Armastus, hingepiin, ja kaunis muusika ennekõike

Vanemuise teatris homme esietenduv Jules Massenet’ ooper “Werther” baseerub Goethe teosel “Noore Wertheri kannatused”, kuid on teinud mõningase nihke ilu ja romantika suunas. Massenet on tõlkind romaani sisu muusika keelde ja peale peategelaste ka kõrvalosatäitjad kaunis romantilises võtmes hoolsalt välja joonistanud. Tulemus on liigutav ja kaunis.

Ooper pakub näitlejate jaoks unelmate rolle. Massenet’ 1892. aastal esiettekandeni jõudnud “Wertherit” on publikumenu saatnud algusest peale. Teost on mängitud kogu maailmas ning homme etendub see esimest korda ka Eestis.
Ooperi muusikalise juhi ja dirigendi Paul Mäe sõnul on tegemist ülimalt kauni muusikalise materjaliga, mis nõuab palju nii lauljatelt kui ka orkestrimuusikutelt ning paneb seetõttu esitajad pingutama.
Eriliselt olulised on kahe peategelase, Wertheri ja Charlotte’i rollid, mis on kirjutatud tenorile ning metsosopranile. “Charlotte’i osatäitjad ise ütlevad, et see on nende hääleliigi unistuste roll. Mul on ülimalt hea meel, et ühe osatäitjana esitab Vanemuises seda Rootsi lauljanna Katarina Giotas,” märkis dirigent.
Charlotte’i teine osatäitja on tartlanna Karmen Puis. Wertheri osas astub üles Itaalia tenor Ivan Magri või Juhan Tralla, kes töötab Mannheimi rahvusteatris.
Nende rollide peale on üles ehitatud terve ooper – Werther ja Charlotte on pidevalt hõivatud nii vokaalselt kui ka lavastuslikult olulise tegevusega.

Lavakujundus ja kostüümid on etenduse sisuga tasakaalus. Liina Keevalliku kujundatud laval avaneb romantiline pilt ruumist, mis avali hinge ning valu tundva südamega Wertheri käekäiku hästi toetab. Kujundus ei kopeeri täpselt seda aega, millesse lugu paigutub, kuid ei ole läbi teinud ka silmatorkavat muutust.
“Arvan, et “Wertheri” lavakujundus on väga ilusas seoses muusikaga. Kahjuks näeb tänapäeval tihti, et püüd lavapilti ajakohastada on muusikaga suures vastuolus. Mina pooldan seda, et niisugust sajandeid üle elanud muusikat peaksid interpreteerijad austama ja tausta loomisel muusikast lähtuma. Wertheri puhul on visuaalne külg sisuga ilusasti kooskõlas, mina olen väga rahul,” kommenteeris Mägi.
Tema sõnul on ooper ühendatud kunst, kus visuaalne, kõlaline ja literatuurne pool on omavahel tihedalt seotud. Seetõttu on sisu ja muusika üksteisest sõltuvad ning visuaalne külg toetab kogu seda tervikut.

Emotsionaalselt liigutav armastuslugu Charlotte’i ja Wertheri vahel. Nii Paul Mäe kui ka Karmen Puisi hinnangul teeb just keerukus selle ooperi kauniks.
““Wertheri” läbikomponeeritus on väga tundeline ja tekst on muusikas väga täpselt edasi antud. Samuti kasutab Massenet palju leitmotiive, kus teatud muusikalised kujundid on ühte liidetud ning tulevad uutes arengutes üha tagasi. Kõik see teeb “Wertherist” teose, mis väga heas ettekandes igavuse tundmisele küll hetkekski ruumi ei tohiks anda,” arvas Mägi.
Puisi sõnul peaks “Wertherist” saama lavastus, mis publikule meeldib.
“See on ilus ja kirglik armastuslugu. Üliromantiline ja sügavalt tundeline. Ilusad tunded peaksid inimestele alati korda minema. Tahaks loota, et inimestel on pärast vaatamist pisarad silmis, see näitaks, et meie laval oleme oma tööd hästi teinud,” sõnas Puis.

“Werther”
Jules Massenet’ ooper ­
kahes vaatuses; prantsuse keeles, eestikeelsete subtiitritega
Lavastaja: Albert-André Lheureux (Belgia)
Osades: Ivan Magri (Itaalia) või Juhan Tralla (Mannheimi rahvusteater), Karmen Puis või Katarina Giotas (Rootsi) jpt
Esietendus: 10. märtsil Vanemuise väikeses majas
Pilet: 10,50–15 €
www.vanemuine.ee

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara