Taani moodne kunst kaunistab Kumu

Kumus värskelt avatud näitus “Spatium. Taani kaasaegne kunst” toob Eesti publikuni Taani kunsti kuumad nimed.

Näituse taanlasest kuraator Maria Kjær Themsen on valinud välja üksteist andekat noort kunstnikku, kelle tööd on ta kokku toonud mõiste “ruum” alla.

Ruumist läbi ja lõhki. Spatium tähendab ladina keeles ruumi – piiritletud või piiritlemata, mõttelist või füüsilist. Kõik Kumu näituse tööd tegelevadki ühel või teisel viisil ruumi mõistega, osa abstraktsemalt ja filosoofilisemalt kui teised.

Näituse võtmesõna külastaja jaoks on “liikumine”. Neid töid ei saa vaadata ainult otse ja ühe koha peal seistes, vaid teoste loodud kujuteldavas või füüsilises ruumis ringi liikudes ning jälgides, kuidas iga installatsioon erinevas ruumi nurgas tööle hakkab.

Marie Kølbæk Iverseni videoinstallatsiooni ”Retroaction VIII” peab aktiveerima vaataja ise oma liikumisega jälgimiskaamerate haardeulatusse. Tulemuseks on inimfiguuri ilmumine muidu tühja ekraanivärelust kujutavale seinale.
Lea Porsageri “Kaldnurksed lööklained” püüab aga tekitada illusiooni ruumi mõõtmetest. Ruumi läbib terastoru, mis ühest küljest venitaks ruumi justkui laiemaks, teisalt seisab ta seal nagu mõtteline kaitsetala takistamaks seinte kokkuvarisemist.

Õhtupimedus, teine kuu ja tuumajaam. Eelõige soovitan seda näitust vaadata õhtupimeduses, kuna nii mõnegi installatsiooni tajumisele annab see erilise maigu.

Võimalik, et Kadrioru elanikud on juba märganud hiigelsuurt seestpoolt valgustatud õhupalli pargi kohal hõljumas. See on osa Jacob Jesseni installatsioonist. Aknavaatega näituseruumis asub teleskoop, millega saab suurt õhupalli lähemalt uurida. Kõik see omandab hoopis somnambuulsema maigu õhtul, kui Tallinna kohal teine helendav kuu hõljub.

Põnevad on ka näitusel esindatud Taani helikunsti superstaari Jacob Kirkegaardi tööd. Heli- ja videoteos “Aion” on salvestatud Tšernobõlis, kus kunstnik veetis kolm päeva, jäädvustades erinevate ühiskondlike hoonete helisid. Kool, kirik, pood, kus kunagi kuulis ohtralt sagimist ja häälekat seletamist, on nüüd muutunud pealtnäha tummadeks ruumideks. Tegelikult hingavad need hooned edasi ning mitmekordsel ülesalvestamisel on Kirkegaardil õnnestunud need inimkõrvaga raskesti tabatavad helid kuuldavaks teha.

Kirkegaardi teine töö on samuti seotud tuumaenergiaga. “Koirohi” (ukraina keeles “tšernobõl”) koosneb kuueteistkümnest Kumu fuajeesse paigutatud kõlarist, kust kostab tuumaelektrijaama torude undamist.

“Spatium. Taani kaasaegne kunst”
Kumu kunstimuuseum, Weizenbergi 34 /
Valge 1, Tallinn
Näitus jääb avatuks 13. maini.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara