PP: keerulised suhted piiritus netivõrgus

Ülipopulaarne suhtlusvõrgustik Facebook on peale interneti nüüd saadaval ka kinos, pealkirjaks “Sotsiaalvõrgustik”. Film jutustab Facebooki sünni- ja arenguloo selle leiutajate esimestest ähmastest visioonidest kuni jõudsalt laieneva eduka ettevõtteni.

Mark Zuckerberg, keda filmis kehastab Jesse Eisenberg, on noor ja seletamatult andekas arvutikutt, kes samas oma sotsiaalsete võimete puudulikkuse tõttu valmistab peavalu nii iseendale kui ka oma (potentsiaalsetele) naistuttavatele. Kui aga inimesel ühest kohast on kulbiga ära võetud, siis on see sageli kuhjaga teise kohta ümber tõstetud.

Nii ongi juhtunud filmi peakangelasega, kes on geniaalne arvutikoodimeister ja veedab päevi-öid oma Harvardi üliõpilastoas klaviatuuri klõbistades.
Zuckerbergiga koos asuvad Facebooki kallal tööle tema toakaaslased Dustin Moskoviz, Chris Hughes ja Eduardo Saverini, kellest viimane andis asja õnnestumiseks esmase rahasüsti 1000 ning hiljem 18 000 dollarit. Zuckerberg oli selleks ajaks suutnud luua juba leheküljed CourseMatch ja Facemash.com.

Nii kasvas sellest entusiastlikust ja ennastsalgavast tegevusest, kus tööhoos ööl ja päeval vahet ei tehtud, välja midagi väga suurt. Hilisemad tülid rahaasjade, firma omandisuhete ning, mis peamine, väidetava kaastudengitelt idee varastamise ümber viisid mehed aastatepikkusesse kohtuprotsessi ja miljonite dollariteni ulatuvate kahjuhüvitisteni.

Film on hea näide sellest, kuidas jõujooned muutuvad, kui ettevõtmine suureks paisub.
Põgusalt käib filmist läbi ka igipõline teema, kas peategelane on hea või paha. Nimelt laseb ta hiljem ununeda oma sõbra teenetel, tänu kelle 1000 dollarile esimene server üldse üles sai pandud. Info ja isikute privaatsus suhtlusvõrgustikes ja internetis on juba laiem teema, millele film võiks vaatajat mõtlema ärgitada.

Filmi ülesehitus jätab mulje justkui mahukast blogist, mis peaaegu samm-sammult annab ülevaate asjade arengust ja tegevuskäigust nii, nagu see oli. Või võis olla. Või võiks oma variatsioonides ja vormides teostuda alles kunagi tulevikus mõne teise mõtte elluviimisel. Ühelt poolt võib seda vaadata kui dokumenteeritud näidet ühest american dream’i stiilis loost, kus nohiklikkus pöördub hoopis peategelase jackpot’iks.
Samas on igaühel oma edulugu. Kõik ei saa olla ühtemoodi geeniused. Ilmselt mõjub film “Sotsiaalvõrgustik” praegusele majandusele ja inimeste ettevõtlikule mentaliteedile innustavalt.
Kui igaüks leiaks üles oma tugevad küljed ja need – sümbioosis teistega – realiseeriks, oleks tulemus võrreldamatu. Sest sama kindlalt nagu Facebook poleks sündida saanud ilma Mark Zuckerbergita, poleks see saanud sündida ka ilma tema sõprade-tuttavateta.

“Sotsiaalvõrgustik”
“The Social Network”, 2010
7/10
Kinodes alates 15.10

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Andrus Tins

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara