PUHKUS: Iloni Imedemaa abiga tagasi lapsepõlve

Haapsalus asuv Iloni Imedemaa on kõigi laste jaoks tõeline imedemaa, vanematele aga mõnus nostalgiline meenutus lapsepõlvest, kus kangelasteks olid Vahtramäe Emil, Karlsson, Pipi Pikksukk jpt.

2009. aastal uksed avanud Iloni teemakeskus on mõnus paik peredele külastamiseks. Kõigile pakutakse midagi. Lastel on võimalik mängida, meisterdada, kiigata Karlssoni sassis tuppa, askeldada köögis, vaadata ringi Mattiase majas, kuulata võlukaevust muinasjutte, teha teatrit, meisterdada nukke ja teha palju muud põnevat.

Ja loomulikult on võimalik kõigest põnevast osa saada ka lapsemeelsetel täiskasvanutel - pereemadel, kelle kangelasteks olid lapsepõlves ehk vabameelne Pipi, ulakusi treiv Madlike või Emili välja mõeldud lolluseid kaasa tegev väikeõde Ida, pereisadel aga, kelle jaoks Karlsson või vennad Lõvisüdamed sügava mulje jätsid. Kõik on väga lastepärane, lihtne, armas ja omamoodi väikse lapseliku krutskiga.

Igal pildil oma lugu juures

Galeriis ringi uudistades ja Iloni pilte vaadates tasuks kindlasti imedemaa toredate töötajate käest piltidel kujutatu kohta küsida. Neil on päris kindlasti teile rääkimiseks varuks mõned toredad lood piltidel kujutatu või nende sünniloo kohta.

Oma lapsepõlvekangelastest ja Iloni lapsepõlvest näitusesaalis pilte vaadates sain Iloni Imedemaa tegevjuhi Ege Paju käest näiteks teada, kuidas Iloni ema unustas ta kord 1. septembril kooli viia või kuidas nurka panduna hakkas Ilon seal olles seinalt tapeeditükikesi maha kiskuma või kuidas koostöös koeraga köök korda sai või kuidas Karlsson algselt kuri oli ja ühe Prantsuse mehe järgi oma kuju sai.

Hoovi minnes läheb lahti mõnus sagin. Mõned väiksed külalised proovivad karkudel käimist, teised teevad nukuteatrit, kolmandad uudistavad ema-isa käekõrval Mattiase majas ringi või viskavad hobuserauaga täpsust. Ka päris ehtne pisike auruvedur teeb imedemaa hoovis mõningatel päevadel auringe. Ja see pole veel kõik. "Aeg-ajalt käib meil külas Karlsson, kes lastega mängib. Ja lisaks saab sel suvel näha ka lasteteater Trummi etendusi, mille teemadeks loodus, sõprus ja kodu," mainis Paju.

Ka väike hariduslik programm on tegevjuhi sõnul suvistel päevadel kavas. Külla on kutsutud näiteks Lääne-Eesti päästeamet, Lääne politseiprefektuur ning maa- ja linnavalitsuse esindajad, kes lastele oma tööst pajatavad ja ka tarku õpetussõnu jagavad näiteks veeohutusest, seadustest ja politsei tööst.

Nimeandja teeb üllatusi

Küsimuse peale, kui tihti Ilonit ennast imedemaal näeb, naeratas Ege Paju rõõmsalt ja lausub, et Ilonile ikka meeldib aeg-ajalt sinna etteteatamata külastusi teha. Kord olla ta pistnud ukse vahelt näitusesaali, kus just temast ja tema töödest pikemalt räägiti, pea sisse ja tervitanud rõõmsalt, rääkis Paju.

Ka on Ilon öelnud paljuski teemakeskuse loomisel oma sõna juurde sisekujunduse ja piltide paigutuse osas. Pikemat kasvu täiskasvanuil, kes Iloni pilte ehk kummargil peavad jälgima, ei maksa arvata, et näitusesaali töötajad kiusu pärast pildid neile rinna kõrgusele või madalamalegi on pannud. Seda ikka seetõttu, et lapsed pilte näeksid, oli Iloni soov. Ka Katuse-Karlssoni tuba tuli Wiklandi soovil ringi teha ning esialgu seal domineerinud beežid ja valged pinnad Wiklandi palvel sinist, rohekat ja oranži tooni värvida.

Taust
Iloni Imedemaa
Kooli 5, Haapsalu
Tel: 473 7065
Mob: 527 6244
Galerii avatud 1. mai – 31. august iga päev kell 11-18, vahemikus 1. september – 30. aprill T-L kell 11-16
Üksikpilet vahemikus 1. maist – 31. augustini 75 krooni. Perepilet 250 krooni, grupipilet 650 krooni. Ühe inimese aastapääse 180 ja pereaastapääse 570 krooni
www.ilon.ee

Tasub teada
Haapsalus oma lapsepõlve veetnud maailmakuulus kunstnik Ilon Wikland kinkis ligi 800 originaaljoonistust Läänemaa Muuseumile.
Keskuse galeriiosa avati 2006. aasta juunis ning Iloni Imedemaa teemakeskus 2009. aasta juulis.
Galeriile lisandub võimalus vaadata dokumentaal-, mängu- ja multifilme Ilonist ja tema joonistatud tegelastest Astrid Lindgreni juttudele.
Keskuses saab kiigata Karlssoni elamisse, Bullerby köögis head-paremat meisterdada, istuda võlukaevu ääres ja kuulata muinasjutte, mida see jutustab jne.
See suvi on imedemaal teatrisuvi. Võimalik on meisterdada erinevaid nukke, teha nukuteatrit, näomaalinguid jpm.

Taust
Ilon Wikland (Maire-Ilon Pääbo) sündis 5. veebruari 1930. Isa oli tsiviilinsener ja ema Pallase lõpetanud tekstiili- ja maalikunstnik.
1944. aasta sügisel saatis vanaema, kelle juures Ilon pärast vanemate lahutust Haapsalus elas, Iloni koos tema kooliõe perega sõja jalust paadiga Rootsi.
Õppis aastatel 1945-1946 Stockholmis Akke Kumlieni raamatu- ja reklaamkunstikoolis, edasi Kõrgemas Rakenduskunstikoolis ja Signe Barthi maalikoolis.
1951. aastal abiellus Ilon rootslase Stig Wiklandiga. Temast sai nelja tütre ema.
Praegu elab Ilon Wikland Stockholmis.

Tööst ja sõprusest Astrid Lindgreniga
Astrid Lindgreniga juhatati Ilon Wikland kokku kirjastuse kaudu, kuhu ta 20aastaselt noore emana läks oma joonistusi pakkuma.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara