Ka ebakindlus innustab

Idufirmas töötamine tähendab võidujooksu ajaga ning suurt edu-, aga ka ebaõnnestumise võimalust – tegijaid kannustab eneseteostus, põnev töö ning oma ideede rakendumise jälgimine.

Virtuaalse treeneri tarkvara ja sotsiaalse suhtluse ühendanud firma Sportlyzer asutaja Tõnis Saagi sõnul tehakse idufirmades väikese tiimiga väga palju ära, nii et kõik meeskonnaliikmed peavad võimekad olema.
“Info saamine klientidelt ja kasutajatelt peab olema automatiseeritud ning kõik töötajad peavad suutma oma valdkonnas ise selle põhjal otsuseid teha,” lausus Saag. Nii tekib töötajatel sisemine motivatsioon. “Ei olda mitte sõdur sõjaväes, vaid igaüks saab olukordi lahendada leidlikult nagu James Bond,” jätkas ta.
Start-up-projektidel on oma karisma, mis paelub. “Ühelt poolt on tegu töökohaga, samas võetakse riske ning pidevalt tuleb olla väga leidlik ja iseseisev, mis pakub võimalust ennast teostada ja näha, kui suur mõju on igal väiksel sammul,” märkis Saag.
Kuna tegemist ei ole valmis ja töötava firmaga, mis toodab kasumit, vaid uue tehnoloogia väljatöötamise ja ärimudelite testimisega, kaasneb võidujooks ajaga – kas tehnoloogia suudetakse piiratud ajaga turule tuua või mitte. “Kui ühele kaardile panna eneseteostusvõimalus, võidujooks ajaga ning õnnestumisðanss, on just need asjad, mis start-up’ide puhul tegijaid kaasa veavad,” nentis ta.

Areng toob kasumi. Kui ärimudel on paika loksutatud ja esimene kiire kasv läbitud, saab idufirmast üldjuhul raha tootev ettevõte.
“Siiski ­eelistatakse kiire kasvuga firmasid võimalikult ruttu edasi kasvatada ja sellega kaasnev rahavoo miinus investeeringutega katta. Kui tehnoloogia ja ärimudel ei leia piisavalt kiiresti tõestamist, võetakse mõneks ajaks käsile teine töö ja pusitakse projekti kallal selle kõrvalt edasi. Samuti on võimalik, et projekt loetakse ebaõnnestunuks ning alustatakse uuega,” rääkis Tõnis Saag.
“Niisugust kiiret muutust nimetatakse pivot’iks. Kogenud start-up’id jaotavadki investeeringuga (olgu see siis enda säästudest, FFFilt või riskiinvestoritelt saadud) kaetud aja pivot’iteks, mis näitab, mitu katsetust jõutakse teha,” jätkas ta.
 
Põnev töö, mis annab suure kogemuse. “Kui minna tööle suurkorporatsiooni, kus ettevõtte struktuur on keeruline ja tööprotsessid täpselt ära jagatud, tuleb enamasti täita ühte kindlat ülesannet. Start-up’is aga täidavad meeskonnaliikmed pidevalt erinevad ülesandeid. Kõik saavad kaasa rääkida, analüüsida ja panustada. See kannustab uskumatult, kui näed, kuidas sinu ideid ellu viiakse,” selgitas Saag.  
Kui suures korporatsioonis töötades suuri vigu mitte teha, võib tema sõnul seal 20 aastat töötada. Start-up’ide puhul mugavustsoon puudub, isegi rokkstaaride meeskonna puhul võivad tehnoloogiale ja ärimudelile püstitatud hüpoteesid tõestamata jääda. “Ja polegi midagi teha, sest uue tehnoloogia testimise puhul ei saa kunagi kõike ette näha. Seiklejavaimu ja soovi end teostada peab kõvasti olema ning läbikukkumist ei tohi karta.”

Kuna küpsuseni jõudmine võtab vähemalt seitse aastat, siis on eeldus ka see, et kogu meeskond on oma tööst huvitatud ja armastab valitud valdkonda.
Idufirmadega seondub omaette kultuur, mis omakorda inimesi kaasa veab. “Alustavad firmad suhtlevad palju, iga päev jagatakse omavahel, kes ja kuidas on probleeme lahendanud ja mis teine oma probleemide lahenduseks võiks proovida. Nii tekib tugev community-tunne ja nii uskumatu kui see ka ei tundu, jagatakse nõu isegi konkurentidele. Kõik see kannustab ja veab kaasa. Innustab see, et sinu kõrval on veel palju hulle, kes tegelevad vaatamata riskile suure visiooniga projektidega,” selgitas Saag.

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara