Ah neid naisterahvaid küll

17. oktoober on rahvusooper Estonia jaoks suursündmus. Esietendub Cos?¬ fan tutte - üks kolmest armastatud ooperist, mis Wolfgang Amadeus Mozart on kunagi Lorenzo da Ponte libretole kirjutanud.

Etenduse muusikalise juhi ning dirigendi Arvo Volmeri hinnangul on Cos?¬ fan tutte väga nauditav teos, mis ei ole oma aktuaalsust ajaga kaotanud ning peent huumorit on selles küllaga ka tänapäevase vaataja jaoks.

"See on väga naljakas ooper, otsast lõpuni mängulisust ja pettust täis. Mõnes mõttes võiks selle sisu olemust võrrelda James Bondi filmidega, kus igal asjal on kerge muie sees, ükskõik kui tõsiselt see ka välja mängitud on," arvas Volmer.

Ka lavastaja Walter Sutcliffe on nimetanud Mozarti ooperit uskumatult värskeks ning tänapäevaseks. Tema sõnul on ooperisüžees sügavamalt vaatluse alla sattuvad märksõnad, nagu usk, lootus ja kirg, lahusolek, usaldus, ja armastus - sellist sorti universaalsed teemad, mis aegade jooksul oma aktuaalsust ei kaota.

Kolm ja pool tundi kestva ooperiõhtu keskmeks on hingematvalt ilus muusika, mille Mozart on teadlikult südamlikuks ja hingestatuks kujundanud vastukaaluks valskust ning ebasiirust täis sündmustele, mis selle kauni muusika saatel hargnema hakkavad.

Mehed panevad proovile oma kaasade truuduse

Loo peategelased on kaks paari armastajaid, kellest mehed otsustavad kihlveo korras oma pruutide truuduse proovile panna.

Noormehed räägivad tüdrukutele, et neid on sõtta kutsutud, pärast lahkumist aga pöörduvad nad maskeerituna tagasi, eesmärgiga püüda võrgutada oma sõbra pruut. Pärast mõningast pingutamist kannab katse vilja, sest cos?¬ fan tutte ehk nii teevad kõik naised.

Vaataja jaoks pakub etendus nii meelelahutust, mõtlemisainet kui ka imelist muusikaelamust. Kuigi loo süžee hargneb mitmesaja aasta taguses taustsüsteemis ning on vaataja jaoks kohati paremini läbipaistev kui laval askeldavate tegelaskujude jaoks, sisaldab lugu piisavalt intrigeerivaid momente, mis peaksid kõiki vaatajaid isiklikult kõnetama.

Ooper etendub itaaliakeelsena. Volmeri sõnul sisaldab etendus küllaltki palju retsitatiivset osa, ehk siis itaaliakeelset dialoogi, mida lauljad ei laula, vaid esitavad meloodilises kõnes. See pole siiski takistuks loo täielikuks nautimiseks.

"Oleme koos lavastajaga võimalikult põhjalikult tegelenud sellega, et etendust oleks hea jälgida ning et see oleks Eesti publiku jaoks psühholoogiliselt usutav ja nauditav. Ma usun, et selles mõttes oleme me õigel teel," arvas Volmer.

Ooper saavutas publikumenu 20. sajandil

Cos?¬ fan tutte valmis Saksa-Rooma keiser Joseph II tellimusel, kuid oma kaasajas ta väga populaarseks ei saanud, kuna sisaldas teemasid, mis toonaste üldiste moraalinormidega kokku ei passinud. 1790. aastal Viinis maailma esiettekandele jõudnud ooper saavutas laiema publikumenu alles 20. sajandil.

Eestis lavastab Cos?¬ fan tutte noor Briti lavastaja Walter Sutcliffe, kes on lavastanud oopereid Suurbritannias, Saksamaal, Austrias, USAs ja TÅ?ehhi Vabariigis.

Tema viimaste tööde hulka kuuluvad Jan??ceki ooper "ÅÄ?rka", Tobias Pickeri "Fantastiline härra Rebane" New Yorgis, Britteni "Owen Wingrave" Frankfurdi Ooperis ning taastuslavastustena Verdi "Trubaduur" Metropolitan Operas ja San Francisco Ooperis.

* Cos?¬ fan tutte Koomiline ooper kahes vaatuses

* Esietendus Rahvusooper Estonias 17. oktoobril kl 19 * Kestus 3,5 tundi * Lavastaja Walter Sutcliffe * Muusikaline juht ja dirigent Arvo Volmer * Kaasategev Rahvusooper Estonia koor ja orkester * Piletid: 130 kuni 430 kr * www.opera.ee

 

Osale arutelus

 • Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara