Inimese sobivus ettevõtte kollektiivi tuleb tuvastada juba värbamisel

Üheteistkümnes riigis tegutsev Tele2 püüab juba värbamisel selgeks teha, kas inimese väärtused ja põhimõtted ühtivad ettevõtte omadega, rääkis ajakirjale Personali Praktik Tele2 personalijuht Helena Evert.

Viimase olulisust rõhutab ka ettevõtte juht Mindaugas Ubartas. “Tööle värbamisel peab olema piisavalt valikuetappe ja selged kriteeriumid, et selgitada välja inimese sobivus organisatsiooni,” selgitas Ubartas.

Evert ütleb, et kuigi personalijuhtimine on Tele2-s riigipõhine, suhtlevad eri riikide
personalijuhid igapäevaselt, vahetades kogemusi ja ettepanekuid. Sellest on suur
abi, kuid on ka selge, et sama lähenemine ei pruugi igal pool töötada või olla sama
tõhus. Hea võrdlus on siinkohal Eesti, kus Tele2-l on 230 töötajat, ja Venemaa, kus on ligi 3000 töötajat ning haru jaguneb veel omakorda mitmeks regiooniks.

Rahvusvahelisele ettevõttele kohaselt on inimestel võimalus arengu huvides
töötada ka välismaal. See on kasulik ka ettevõttele, sest spetsialist ei lahku, vaid jääb süsteemi tööle. Eestisse on näiteks seeläbi tulnud kaks perspektiivikat juhti Leedust. Lisaks Tele2 Eesti juhile ka ettevõtte turundusdirektor. Rahvusvaheline karjäär ei ole siiski kohustus, nagu näiteks diplomaatidel, vaid võimalus ning peab lähtuma iga inimese motivatsioonist.

Ettevõtte sisereeglid lähtuvad taas kord rühma väärtustest, kuid on samuti riigiti erinevad. Sellelgi on Everti kinnitusel lihtne põhjendus – nii seadused kui ka
kohalikud tavad ja kombed erinevad. Ka Ubartas, kes varem töötas Tele2 Leedu
müügi- ja turundusjuhina, möönab, et pidi kohaliku haru reeglitega kohanema.
Samal ajal püütakse näiteks hoida avatud uste poliitikat.

Nii Evert kui ka Ubartas ütlevad, et reeglit – üle oma ülemuse minna ei tohi – nende firmas ei ole. Vastupidi, igaüks võib murega sisse astuda, helistada või
e-kirja saata. Varem muu hulgas Kanadas kindlustusvaldkonna väikeettevõttes töötanud Evert näeb suuri kultuurierinevusi ka mandrite vahel. Näiteks Kanadas püsis palju usaldusel. Töölepingud vormistati suuliselt, kuid sellest hoolimata töötati kohusetundlikult. “See oli iseenesest mõistetav,” rääkis Evert.

Põhja-Ameerikale kohaselt oli kanadalastele omane suhtumine, et igaüks peab töötegemiseks leidma motivatsiooni. Ka praeguses töös peab Evert just motivatsiooni toetamist ja asjakohase suhtumise arendamist oluliseks. “Soodustame, et iga meie töötaja käituks nagu väikeettevõtja. Et ta tunneks, et tema saab mõjutada tulemusi.”

Loe pikemalt ajakirjast Personali Praktik.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Harry Tuul

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara