Šokiteraapiline õpe

Esmaabikursuste korraldamisel kasutatakse varasemast rohkem šokiteraapilisi videosid. Esmaabi andmise reeglid ise on muutunud aga varasemaga võrreldes lihtsamaks.

 

Esmaabikursused jagunevad sisult kaheks – teoreetilises pooles räägitakse põhjalikult esmaabi olemusest ja osutamisest. “Jagatakse teadmisi haigestumistest ja ohuolukordadest. Kuidas ja missuguses olukorras tegutseda, tutvustatakse psühholoogilisi aspekte, detailset käitumist sündmuskohal jne,” loetles OÜ Töökeskkonna Haldus tegevjuht Annika Küüdorf. Sõltuvalt koolituse ülesehitusest võidakse kõnelda ka seadustest ja korralduslikust poolest ettevõttes.

Teises kursuse pooles kinnistatakse teooria praktikas. Õpitakse elustamist nukul, haavade ja luumurdude sidumist ning kannatanule õige asendi andmist, loetleb OÜ Juunika Koolitus tegevjuht Kristina Jürgensohn tegevuskava punkte.
Kursuste viimaste aastate arengutest rääkides peab Võlu korralduslikult poolelt olulisimaks tehnilist edasiminekut. “Praegu õppematerjalina kasutatavad videod on mitu korda efektiivsemad, võrreldes ajaga, mil õppematerjale esitleti igavatel tabelitel ning joonistel,” on ta veendunud. Nii omandavad teoreetilise poole ka kõige skeptilisemad kursuslased hõlpsamalt.

Šokiteraapia videod
Ka Jürgensohni sõnul on uuendusi vähe, tehnikad on jäänud samaks. Märgata võib aga enam šokiteraapia kasutamist. “Õppematerjaliks on erinevad hirmutavad verised ja reaalse tulega videod. See mõjub inimestele enam kui plakatid ja joonised. Selles suunas võiks areneda - tulevikus tasuks kasutada veelgi mõjuvamaid videosid,” rääkis ta.
Esmaabi osutamise arengusuunaks on Küüdorfi sõnul lihtsus – reeglid muutuvad ja uuenevad pidevalt üha arusaadavamaks ja selgemaks. “Et esmaabi andja ei peaks pingsalt meenutama reegleid ja järjekordi. Enam ei pea elustades pulssi otsima, ega puhuma suust-suhu. Piisab südame masserimisest,” rääkis ta. Süsteemi ühtlustamise eesmärgil on tehtud samme ka Euroopa tasemel. Muutuseks on ka psühholoogilise esmaabi lisandumine  – kannatanuga suhtlemine ja viimase rahustamine.

KOMMENTAAR

Kursus on vajalik meist igaühele ja mitte ainult tööl, vaid ka eraelus, selles pole kahtlustki. Süsteemis on aga tegelikult üks suur puudus. Koolitustel õpetatakse küll aitama ehk teoreetiline pool ja töötajate teadmised võivad olla vägagi kõrgel tasemel, kuid kui puuduvad abi- ja kaitsevahendid, on põhjust tõsiselt järele mõelda. Paraku paljudes tööstusettevõtetes on nimetatud probleem igapäevane – puuduvad esmaabi- ja ka õnnetuste ennetamiseks vajalikud töökaitsevahendid ehk näiteks kiivrid ja prillid.
Hetkeolukorda võiks võrrelda väga vilunud tuletõrjebrigaadiga – meeskond oskab tuld kustutada ja on ülioperatiivne. Kui aga tuletõrjeautol bensiini pole, läheb keeruliseks, et jõuda sündmuskohale.
Lauri Luks, Würth AS, juhatuse liige

Esmaabikoolitus on igati vajalik nii töökohal kui ka igapäevases elus. Samal seisukohal on ka Rimi töötajad, kes esmaabikoolitusel on osalenud, koolitustele minnakse alati väga hea meelega.
Paljud töötajad on läbinud juba ka täiendkoolituse ning osalejad leiavad, et see on olnud igati vajalik, et meelde tuletada aastaid tagasi väljaõppekursusel õpitut.
Samuti on aastate jooksul muutunud mitmed esmaabiandmise võtted ja suunad, mistõttu täiendõpe on õigustatud. Esmaabiandjate koolituse läbimine annab kindlustunde ettevõtte töötajatele, et neid on õnnetuse korral abistamas väljaõppe saanud kolleeg. Samuti tunnevad osalejad ennast saadud teadmistega turvalisemalt ka igapäevases elus.
Veronika Kaidis, Rimi Eesti Food AS, töökeskkonna juht

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ain Kivesti

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara