19. märts 2015
Jaga lugu:

Kas puhkuse võib hüvitada rahas?

Mõnikord soovivad palgalisast huvitatud töötajad puhkuse ära jätta ja tahavad, et tööandja selle hoopis rahas hüvitaks. Kas see on aga seadusega kooskõlas?

Puhkuse eesmärk on anda töötajale peale igapäevase ja iganädalase puhkeaja ka täiendavat töövaba aega töövõime taastamiseks. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 55 kohaselt on töötaja iga-aastane puhkus vähemalt 28 kalendripäeva. Pikem põhipuhkus võib tuleneda ka poolte kokkuleppest või seadusest (nt alaealiste töötajate puhul). TLSi § 68 lõike 5 alusel peab põhipuhkust kasutama kalendriaasta jooksul.

TLSi § 70 lg 3 kohaselt on kokkulepe hüvitada puhkus töölepingu kestuse ajal raha või muude hüvedega tühine. Keelu eesmärk on vältida ületöötamist ning pakkuda võimalust reeglipäraselt iga aasta töörutiinist väljuda.

Väsinud töötaja efektiivsus väheneb: sama töö tegemiseks kulub rohkem aega, sagenevad hiljem parandamist vajavad vead, suureneb (tööandja) vara kahjustamise oht ning väheneb emotsionaalne seotus tööga. Samuti mõjutab ületöötamine otseselt töötaja tervist. Ületöötamine võib põhjustada kõrget vererõhku, tööstressi (sh depressiooni ja ärevust) ning kehakaalu tõusu. Ületöötanud töötajal on suurem risk haigestuda ja surra südame-veresoonkonnahaigustesse või saada insult. Väsimus võib põhjustada ka tööõnnetusi ja kutsehaigestumisi. Nii võib ületöötanud töötajal tekkida tööandja vastu hiljem tervise kahjustumisega seotud kahjunõudeid.

Seetõttu on puhkuse kasutamine väga tähtis. Puhanud töötaja on õnnelikum ja tervem kui ületöötanud töötaja ning ka tööandjal on rohkem kasu töötajast, kes on rahulolev, produktiivne ja töövõimeline. 

Allikas: Tööinspektsiooni infoleht Tööelu

Loe põhjalikumalt tööõiguse teemadel siit.

Autor: Anni Raigna

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
SEKRETÄRI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Sekretäriuudised igal nädalal enda postkasti.

Sekretär.ee toetajad:

Enimloetud
Birgit Aljaste
Birgit AljasteSekretar.ee ärijuhtTel: 5373 8733birgit.aljaste@aripaev.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanSekretär.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee