Alaealisega lepingu sõlmimisele peab eelnema riskianalüüs

Eelmisel aastal toimunud alaealiste töötamise sihtkontroll tõi välja olulise lünga tööandjate teadmistes. Nimelt oli enamikule noorte töö- ja puhkelaagri korraldajatele MTÜ-dele või kohalikele omavalitsustele üllatuseks, et enne alaealisega töölepingu sõlmimist on tööandja kohustatud läbi viima riskianalüüsi.

Selle käigus selgitatakse välja töökeskkonna ohutegurid ning hinnatakse riske töötaja tervisele ja ohutusele, arvestades tema ealisi iseärasusi, eelkõige alaealise nõrgemaid kehalisi ja vaimseid võimeid, samuti vähest elukogemust, mistõttu alaealine ei pruugi õnnetusohtu õigel ajal märgata ega vältida.

Näiteks võeti tüdrukuid kasvataja-abideks raske puudega laste hoolekandeasutusse või lubati poistel pargihooldustöödel niita murutraktori või trimmeriga. Siinkohal ütleksid paljud, et kodus lubataksegi suurematel lastel murutraktoriga tegutseda. Selles ongi vahe: iga vanem vastutab oma lubamiste ja lapse eest ise, aga töösuhtes on määrustega reguleeritud see, mis alaealisele töös lubatud ja mis keelatud.

Kontrollimiste käigus tuvastati ka olukordi, kus tööandja, selleks et seadustatud kohustusest vabaneda, sõlmis alaealisega töövõtu-, käsundus- või isegi ostu-müügilepingu, millele töölepingu seaduse regulatsioon ei laiene. Kuid mistahes tehingu tegemiseks või lepingu sõlmimiseks alaealisega on ikkagi vajalik seadusliku esindaja eelnev nõusolek. Seepärast paneme lapsevanematele jätkuvalt südamele – uurige, mis lepingu alusel ja millistel tingimustel töötamiseks oma lapsele nõusoleku annate. Kui sõlmitud on muu võlaõiguslik leping, aga tegelikkuses ilmnevad töösuhte tunnused, on võimalik pöörduda töövaidlusorganisse lepingu olemuse vaidlustamiseks.

 

 

Osale arutelus

 • Neenu Pavel, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara