12 nippi, kuidas elektriarveid vähendada

Suures osas Eesti büroodest ja kodudest kulutavad tarbetult energiat seadmete vooluvõrgus ooterežiimil hoidmisega.

Eesti Energia energiasäästu valdkonna projektijuhi Teet Keremi sõnul kulub keskmises majapidamises 5-10% elektrist elektroonikaseadmetele, mis ei ole aktiivses kasutuses, kuid tarbivad vargsi, ooterežiimil töötades elektrienergiat. "Igas neljandas majapidamises jäetakse elektroonika pärast kasutamist alati ooterežiimile," selgitab Kerem.

Lisaks seadmete väljalülitamisele ja voolivõrgust eemaldamisele leidub veel nippe, kuidas nii elektri kui ka küttekulusid kokku hoida. Äripäeva kuukiri Oma Maja annab 12 nippi, kuidas seda teha.

1. Vähenda toatemperatuuri.
Reeglina säästad iga kraadi pealt 3% küttearvest. Toatemperatuuri vähendamine öösel 3 °C võrra ja päeval tööle minnes 5 °C võrra vähendab küttearveid kuni 15%.

2. Kasuta ventilaatoreid mõistlikult.
Vannitoa- ja köögiventilaatoreid on mõistlik kasutada kuni nad on oma töö teinud. Veendu, et muul ajal oleksid need välja lülitatud.

3. Hoia siiber suletuna.
Tihendamata ahju- või kaminaukse kaudu pääseb soe õhk läbi lahtise siibri välja sarnaselt avatud aknale. Kui väljas on külma rohkem kui 10 kraadi ei tasu kaminat kütta, sest sealt kaudu väljub rohkem sooja, kui kamina kütmine seejuures annab.

4. Vähenda boileri temperatuuri
Ka 55°C vee temperatuuri puhul ei tunne inimene märgatavt vahet mugavuses.

5. Kasuta kardinaid
Ava need päikeselisel päeval hommikul, lastes nii päikesel päeval eluruume kütta, ja sule ööseks, et hoida soe toas.

6. Hoia ventilatsiooniavad õiges asendis.
Lisaks regulaarsele puhastusele ja hooldusele, veendu, et õhuvõtuavad oleks ümber lülitatud talvisesse asendisse. Nii pääseb sealt sisse ainult vajalik hulk värsket õhku.

7. Tihenda uksed ja aknad.
Jahedamal ajal saab märkimisväärselt nii soojakadu ja -kulu vähendada. Sooja saabudes tasub aga avatäited välja vahetada.

8. Hoolda küttesüsteemi.
Enam kui 10 aastat vana küttesüsteem tahab üle vaatamist. Nii kasvab lisaks tõhususele ka süsteemi ohutus.

9. Kasuta programmeeritavaid termostaate.
Seadmed võimaldavad valida öö- ja päevarežiimi kõrval sobiv programm ka puhkuse-, nädalavahetuse- ja peo ajaks.

10. Hoia uksed suletuna
Kõige lihtsam on hoida vähekasutatavate ruumide temperatuur madalamana ja uksed suletuna.

11. Lülita seadmeid välja
Kui kasutada näiteks digiboksi 4 tundi päevas ja lasta tal ülejäänud ajal ooterežiimil oodata, võib ooteaja energiakulu moodustada isegi 75% selle digiboksi kasutuskulust. Elektroonikaseadme eluiga ei sõltu Eesti Energia energiasäästu valdkonna projektijuhi Teet  Keremi sõnul mitte niivõrd sisse-välja lülitamisest kui töötundidest, töötunde kulutab ka ooterežiim.

12. Jälgi, palju kulub.
Ooterežiimi elektritarbimist aitavad määrata erinevad reaalaja energiakulu monitorid, mille maksumused algavad ligi 20 eurost. Mugavaks võimaluseks ooterežiimist loobumiseks on näiteks lülitiga pikendusjuhtmed või taimerid, mis lülitavad sellega ühendatud süsteemi ise teatud aja möödudes välja.
Allikas: Domus Kinnisvara, Eesti Energia, Eno Pappel

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja, aripaev.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara