KUIDAS hoida ja virgutada töötaja tervist?

Kuigi sageli arvetakse, et kontoritöötaja amet on väikese terviseriskiga, siis spetsialistide sõnul see nii ei ole.

"Pidevalt laua taga istuv töö on rutiinne, sundasendis ja korduvliigutustega," ütles Tartu Ülikooli tervishoiu instituudi dotsent Eda Merisalu. "Tihti on intellektuaalaladel tegemist pingeliste tähtaegade ja suure ühiskondliku vastutusega. See kurnab töötaja närvisüsteemi, tekitab tööstressi ja pingestab lihaseid."

Ernst & Youngi värskest uuringust selgus, et vähemalt viie töötajaga Eesti tööandja kulutab peamistele töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohustuste täitmisele keskmiselt 2 miljardit krooni aastas.

Ühe tööandja keskmine aastane kulu on ligikaudu 98 000 krooni, kuid üle 250 töötajaga tööandjate puhul ulatub see kulu umbes 1,8 miljoni kroonini aastas. Ettevõtte kogukuludest moodustab seaduse peamiste kohustuste täitmine keskmiselt vaid 0,2%. Merisalu selgitusel tõstavad keskmist summat suurettevõtted, kes teevad häid, aga ka kulukaid töökoha riskianalüüsi.

Enam tehakse kulutusi ennetustegevusele, nagu kaitsevahendid ja töötajate tervisekontroll, ja teavitustööle. Kuigi töökoha riskianalüüs moodustab kõige olulisema osa ettevõtte töötervishoiust, kulub sellele Merisalu sõnul kogusummast vaid tühine osa.

8 sammu tervema töötaja nimel:

1. Vaata üle töökoha valgustus
Silmade väsimuse vältimiseks on tähtis piisav töölaua valgustus (täpsust nõudvate tööde puhul 500 luksi), monitori õige asend ja mugav tooli–laua suhe.

2. Lase ruumi õhku kontrollida
Ruumide kuiv õhk (külmal aastaajal isegi alla 10%) ja ebapiisav ventilatsioon väsitab ajutegevust ning kuivatab nahka ja limaskesti. Sellest tulenevalt sagenevad ärritusnähud (silmade väsimus, kipitus, nägemise langus; köha, hingamis- ja nahaprobleemid).

3. Mõtle läbi töökorraldus
Olulisel kohal on õige töökorraldus – ületunnitöö vältimine ja arvutitöös regulaarsete puhkepauside tegemine (igas tunnis 10 minutit). Töö organiseerimise lihtsaim nipp on kirjaliku tegevuskava koostamine, mis võiks aidata hommikul mõtteid koondada ja ülesandeid päeva peale jaotada.

4. Võimalda töötajale seda, mida töötervishoiuarst määrab
Töötervishoiuarsti soovitusel saab erisoodustusmaksu vabalt võimaldada töötajaile taastusravi, terviseüritusi ja kompenseerida arvutiprille. Kulutuse seos ettevõtlusega peab olema aga põhjendatud ning dokumentaalselt tõendatud. Loe erisoodustusmaksu kohta lisaks: www.emta.ee/index.php?id=3574.

5. Ära suhtu haigelt tööl olijasse kui kangelasse.
Seejärel on kõik kollektiivis tõbised ja mõni vastuvõtlikum organism haigestub just sellepärast, et keegi käis haigena tööl. Ka tüsistused on kerged tekkima, kui organismi haigena tööl käies muudkui edasi koormatakse. Kui tõesti soovid sellist olukorda vältida, kehtestada reegel, et kergema haiguse puhul võib mõne päeva ennast kodus ravida ka ilma haiguslehte vormistamata.

6. Erguta töötajat end liigutama.
Luba töötajal teha vähemalt korra päevas aktiivseid puhkepause või võimelda. Kindlusta ratastega töölkäijale turvaline hoiukoht. Ja võta eeskuju maksuameti spordiklubilt.

7. Märka tublit töötajat ja tunnusta tema tööd.
See loob töösuhetesse suurema usalduse ja innustatud töötaja on valmis andma endast parima ka kõige võimatumates olukordades.

8. Korralda ühisüritusi.
Kollektiivi liidavad väljasõidud ja ühisüritused peredega. Näiteks Soome ühes taastusravihaiglas võimaldati laupäeviti ka selle asutuse töötajatele ja nende peredele tasuta taastusraviteenuseid: massaaži, ujumist ja spordiga tegelemist.
Allikad: Eda Merisalu, Silja Soon.

 


 

Osale arutelus

 • Kadri Bank, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara