Putin, pealuud ja liblikad

Raul Rajangu näitus “Secret Reich” Vaalas ei keeruta, vaid räägib otse – poliitikast, tabudest, religioonist ja muust.

Rajangu lähtub kuulsa kirjaniku Oscar Wilde’i ütlusest, et maailma saladus peitub nähtavas, mitte nähtamatus. Nii ei varja kunstnik vaataja eest mitte midagi, ei peida piltide taha salajasi mõtteid, mida vaataja peab hakkama lahti muukima.

Poliitiline kompott magusas kastmes. Raul Rajangu on tuntud oma provokatiivsete tööde poolest. Ta ei hoia end tagasi, vaid näitab inimloomaaeda kogu oma mitmekesisuses. Surmainglid ja paavst, pealuud ja alasti mehed, Hitler, Lenin ja Putin ning kõike seda kaunistavad liblikad ja lilled. Tegu on korraga tuliselt poliitilise ja seksuaalse kompotiga, mida magustavad lillelapselikud detailid.

Töö “Paavst Benedictus XVI ja pealuu” (2011) kujutab kahte ratastooli, ühe kohal paavsti pea, teise kohal pealuu, aga mitte maalitud, vaid päris. Ratastoolidele on kinnitatud ristimärgid, nende jalutsis on lõuendile kinnitatud vampiirihammaste pildiga padjad.

Assortii mitmesugustest teemadest. Rajangu segab kokku religiooni, poliitika ja seksi, mis polegi nii ootamatu kombinatsioon. Need kolm on olnud ühiskonna alustalad väga kaua. Kuid ainus, milles Rajangu glamuuri näeb, on seks. Religiooni kujutab töö paavstist, kes istub ratastoolis, mis ilmselt räägib selle ühiskondliku institutsiooni nõrkusest või lausa vigasusest.
Poliitikaareenil tõmbab Rajangu paralleele Hitleri, Lenini ja Putini vahel, esitades neid samuti pealuude ja liblikatega ohtralt kaunistatud lõuenditel.

Müstika peitub nähtavas maailmas. Lõuend tundub Rajangule olevat praktiline vahend, kuidas oma esemelisi kompositsioone lahendada, sest need tööd võiksid sama hästi olla installatsioonid. Galerii keskel asuv valge linaga suur voodi seisabki teistest töödest eraldi koos hauakivi meenutava valguskastiga, millel kiri: “...ja nüüd, issand, mida ma pean ootama? Oma lootuse ma panen üksi sinule.”
See tsitaat on võetud psalmist 35, mis räägib inimese kaduvusest ja väiklusest ning materiaalse maailma tühisusest. Tundub, et Rajangut valdavad melanhoolsed meeleolud. Voodi, mis on kõige alguse ja ka lõpu sümbol, koondab kokku seintel ilutsevad liblikad, lilled ja pealuud ning laseb teravusest pakatavatel seinakompositsioonidel lahustuda üheks viimaseks palveks kõige vägevama poole.
Maailma saladus peitub nähtavas, aga enne tuleb õppida nägema arvutul hulgas seoseid ja lugusid Raul Rajangu töödes.

Raul Rajangu – “Secret Reich”
Vaal, Tartu mnt 80d, Tallinn
Näitus on avatud 31. jaanuarini.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara