ülemused muudab kurjaks ebakindlus

Kui ülemus tunneb, et töö käib talle üle jõu või mõistuse, võib ta hakata alluvaid terroriseerima, selgus uues California ülikoolide tehtud uuringus. Teadlased leidsid otsese seose ülemuste ja juhtivtöötajate ebakompetentsustunde ja agressiivsuse vahel.

Neljast erinevast uurimusest kogutud andmete põhjal kirjutatud artikkel avaldati ajakirja Psychological Science novembrinumbris, kirjutas Physorg.

ülemustepoolset terroriseerimist, karjumist või halvustamist on pidanud taluma rohkem kui kolmandik Ameerika palgatöölistest. Uue uurimuse kohaselt ei ole ülemuste ülbuse põhjuseks ambitsioonikus ja vajadus oma positsiooni kindlustada, nagu varem arvati.

"On väga oluline teada, millal ja kuidas võim terroriseerimiseni viib, sest see probleem on ühiskonnas laialt levinud," ütles uurimuse esimene autor Nathanael Fast.

Käitumise uurimiseks korraldati rollimänge, kust selgus, et ennast ebakindlalt tundvad osalejad hakkasid ilma põhjuseta saboteerima oma alluvate võimalust raha võita. Teises katses nõudsid enda ebaadekvaatsust tajuvad osalejad, et alluva vale vastust küsimusele karistataks valju ja häiriva heliga, kuigi neil oli võimalus valida ka vaikus või vaikne heli.

Teadlased ei hinnanud osalejaid mitte objektiivse kompetentsi mõõtmise järgi, vaid lähtusid nende enesehinnangust. Nii said nad uurida, kuidas eneseväärikus ja enesekindlus on seotud käitumisega töökohas.

"Ebakompetentsus üksi ei vii agressiivsuseni," ütles uurimuse kaasautor Serena Chen. "Alluvate terroriseerimiseni viib kombinatsioon suure võimu ja vastutusega töökohast ja hirm, et inimene ei saa oma ülesannetega hakkama. Meie andmed näitavad, et agressiivsuse põhjuseks on eelkõige madal enesehinnang."

Uurimuse kohaselt ei pruugi ülemuse meelitamine ja kiitmine olla seega parim viis tigeduse leevendamiseks. "Huvitav ja irooniline on, et kuigi kiitus võib ülemusele rõõmu teha, võib see samal ajal tekitada ka ebakompetentsustunde ning reaalsusega kontakti kadumise," kirjutatakse uurimuses.

Osale arutelus

 • Siim Sepp

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara