Kaubanduses kehtivad käitumisreeglid

Kaubanduses kehtivad turvaturvatöötate hinnangul teatud reeglid, mille järgimine lihtsustab nii personali kui kliendi elu. 

Securitas Eesti kaubandussegmendi juhi Rauno Turk´i sõnul kehtivad kaubanduses klientidele mitmed reeglid ja soovituslikud käitumisnõuded, mille järgimine lihtsustab ühelt poolt kaupluse personali tööd ning teisalt teeb klientidele kauplustes viibimise aja mugavamaks. „Viisakas ja rahulik klient ei satu tavaliselt turvameeskonna huviorbiiti. Suuremat osa juhtudest, kus turvatöötaja on palunud mõnel kliendil endaga turvakontrolliks kaasa tulla või esitanud täpsustavaid küsimusi, saaks tegelikult vältida, kui kliendid oleksid teadlikud elementaarsetest turvareeglitest, mis kaubanduses liikudes klientidele kehtivad,“ ütles Turk.

Alljärgnevalt mõned levinumad segadusttekitavad juhtumid kauplustes ning  soovitused käitumiseks.

Kauba purunemine/rikkumine. Kui poes kaupa valides kukub kaup nt maha ning puruneb, siis tuleks sellest teavitada mõnda kaupluse töötajat. Kui klient lõhkus kauba ilmselgelt kogemata, siis on võimalik saada kauplusega lõhutud kauba tasumise osas kokkuleppele, kuid otsustajaks on siiski kauplus. Kui aga on tegemist tahtliku kauba lõhkumise või rikkumisega, siis tuleb kindlasti kahju hüvitada. Näiteks: Noormees avas kaupluses suurest igavusest mitmeid joogipurke ja põhjustas tahtlikult kauplusele kahju. 

Kauba kasutamine enne tasumist. Poest hinnasildiga ostukorvi pandud, kuid veel maksmata toodet ei või poeruumides tarbida, isegi, kui hiljem kassas makstakse toote eest (nt lahtised kommid, mineraalvesi jm). Selline käitumine on ebaeetiline. Enne tasumist kuulub kaup kauplusele. Samuti on selline käitumine halvaks eeskujuks lastele, kes võivad hakata tänu sellele arvama, et poest saab kommi tasuta ning järgmisel korral võtavad juba ise. Selliseid kliente hakkavad kindlasti turvatöötajad jälgima,  veendumaks, et kauba eest ikka tasutakse.

Teistest kauplustest pärinevad kaubad. Kui klient siseneb poodi, kaasas eelmisest kauplusest ostetud kaup, siis on soovitatav igaks juhuks hoida endaga ka vastavat ostutšekki, mis kinnitab olemasoleva kauba päritolu. Võib ka enne kauplusesse sisenemist turvamehele oma ostud ette näidata, kuid see on vabatahtlik.

Liikumine poes. Poes ei ole soovitatav liialt kiirustada, joosta ning ei tohiks mõtlematult tülitada teisi kliente. Joobeseisundis poodi sisenemine on keelatud. Muus osas kehtivad kõik avalikus kohas käitumise reeglid. Turvamehel on õigus nende reeglite rikkumisel nõuda kliendi kohest lahkumist kauplusest.

Liikumisvahendid kaupluses. Kaupluses võib liikuda lapsevankriga, ratastooliga jm vajalike liikumisvahenditega. Igasugused lõbusõiduvahendid, nagu nt rulluisud, rula, jalgratas jm on keelatud. Samuti ei tohiks kasutada ostukärusid ebasihtpäraselt, nt sõiduvahendina. Lapsed ei tohiks turvalisuse huvides istuda ostukorvi sees.

Toiduainetega poodi sisenemine. Kaupluste uste peal on tavaliselt vastav silt, mis keelab lahtiste toiduainetega siseneda. Jäätis, hamburgeri kaste või kuum kohvi võib rikkuda kaupluses asuva kauba. Samuti võidakse kogemata rikkuda nt teise kliendi riided.

Lemmikloomadega kaupluses. Lemmikloomaga ei peaks toidupoes käima, isegi kui tegemist on väikesemõõdulise loomaga ning ta on paigutatud spetsiaalsesse kandekotti. See on võib olla ebamugav nii teistele klientidele kui loomale endale. Küsimus on ka looma hügieenis. Samuti tuleb arvestada sellega, et paljud inimesed on allergilised kassi karvadele, teised jälle kardavad  koeri, isegi väikeseid jne. Erandiks on kindlasti pimedate juhtkoer.

Laste silmist kaotamine. Kui lapsevanematel kaob näiteks laps kaupluses kogemata ära, siis võib abi saamiseks pöörduda infoletti, kust teavitatakse turvatöötajaid kadunud lapsest. Samuti võib pöörduda otse turvateenistuse poole ning paluda abi. Kindlasti ei maksaks ise last mööda poodi paaniliselt ringi otsima hakata.

Õiged väljumiskohad poest. Õige koht kauplusest väljumiseks siis, kui nt sobivat kaupa poest ei leitud ning lahkutakse ostudeta, on läbi kassa. Üldjuhul ei olegi muul moel võimalik kauplusest väljuda. Kindlasti on keelatud väljuda sissepääsualast, millel on peal väljumise keelu märk.

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara