Mehe roll muutuvas maailmas

Meestearst Margus Punabi kunstikogu näitus “Mees, seksuaalsus, kunst” Tartu kunstimajas mõtiskleb mehe identiteedi ja rolli üle moodsas maailmas.

Eesti tuntuima meestearsti dr Punabi kollektsioonis on teoseid seinast seina – Eesti vanast heast avangardismist kuni viimaste aastateni välja. Tartu näitus keskendub kollektsionäär Punabi ametist lähtuvalt mehele, mehe identiteedile ja sotsiaalsetele probleemidele ühiskonnas.
See kõik aga ei tähenda, et näitusel eksponeeritud kunstnikud ainult meessoost oleksid. Sekka on sattunud ka mõned naised, kellest võiks mainida maalikunstnik Maarit Murkat ja tema tööd “Hierarhia IV” (2010), kus rinda paljastava naise süles lamab taksikoer. Teisel pool naisliini asub aga Malle Leisi legendaarne teos “Mees teemärgiga” aastast 1968.

Avangardismi meistritest tänapäeva klassikuteni. Punabi kollektsiooni kuuluvad Eesti avangardismi teosed on suhteliselt ühtlase tasemega. Leiab nii Andres Toltsi, Jüri Arraku, Tiit Pääsukese kui ka eespool nimetatud Malle Leisi töid. Ilmselgelt erineb see osa teostest suuresti nii kunstnike rõhuasetustelt kui ka väljendusviisidelt moodsast osast.
Nõukogude ajal või selle piiril valminud looming käsitleb mehe seksuaalsust tiheda sümbolirägastiku kaudu, samal ajal kui Jaan Toomik ja Raul Rajangu räägivad asjast otse ja ilma igasuguse häbikatteta.

Kolm meest, kolm maailma. Näituse selgroo moodustavad kolm meest, kes on Eesti kunstis endale väga erinevalt olulise koha leidnud. Jaan Toomikult on Punabi kollektsioonis ka paar aastat tagasi Kumu näitusel olnud töö “Taavet Koljati peaga” (2010). Ilma Toomikuta oleks olnud raske sellist temaatilist näitust teha, sest Toomiku looming keerlebki suures osas mehe, tema seksuaalsuse ja painete analüüsimisel.
Teine kandev kunstnik näitusel on Kaido Ole, kes erineb märkimisväärselt Toomikust, pakkudes viimase ekspressiivsusele kontrollitud jahedust. Näitusel on Ole seeriatöö “Küsimused II” (2009), kus Ole portreteerib iseennast suure küsimärgiga, mis lõpuks tekitab tema pähe suure paistetuse.

Seksuaalsusest olemise paineni. Kui Toomik tegeleb töös “Taavet Koljati peaga” eksplitsiitselt mehe seksuaalse ja füüsilise poolega, siis Ole töö keskendub vastukaaluna sisemisele mõttemaailmale, psühholoogilisele poolele.
Kolmandana tuleb välja tuua Jüri Ojaveeri “Ela ja sära” (2010), mis on väike käokella sisse peidetud videoinstallatsioon alasti Ojaveerist trenaþööril sõitmas ja käokella moodi kukkumas. Esmapilgul üsna humoorikas töö muutub aja möödudes aga ühe ja sama liigutuse kordamise kaudu meheks olemise kriisi ja kohustuste kontsentreeritud sümboliks.

“Mees, seksuaalsus, kunst”
Margus Punabi kunstikogu näitus
Tartu kunstimaja, Vanemuise 26, Tartu
Avatud K–E 12–18
Pilet: tasuta
Näitus on üleval 3. juunini.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara