Sügishooaja avapauk kõlab  neljapäeval

Eesti Kontserdi uue hooaja avab Orchestre de Paris koos peadirigent Paavo Järviga. Orkestri repertuaaris on olulisel kohal tänapäeva heliloojate looming ja esiettekanded. See peegeldub ka Tallinnas esitatavas kavas.

Kontserdi avab Arvo Pärdi teos “Silhouette. Hommage ? Gustave Eiffel” keel- ja löökpillidele. Teos on valminud 2009. aastal ning pühendatud Paavo Järvile ja Orchestre de Paris’le, mille peadirigendina töötab Paavo Järvi alates eelmise aasta septembrist. Arvo Pärdi sõnul sai ta uue teose loomise esmase impulsi, kuulates plaadilt ühe oma teose erakordset interpretatsiooni Paavo Järvi juhatusel.

Teiseks oluliseks inspiratsiooniallikaks sai heliloojale Pariisi linna sümbol – Eiffeli torn.
“Minu esimene mõte oli kohe Gustave Eiffel ja tema töö, hommage sellele geniaalsele arhitektile. Olen väga õnnelik, et orkester on minu algatuse positiivselt vastu võtnud. Minu laual, kogu oma võlus, oli suurepärane raamat torni töö- ja ehitusplaanidega. Kunstnik Eiffeli nägemus, selle kainus, otstarbekus ja elegants avaldasid mulle suurt muljet ja inspireerisid mind erinevatel viisidel. Mis puutub minu teosesse “Silhouette”, siis see on saanud lühike ja kerge nagu tants, valss, natuke peapööritust tekitav, võib-olla samamoodi nagu need tuuled, mis läbi selle hiiglasliku pitskolossi puhuvad,” kirjeldas Pärt.

Teose esiettekanne toimus Pariisis Salle Pleyelis 4. novembril 2010. aastal Orchestre de Paris’ esituses ja Paavo Järvi juhatusel. Ka järgmine kavas olev teos – Igor Stravinski ballett “Petruška” ehk “Kentsakad stseenid neljas pildis” – on esiettekandel olnud Pariisis, sedapuhku Ch?telet’ teatris 1911. aastal. Tõsi, kontserdil kõlab balletimuusikast süit 1947. aastast. See on vaimustav helimaaling vene vastlapeost, tulvil laadaplatsisaginat ja rahvaviise.

Kontserdi teises pooles tuleb ettekandele ungari helilooja Béla Bartóki tuntud teos “Orkestrikontsert”. Kui varem peeti ungari rahvamuusikaks valdavalt mustlasmuusikat, siis 1906. aastal hakkas Bartók põhjalikult uurima ungari talupojamuusikat, st ehtsat ungari rahvamuusikat. Aastakümneteks sai rahvamuusikast lähtepunkt peaaegu kogu tema loomingule. “Orkestrikontserdiks” sai Bartók tellimuse Bostoni Sümfooniaorkestri peadirigendilt, ühelt suuremalt uudisloomingu toetajalt Sergei Kussevitskilt. Nii sündiski teos 1943. aasta hilissuvel kahe kuuga. Esiettekanne 1. detsembril 1944 New Yorgis Bostoni Sümfooniaorkestri ja Kussevitski esituses oli edukas.

Eesti Kontserdi hooaja avakontsert
1. septembril kell 19 Estonia kontserdisaalis
Pilet: 90–35 eurot
info: www.concert.ee

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Kersti Inno

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara