Kellele sobib piirideta karjäär?

Klassikalise karjäärimudeli – pühendumine ühe organisatsiooni heaks ja liikumine ametiredelil samas organisatsioonis – kõrval on töötajad hakanud väärtustama piirideta karjääri ehk mitme töökoha lõimimist ja tunnustuse taotlemist väljaspool ühe tööandja piire, kirjutab ajakiri Personali Praktik. 

Muudatused majanduses on toonud kaasa ka muudatused tööjõu kasutamises, arendamises ja töösuhetes. Inimeste seotusele organisatsiooniga on lisandunud kaugtöö, osaajaga töö ja projektitöö, mis toob kaasa klassikalise karjäärimudeli asendamise nn piirideta karjääri käsitlusega. Piirideta karjäär tähendab lõimitud ametikohtadel töötamist, sarnase või seotud töö tegemist mitmele tööandjale, aga ka tulemuste ning saavutuste tunnustamist väljaspool ühe tööandja piire. Selle juurde kuuluvad suhtevõrgustike ja infokanalite rakendamine lõimitud tööks, traditsiooniliste organisatsioonisiseste karjääriteede eiramine, aga ka traditsiooniliste karjäärimudelite tõrjumine isiklikel või perekondlikel põhjustel.

Kellele sobib piirideta karjäär? Piirid, mis töö järel liikudes ületatakse, võivad olla geograafilised, kus inimene liigub töö saamiseks ühest linnast teise, või näiteks ametialased, kus mehaanikust saab müügimees. Töösuhte vormi piirid ületatakse, kui töövõtjast saab FIE või ettevõtja, majandusharu piiride ületamisena saab käsitleda liikumist näiteks tootmisest finantssektorisse. Töö-kodu piiride muutmisega on tegemist, kui inimene ütleb töökoha üles, et hakata tegelema kodumajapidamisega.

Piirideta karjäär on uuringute kohaselt omane pigem töötajate loovale eliidile, kes julgeb riskida, proovida uusi variante ja võimalusi – see ei kujune kunagi massiliseks. Piirideta karjäär sobib hästi neile, kelle karjäärieesmärgid, eksperdikogemused ja suhtevõrgustik pole ainult ühe tööandjaga seotud (nt programmeerimine, koolitamine, loovmajandus jt majandusharud, mis on seotud pigem ajutiste projektide kui püsiva töökohaga).

Piirideta karjääriga inimesel on tihti suhted võimukate isikutega eri organisatsioonides, mistõttu kutsutakse teda osalema mitmes projektis. Endiste tööandjate maine võib olla personalivalikus mõjusam argument kui töötaja oskused ja kogemused.

On siiski uuringuid, mille tulemusena on järeldatud, et piirideta karjääris on
varjatud deprivatsiooni ja marginaalsust, toimetulematust tööga ja raskusi töökoha
hoidmisega. Piirideta karjääri eelistavad ka põllu- ja metsatöölised ning teenindajad, kelle töö on hooajaline, aga ka juhutööde tegijad. Teisalt võib piirideta karjääri laiema leviku tingida kohanemine ebakindlate töösuhete ja -lepingute ning
majandussurutisega, aga ka harjumine paindliku tööturuga.

Loe pikemalt ajakirjast Personali Praktik.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Taimi Elenurm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara