Arvamus: mis teeb inimese edukaks?

Edusoov on loomulik iga uue ettevõtmise alguses. Olgu see uus tööprojekt, maraton või koolilapse kodutee, ikka soovime jõuda eesmärgini.

Edu saadab edukat inimest/firmat nagu saba - seda võib hoida uhkelt püsti, kuid see võib sattuda ka enesele jalgu või konkurendile hambusse. "Edu" on suurus, mida mõõdetakse võrreldes ja alati minevikus. Edu annab napilt ja üsna lühiajalist avanssi, aga kahekordistab ootusi. Edust räägitakse palju, minu meelest on oluline meeles pidada - see kõik, mida edukad jutustavad, on tagantjärele tarkus, samas kohas seistes alustab igaüks, ka edukas, uuesti nullist. Lisaks, edu pole mingi truu sõber.

Üks võimalus on teha alati teisiti. Heal ajal on palju edukaid ettevõtteid ja inimesi, sest edukas olla on lihtsam. Tegelik turuosa jagatakse ümber just raskematel aegadel. Siis mängib uuesti professionaalsus põhirolli. Mina laienesin oma ettevõttega Balti turule 1990. aastate lõpus n-ö Vene kriisi ajal, kui Eestis konkurents lausa õlgadest pigistas. Seega oli seekordne kriis meile juba teine ja uus turuosa suurendamise plaan valmis nädalaga. Tuleb tunnistada, et mul oli seejuures üsna kõhe tunne, kuid kiire tegutsemine on parem kui ootamine. Seega läks täppi veelgi ambitsioonikam plaan võita turgu siis, kui teised kärpisid. Praegu töötab meil Inspired Universal McCannis rohkem inimesi kui enne kriisi, kolme riigi käive kokku on üle 300 miljoni krooni. Aga oleks võinud minna ka teisiti.

Võti on suhtumises. Turunduses tuleb kliendi valdkond endale teha sama selgeks, nagu see oleks su enda ettevõte. Ka marketingilahenduse väljatöötamise puhul ei pinguta me "iludusvõistlusel", vaid võtame riske kliendiga koos. Peamine on pikaajaline eesmärk, mitte ilus taustamuusika plaani presenteerides. Tuttav jutt. Reaalselt nii töötada polegi aga kerge. Tean omast käest.

Järjepidevus. Kui midagi teed, tee seda pikalt ja põhjalikult. Saa profesionaaliks. Abiks täpne eesmärgi seadmine ja tegevuste alustamine teadmisega: algab pikk ja raske maraton, kus tihti enda laiskus kandadel tallub.

Ettevõtlikel inimestel on sageli järjepidevus nõrgaks küljeks. Teha on palju ja kõike ei jõua. Ei saagi jõuda. Kui aga iseenda nõrkus on teada, on võimalik see enda tugevuseks muuta. Vaja on vastumürgiks mõnda kompensatsioonimehhanismi nõrkuse mõju vähendamiseks.

Tunne ennast. Kõigil on erinevaid isikuomadusi, mida vastavalt olukorrale ja eesmärgile n-ö sisse-välja lülitame. Meil on ka omadusi, mida häbiga tagaplaanile surume. Mingil hetkel võivad need siiski abiks olla (üldteada tõde - laisad inimesed on loomingulised leidurid). Näiteks minu üks omadusi on jonn - kui miski on raske või "seda ei saa", käivitub vajadus näidata, et see on võimalik. Jonn kompenseerib laiskust ja aitab olla järjepidev.

Tunne inimesi. Ma ei pea silmas mitte suurt tutvusringkonda, vaid pigem vajadust ja oskusi mõista inimest ja tema tegemiste põhjusi. Ideedest on õhk paks, inimesi, kes neid ellu suudaks äratada, pole nii palju. Näiteks oma meeskonda uute liikmete valimisel oleme põhiliseks kriteeriumiks seadnud suhtumise. Elu on näidanud, et professionaalse suhtumise ja tugeva meeskonna toetusega omandatakse ka vajalikud oskused kiiresti. Selline meeskonna koostamise põhimõte on meile minimaalse kaadrivoolavuse andnud.

Kokkuvõtteks, edu saadab edukat inimest ja ettevõtet nagu saba - seda võib hoida uhkelt püsti, kuid see võib jääda ka endale jalgu või konkurendile hambusse. Peamine, et maagilise "edu" teemal rohket kirjandust lugedes kogu aeg lugemisele ei kuluks. Kuigi jah, sel juhul saab sinust üks edukas lugeja.

Toimetuselt: Reet Roos on värskes Äripäeva rikaste edetabelis 273. kohal.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Reet Roos

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara