Tööandjad väidavad valesid
Ka möödunud aastal leidus tööandjaid, kes töötajatele seadusest suisa valet väitsid: uus töölepingu seadus ei nõua töölepingu kirjalikku vormistamist ja kui ajutiselt tööd ei ole anda, peab töötaja ilma tasuta ootel olema, teatab Tööinspektsioon.
Töölepingulist suhet iseloomustab alluvusvahekord – töötaja annab oma teadmised ja oskused tööandja käsutusse, alludes tema juhtimisele ja kontrollile, tööandja peab talle kindlustama ohutud ja normidele vastavad töötingimused.
Seega kuna töötaja on töösuhte nõrgem pool, peaks protsessi juhtija paremini seadusandlust tundma, et töötaja võiks tööandjat usaldada. Kahjuks leidus aga ka möödunud aastal tööandjaid, kes töötajatele seadusest suisa valet väitsid: uus töölepingu seadus ei nõua töölepingu kirjalikku vormistamist; tegutseva ettevõtte üleminekul ühelt omanikult teisele peab töötajatega enne töölepingu poolte kokkuleppel ära lõpetama, kui uus omanik lepingu sõlmib; kui ajutiselt tööd ei ole anda, peab töötaja ilma tasuta ootel olema; tööandjal on õigus saata töötajaid palgata puhkusele jne.
Seetõttu ei väsi inspektsioon töötajatele kordamast – usalda, kuid kontrolli, sest teadmistes on tugevus. Töölepingu seaduse käsiraamat on vaid hiirekliki kauguselt tööinspektsiooni kodulehel www.ti.ee ja küllaltki arusaadavalt sõnastatud. Teiseks lihtsaks võimaluseks teada saada, mis seaduses kirjas, on helistada infotelefonile 640 6000.