Kontorijooga mõjub hästi tervisele ja suurendab töövõimet

Tark tööandja soosib stressi leevendavate harjutuste õppimist, sest sellel on oluline osa töötaja töövõimele ja samuti vähendab see haiguspäevi, väidab joogatreener Toomas Õunap.

Milliseid harjutusi saab kontoris olles teha, et keha pingeid leevendada?
Harjutusi, mida kontoris saab teha, on palju. Kuid kuna aeg ja ruum on piiratud, peaks inimesed tegema just neid harjutusi, mis aitavad nende enda kehalist tasakaalutust parimal moel vabastada. Siin ei ole ühest menüüd või komplektseid harjutusi.
Tooksin vaid ühe olulise pingepiirkonna, milleks on selg. Pingelise päeva järel teavad inimesed, et just sinna piirkonda kogunevad paljud pinged. Üks harjutustest, mida olen soovitanud, on suured õlaringid. Neid võib teha istudes, kuid püsti seistes on neid teha mugavam. Oluline on siin panna lisaks õlgadele liikuma ka lülisammas. Kui õlad on taga, on keha nõgus, õlgade alla liikudes vajub ka pea rinnale, lubage kaela tagumistel lihastel kergelt venida, õlgade ette liikumisel tõmmake ennast küüru, õlgade liikumisel üles vaadake silmadega samuti üles ja pingutage kergelt kaela ja näo lihaseid. Sellised ringid peaks olema aeglased. Soovitan lisada harjutusele ka vaagna liikumist vastavalt selja liikumisele.

Mis juhtub inimese kehaga, kui istuda päevad läbi arvuti taga? Mis on need tervisehädad, mille üle inimesed kõige enam kurdavad?
Iga tegevuse ja töö juures peaks olema tasakaal liikumise ja liigutamatuse vahel ehk töö ja puhkuse  vahel. Tasuks ise uurida, millised lihased teil töötavad ja millised on pikalt nn puhke seisundis. Paljudel on pinges turi ja kael, silmapiirkond ja randmed. Mõned lihased töötavad  “töö ajal“ aga liialt vähe ja sellega kaasnevate vereringe probleemid. Paljudel on probleemid  kätes ja jalgades. Esimesteks ilminguteks on jahedus või külmus jäsemetes.

Kuidas joogat tehes neid tervisehädasid leevendada või ravida saab?
Oluline on mõista, millised piirkonnad töötavad liialt ehk on pinges ning millised on alakoormatud. Vastavalt sellele on võimalik valida endale vastavad lõdvestuse ja venitusharjutused või energiaringlust vastavas piirkonnas aktiveerivad harjutused.
Joogid avastasid tuhandeid aastaid tagasi, et lihastesse kuhjuvad pinged. Ennast uurides otsisid ja leidsid vastavad abistavad tehnikaid, mis pingeid vabastavad. Tihti on lihtsate pingete pikaajaline mõju paljude raskete tasakaalutuste ehk haiguste põhjuseks.
Pingete vabastamisel ning vere- ja energiaringluse taastamisel paljud haigused leevenevad või kaovad.
Probleemiks on siin püsimatus, liiga ruttu soovitakse tulemusi ja täielikku paranemist. Oluline, et sellega kaasneks ka inimese mõistmine, mis oli tasakaalutuse põhjuseks ning edaspidi selle vältimine.

Kas jooga aitab ravida ka stressi?
Stressi üks tähendusi on lihaspinge ja jooga kindlasti aitab stressi leevendada. Tegelikult on stressi põhjusteks teatud negatiivsete emotsioonide pikaaegne kogemine. Ka siin õpetab jooga erinevaid võimalusi, kuidas peatada selline protsess. Õpitakse vaatlema, mitte ainult jämedakoelisi lihaspingeid ja neid vabastama, vaid läbi eristamisvõime ja tähelepanu paremal valdamise märgatakse ka peenemaid liikumisi nii seespool kui väljaspool keha. Märgates, kuidas erinevad emotsioonid, inimsuhted või tegevused põhjustavad tasakaalutusi kehas, õpib joogaga tegelev inimene neist keha kahjustavatest tegevustest hoiduma. 

Millised on head harjutused hommikuseks keha ülesse äratamiseks ja õhtul pingete mahalaadimiseks?
Hommikuseks äratuseks on hea paariminutine lihtne keha massaaž või mõned joogaharjutuste kompleksid, näiteks päikesetervitus või 5 tiibetlast.
Hommikul võiks harjutusi teha kiiremini ja jõulisemalt, et äratada keha. Õhtul peaks harjutusi tegema alati rahulikumas tempos ja tegema eelkõige, kas enesemassaažitehnikaid või harjutusi, mis vabastavad pingeid. Sellest, kui lõdvestunud on inimene magama minnes, sõltub tema unekvaliteet. Rampväsinuna magama minnes kulub kehal kaua aega, et lõdvestuda piisavalt. Mõistlik oleks seetõttu enne magama minekut võtta kerge dušš ja lõdvestada keha.

Kas jooga ja õige toitumine täiendavad teineteist? On Sul mõned vihjed, mida võiks kontori külmkappi varuda, kui mõni päev lõunale ei jõua, aga kõht tühjaks läheb?
Toitumise soovitusi on tuhandeid ja siinkohal ei tahaks anda järjekordset. Kuid oluline on juua vett.
Joogaga tegeleva inimesena soovitaksin eelkõige uurida erinevaid toiduaineid ja nende mõju teile endale. Keelud ja tabud tihti tekitavad vastavaid isusid. Uurige, kuidas üks või teine toiduaine (soovitavalt üksikuna) teile mõjuvad, märgake kuidas te ennast pärast tunnete, millised on selle toiduaine mõjud teie kehale ja enesetundele. Pärast sellist uurimist hakkab iga mõistlik inimene teatud toiduaineid vältima ja nii vähendame jällegi keha tasakaalust väljaviimise olukordi. 

Mis võib olla põhjuseks, et inimesed joogasse skeptiliselt või võõrastavalt suhtuvad?
Väärarusaam on kujunenud läbi keerukate jooga asendite pildimaterjali ning joogaga tegelemise eelduseks peetakse suurepärast paindlikust. Tegelikult on olukord  vastupidi. Just siis on põhjust alustada tegelemist joogaga, kui keha jäikus ja paindumatus on liiga suur. Võin kinnitada, et joogas harrastavad inimesed ei erine teistest oma hea paindlikkuse poolest. Ka minu füüsis ei võimalda teatud asendeid võtta ja nii mõnigi õpilastest on minust paindlikum.

Mis Sa soovitad neile, kes veel täna kahtlevad, kas minna joogasse või mitte? Ja kuidas leida enda jaoks see sobiv joogastiil ja juhendaja, tegijaid on ju nii palju?
Lihtsalt mõtlemisest, kas jooga sobib teile või mitte, ei ole abi, kui teil puudub isiklik kogemus. Erineva kogemusega ja erineva lähenemisega joogaõpetajaid ja stiile on palju. Soovitan alustada ühest, käia seal vähemalt 4-5 korda ja siis otsustada, kas see stiil ja juhendaja teile sobib või mitte. Kui huvi jooga vastu on olemas, soovitan käia erinevate õpetajate juures, kuni jõuate äratundmisele, et Tema on see õige.  Kuna olen ise krija hatha jooga juhendaja soovitan, alustada krija joogast.

Loe täpsemalt SIIT.

 

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara