Aku Sorainen: 1990ndad oli Eestis põnev ja seiklusrikas aeg

Advokaadibüroo Sorainen vanempartneri Aku Soraineni sõnul oli 1990ndate algus Eestis põnev aeg: Eesti oli koht, mis polnud kaugel Helsingist, ent samas nii erinev. 

Aku Soraineni sõnul oli 1990ndate äri- ja liikluskultuur sarnane: oldi kannatamatud, kiired ning vähe arvestati teistega.
“Sõitsin vana Škodaga Viru väljaku ristmikult Narva maanteele, kui minu taga oli BMW, millele ma ette jäin. BMW andis algul signaali, et ma eest ära sõidaksin. Siis põrkasid nad oma autoga vastu minu oma ja seejärel tulid autos olnud neli meest välja ning hakkasid minu uksi kangutama. Õnneks pääsesin siis juba oma autoga liikuma,” meenutab Sorainen.
“See oli põnev aeg ja võtsin seda nagu seiklust. Eesti polnud kaugel Helsingist, aga samas nii erinev. Praeguseks on Eesti ärikultuur muutunud palju sarnasemaks Põhjamaade omaga,” sõnas ta. 

Nii firmad kui ka eraisikud arveldasid siis sularahas. Maksetähtaega polnud, tasuda tuli samal päeval või ette. Firmad tekkisid ja kadusid. Kui nüüdseks on aru saadud ettevõtte maine olulisusest, et see on suurim väärtus, mis firmal olla saab, siis tol ajal loodi firma, tehti vajalik tehing ning lõpetati firma tegevus.
Ärieetika on muutunud palju paremaks, räägib Sorainen. “Praegu saavad inimesed aru, et maine pole oluline mitte ainult ettevõtete, vaid ka inimeste enda puhul, seda eriti praegu, mil kõik pahateod on internetist leitavad. Mulle tundub, et inimesed pole viimase kahekümne aasta jooksul nii palju oma mainele ja ärieetikale mõelnud kui nüüd,” ütles ta.
Küsimused, millega advokaadibüroosse pöördutakse, on aga jäänud samaks.  “Paljuski on asjad läinud  küll komplitseeritumaks. Praegu on seadusi rohkem ja need on põhjalikumad kui 15 aastat tagasi.” 
Sorainen leiab, et eestlased on praeguse ajani ettevõtlikumad kui soomlased, ka meie keskkond ja maksusüsteem soodustab seda. Soomes ollakse heaoluga rohkem harjunud.

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara