Autor: Sekretär.ee • 1. veebruar 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

KEELENÕU: kas õige on kasutada sõna üritus või sündmus?

Sageli kardetakse peo, vastuvõtu, konverentsi, esitluse või spordivõistluse kohta kasutada sõna üritus, kuna see justkui tähendaks nurjunud katset. Eesti Keele Instituudi keelekorraldaja Tuuli Rehemaa selgitab, mis tähendus on sõnadel üritus ja sündmus ning julgustab kasutama sõna üritus.

HELLE: Sa seda ikka tead, et arenenud tubades öeldakse meie ajal sündmus, mitte üritus. Et üritus on nurjunud katse.LEO: Kes ütleb, et see nurjub?

See dialoog Uku Uusbergi näidendist „Üritus“ esitleb üht eksiarvamust, mille all sõna üritus viimasel ajal kannatama peab. Levib uskumus, nagu tähendaks üritus nurjumist, läbikukkunud katset, ja seega välditakse seda sõna nagu tuld.

Sõna üritus tõi eesti keelde Johannes Aavik 1921. aastal „Uute ja vähem tuntud sõnade sõnastikus“. Sellest alates esineb üritus tähendusega ’ettevõte, katse’ juba kõikides eesti keele sõnaraamatutes. ÕS 2013-st leiame ürituse järelt napi selgituse ’ettevõtmine’. Rohkem julgust peaksid andma aga sealsed kasutusnäited: kui ÕS-is on pidulik üritus, suurüritus, massiüritus, kultuuriüritus ja spordiüritus, siis on üsna vähe usutav, et ÕS neid kõiki läbikukkumiste või nurjumistena käsitab.

Üritus ja sündmus

Teine keelekorraldajate kõrvu jõudnud müüt väidab, justkui oleks kultuuriürituste puhul õigem kasutada sõna sündmus, mitte üritus. Üritused olevat just nagu algajate kultuurikorraldajate ja kollanokkade pärusmaa, kes peaksid sündmuste korraldamiseks veel küpsema.

Vaatame seekord „Eesti keele seletavat sõnaraamatut“. Seal seisab, et üritus on ’ettevõtmine, tegutsemine mingil eesmärgil’, sündmus on ’juhtuv või juhtunud asi, nähtus, olukord’. Seega on sündmusi korraldada võimatu, sest sündmus kas juhtub või mitte. Kultuuriüritusest võib saada kultuurisündmus ja küllap ongi see iga korraldaja unistus, ent nimetus „sündmus“ on alati hinnanguline. Spordisündmus võib olla näiteks see, kui keegi võidab jooksu. Organiseeritud jooksuvõistlus on aga spordiüritus. Sportlaste ja spordihuviliste jaoks on olümpiamängud või maailmameistrivõistlused kindlasti sündmused, just nagu laulupidu on sündmus koorilauluhuviliste eestlaste jaoks. Kalendrisse sündmusi ette kirja panna on aga vägagi pretensioonikas, sest mitte iga üritus ei ole igaühe jaoks sündmus ja igast üritusest ei pruugi ka sündmust saada.

Rohkem keelenõuandeid leiad keeleabi.eki.ee.

Autor: Tuuli Rehemaa, EKI keelekorraldaja

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700