga ettenähtud töö tegemise kohta ja selleks ei ole vaja töötaja nõusolekut juhul, kui lähetuse pikkus ei ületa 30 päeva.Töötaja nõusolek on vajalik, kui:"¢ töölähetus on pikem kui 30 päeva"¢ Töötaja on rase või kasvatab alla 3 aastast või puudega lastVanas TLS-is oli sõna "töötaja"? asemel sõna "ema"?, kuid nüüd on meeste diskrimineerimine õnneks lõppenud.

"¢ Töötaja on alaealine - lähetusse saatmiseks on vajalik nii alaealise kui lapsevanema või alaealise seadusliku esindaja nõusolek

 

Töötaja õigused uues töölepinguseaduses

"¢ Töötajal on õigus nõuda töölähetuse kulutuste hüvitamist (va juhatuse või nõukogu liige)"¢ Tööandja peab maksma päevaraha kehtestatud alammäära järgi, kuid võib alati maksta rohkem. Kui päevaraha ületab ülemise piirmäära, maksustatakse üle selle ulatuvat summat erisoodustusmaksuga."¢ Töötajal on õigus nõuda kulude hüvitamist mõistliku aja jooksul enne lähetust.Kui töötaja peab lähetuses olles ise tasuma majutuskulusid, on tal õigus nõuda, et tööandja maksaks majutuskulud avansina ette. Kui tööandja seda ei tee, on töötajal õigus lähetusest keelduda.

Pane tähele: kui tööandja ei ole pärast lähetust päevaraha välja maksnud, on töötajal õigus seda nõuda 1 aasta jooksul alates hetkest, mil tööandjal tekkis kohustus päevaraha maksmiseks. Pärast aasta möödumist nõue aegub.

Muudatused tulumaksuseaduses alates 1. juulist 2009

"¢ Kaotati ära maksuvaba siseriiklik päevarahaMuudatus kehtib nendele lähetustele, mille alguskuupäev on 1. juuli.Mitmed ettevõtted maksavad oma töötajatele siseriiklikku päevaraha edasi, sellisel juhul peavad nad seda maksustama kas palgana või erisoodustusena."¢ Kaotati muude lähetuskulude hüvitiste maksuvaba piirmäär (ülejäänud maksuvabad piirmäärad jäid samaks)

"¢ Tehti mõned tehnilised muudatused spordilähetuste ja loovisikute osas

Lähetuste määrused alates 1. juulist 2009

Uus:

"¢ töölähetuste kulude hüvitise maksmise kord"¢ välislähetuste päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kordMuudetud:

"¢ teenistuslähetuse kulude hüvitamise ja päevaraha maksmise tingimused, ulatus ja kord

Tasub teada

Erisoodustus seoses lähetusega

Erisoodustus tekib juhul kui makstakse hüvitisi suuremas summas kui kuludokumentides kirjas või kui õigusaktides ettenähtud piirmäärad ette näevad."¢ Tööandja võib ise valida, kas ta deklareerib piirmäära ületavat päevaraha või majutuskulu töötasu või erisoodustusena. "¢ Päevarahade ja lähetuskulude maksmise eelduseks on, et sõit on seotud tööülesannete täitmisega.Maksuamet on tuvastanud mitmeid juhtumeid, kus lähetuse mõte oli hoopis puhkus ja/või meelelahutus. Sinna alla käivad näiteks "koolitusreisid soojale maale"?, mille ajakavast selgub näiteks, et koolitus seisnes ühes kahetunnises loengus. "¢ Kui töötaja töötab lepingu alusel välismaal, kehtivad selle välisriigi päevarahadele ja hüvitistele kehtestatud piirmäärad.

"¢ Loovisikud ja sportlased ei ole üldjuhul töötajad ning neile erisoodustused ei kehti

 

Olulised reeglid lähetuste osas

"¢ Lähetuseks ei ole sõidud töötaja elukoha ja töölepinguga määratud töö tegemise koha vahel"¢ Juhatuse ja nõukogu liikme puhul on töökohaks koht, kus ta harilikult oma ametiülesandeid täidab. Kus ettevõtte registreeritud on, ei oma tähtsust. Kui näiteks nõukogu liige elab ja töötab Londonis ning tuleb nõukogu koosolekuks Tallinnasse, on see töölähetus."¢ Lähetuskulude ja päevaraha maksmiseks on vajalik tööandja kirjalik (võib olla elektrooniline) otsus, mis peab sisaldama:o Töölähetuse sihtkohtao Töölähetuse kestvusto ülesannet

o Hüvitatavate lähetuskulude ja päevarahade määrasid

Päevaraha ja lähetuskulude hüvitiste maksuvabad piirmäärad alates 1. juulist 2009

"¢ Päevaraha: välismaal 500 krooni päev"¢ Päevaraha saab maksuvabalt maksta, kui välislähetuse sihtkoht on vähemalt 50 km kaugusel töökoha asula piirist.Seaduse veidrus: Kui töötaja läheb lähetusse Narvast Ivangorodi või Eesti Valgast Läti Valka, ei ole seaduse järgi päevaraha paraku võimalik maksta, kuigi see oleks õigustatud, sest tegemist on teise riigiga, kus kehtib teine valuuta."¢ Kui samale päevale langeb ühe lähetuse lõpp ja teise algus, on päevaraha maksuvaba ühekordses ulatuses."¢ Kui töötaja saadetakse lähetusse mitme tööandja poolt, on päevaraha maksuvaba ühekordses ulatuses.

"¢ Päevaraha võib tööandja asemel maksta ka kolmas. Sellisel juhul maksustatakse päevaraha ainult tulumaksuga ja töötaja tasemel.

"¢ Majutuskulu: Eestis 1200 krooni ööpäev Välismaal 2000 krooni ööpäev"¢ Majutuskulu piirmäära vaadatakse iga ööpäeva suhtes eraldi

"¢ Hüvitamise aluseks on kuludokument

"¢ Sõidukulu, sõidupiletiga kaasnev kulu, reisikindlustuse kulu, viisakulu, pagasikulu, valuutakursi vahest tulenevad kulud ja muud kulud: kuludokumendi ulatuses"¢ Hüvitamisel ülempiiri ei ole

"¢ Hüvitamise aluseks on kulu tõendav dokument või sõidupilet

 

"¢ Toitlustuskulu:"¢ Tööandja võib päevaraha määra vähendada kuni 70%, kui lähetatu saab tasuta süüa"¢ Tööandja võib päevaraha arvelt ise toidukulud kinni maksta. Kui need mahuvad päevaraha piirmäära sisse, ei ole tegemist erisoodustusega

"¢ Toitlustamine hotellis, laeval, lennukis jne on majutuskulu või sõidukulu osa, kui ilma toitlustuseta vastavat teenust ei müüda

Kui töötaja läheb tööandjaga kokkuleppel lähetusele isikliku autoga, võib:"¢ Maksta isikliku auto kasutamise hüvitist 4 kr/km vastavalt piirmääradeleVõi"¢ Hüvitada tegelikud dokumentaalsed kulud:o Otsesed ja täiendavad kulud (reaalselt kulutatud kütus, parkimiskulud, sillamaksud jmt)o Hüvitada ei saa remondi ega hoolduse kulusid

Erand: remondivajadus tekib konkreetse lähetuse ajal (auto satub avariisse või puruneb)

Näide:

Töötaja käis lähetuses Tartus (2 x 190 km) isikliku autoga ja kulutas kütusele 570 krooni.Tööandjal on võimalus kokkuleppel töötajaga:"¢ Maksta 1000 krooni kõigi vastava kalendrikuu sõitude eest kokku sõidupäevikut pidamata"¢ Maksta maksuvabalt kuni 4 kr/km ehk 1520 krooni, kuid mitte üle 4000 krooni kõigi selle kalendrikuu sõitude eest kokku

"¢ Hüvitada kuludokumendi alusel 570 krooni ja lisaks maksta veel kuni 1000 kr või 4000 kr muude sõitude hüvitamiseks

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara