Mood: muutub aeg, muutuvad kombed

Muutub aeg, muutuvad kombed, arusaamad, mood. Mood muutub detailides, stiil on ja jääb. Isikupärane stiil ei piirdu ühel hooajal pakutavaga, vaid mineviku, oleviku ja tuleviku ühendamisega.

Mis on minevik moe seisukohalt? Igihaljas klassika, mis on alati moes ja moodustab nii naise kui ka mehe garderoobi raudvara. Olevik dikteerib ajakohased detailid, tulevik on ajavaimu ja tulevikutunnetuse tajumine, lisaks avangardsed nüansid.

Eesti on maailmale avatud, maailm Eestile. Tuhanded moekunstnikud, psühholoogid, suhtekorraldajad tegutsevad selle nimel, et nende kliendid oleksid edukad.

New Yorgi silmatohtrid "avastasid"?, et pingul lipsusõlm võib pimedaks teha. Sadu aastaid on mehed kaela?­sidet sõlminud. Nüüd aga on paljud kõrgetel kohtadel töötavad mehed lipsu nurka visanud ja näevad välja kui töölisklassi parimad esindajad, teadmata, et ilma lipsuta kantav särk on teistmoodi disainitud, hindki palju kõrgem kui klassikalisel triiksärgil ning see kuulub vaba aja rõivaesemete hulka. Saksa moenõustaja Waltraud Rang, kes muide annab nõu ka BMW müügimeeskonnale kogu maailmas, leiab: "Meestel on väga oluline valida ülikonna juurde lips, mis peale ülikonna värvi harmoneerub ka tema naha, silmade ja juuste värviga. Kui see tundub liiga keeruline, tasub valida lips, mis ennekõike rõhutab silmade värvi; ümmarguse näo puhul võiks härra valida suuremustrilise lipsu, kitsa näoga passib paremini triibuline."?

Tegelikult pole asi lipsusõlmes, vaid valesti valitud triiksärgi suurusnumbris. Tasuks teada: nagu kõht, nii paisub ka kael. Niisiis, härrad peaksid meeles pidama: sentimeetririhm on sama oluline kui mobiiltelefon!

Etikett Euroopas näeb ette, et kutsekaardile märgitakse mehe riietus ning naine rõivastub mehe järgi.

Vastuvõtt, mis eeldab sabakuue kandmist, toimub üldiselt enne kella 15.00. Selliseid üritusi korraldatakse harva, kuid ei või iial teada, millal juhi abi peab ülemust selles küsimuses teavitama.

Sabakuue kirjeldus:

 • must lõhikuga sabakuub, kraereväärid samast materjalist
 • musta- ja hallitriibulised püksid
 • valge triiksärk
 • hall (või must) vest
 • hall, musta- ja valgetriibuline (või must) lips
 • valge rinnataskurätik
 • mustad nahast klassikalised kingad ja mustad sokid
 • must mantel, kui ilmastikuolud seda nõuavad
 • hall silinder (kuningriikides, eriti Inglismaal; ka USA-s)
 • hall siidsall ja sõrmkindad.
 • Inglismaal ja USA-s kantakse sabakuube päevastel laulatustel.

  Daamid kannavad kvaliteetsest materjalist pikkade varrukatega kostüümi või kleiti, mille juurde kuuluvad rõivast täiendavad kübar, ridikül, kindad, kingad ja ihuvärvi sukad. Soliidseks peetakse musta, tumehalli või punast tooni mantlit.

  Viimasel ajal eelistatakse nii karusnahkset keepi kui ka riidest stoolat. Paljud daamid peavad karusnahast keepi liiga eputavaks. Riidest stoolat ehk sallikujulist õlarätti tundsid juba antiikaja daamid. Et end mugavalt tunda, tuleks riidest stoola kinnitada sobiva preesi, prossi või rinnanõelaga.

  Viimasel ajal on kutsetele ilmunud märkused business casual, smart casual. Mida need tähendavad? Seletusi on äärmiselt raske leida, sest nähtus ise on uus.

 • Smart casual (urban casual), business casual
 • Need mõisted tulid moemaailma gurude leksikoni 1990. aastatel. Samal ajal alustasid Euroopa ajalooliste linnade patrioodid liikumist "Austa ajalugu, austa linnakultuuri"?. Lühikesed püksid, T-särgid, paljas üla?­keha, sandaletid (mitte segi ajada sandaalidega) kuuluvad rannakvartalisse.

  Smart casual (urban casual), business casual

  Mugavus + funktsionaalsus + lihtsus + head kombed = VIISAKAS VÄLIMUS

  Moekunstnikud on kokku sobitanud pintsaku, kostüümijaki teksa- või velvetpükstega. Nüüd pole lips meestele kohustuslik.

  Daamid! Elegantne valge pluus ainult lisab sarmi!

 • Business casual
 • Kõik õhtused kokkusaamised ei toimu peentes restoranides, minnakse ka vabaõhurestoranidesse, lihtsamatesse, kuid moesolevatesse kõrtsidesse ehk pubidesse.

  Business casual"™i pooldajad ütlevad kui ühest suust: "Praegu on väga moodne ja mugav kanda mitte ülearu ametlikel puhkudel nn poolt ülikonda: korralikku triiksärki ja ülikonnapükse või vastupidi, ülikonnapintsakut veidi vabamate pükstega."?

  Värvide kombinatsioon sõltub kandjast.

  Pidagem meeles igivana reeglit: "Kõik see, mis häirib, tuleb koju jätta!"? Sama põhimõte kehtib ka naiste kohta.

  Kuid arvestagem selle riigi, rahva traditsioone ja tavasid, kus oma riiki, organisatsiooni esindame! Euroo?­pas peetakse lugu klassikast, eelistatakse pehmeid neutraalseid toone, pooltoone.

  Kutsed business casual"™i üritustele esitatakse telefoni või e-posti teel ja mingeid tingimusi riietuse kohta ei seata.

  Daamid! Business casual"™il osalemiseks varuge gar?­deroobi mugava lõikega beežid püksid, elegantne särkpluus, klassikaline bleiser, paar madalaid nahast jalanõusid. Koos näevad need väga vabad välja, kuid samal ajal annavad sõnumi alati hoolitsetud välimusest. Kurb on vaadata juhi abi, kes kannab suvel paksu tviidjakki, jõulupeol aga õhulist linast kostüümi. Kõlisevad kõrvarõngad ja ragisevad etnokäevõrud on küll efektsed, kuid isegi business casual"™i vastuvõtul võivad need muutuda häirivaks.

  Refereeritud Äripäeva käsiraamatust "Juhiabi"

  Osale arutelus

  • Kirjutab Äripäev.ee

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

  Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

  Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

  Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Uudised

  Teabevara