Kohviturg täna ja homme – kuidas jõuab kohv meie tassi

Nõlvak

Kohviturgu võib võrrelda vilja- või kullaturuga – hind kujuneb kohvibörsil.

Kui vaadata statistiliselt, siis keskmine kohvioa hind on Rahvusvahelise Kohviorganisatsiooni andmetel kõikunud viimase nelja kuu jooksul 122–135 USD sendi vahel ühe untsi ehk pisut vähem kui poole kilogrammi kohta. Keskmine kohvioa hind on tõusnud aastaga 0,8% ning kohviaasta esimese kümne kuu eksport, oktoobrist juulini, ületas 100 miljoni kohvikoti piiri, mis on aasta varasemaga võrreldes 5,7 miljonit kotti enam. Üks kohvikott kaalub 60 kilogrammi.

Antud statistika järgi on kohviturg tugevas tõusutrendis ning KAFO tulemuste põhjal võin öelda, et kohviturg kasvab ja areneb pidevalt ka Eestis. Selleks, et kohv jõuaks aga meie tassi joogi kujul, läbib see pika ahela erinevaid protsesse ja vahe-etappe, kus iga osapool soovib saada endale väikest kasumimarginali. Üks enim tõstatatud küsimus on, et kas seda ahelat ei saa kuidagi lühendada ja etappe vähendada – eesmärgiga tuua kujunev valmiskohvi hind madalamale. See on mõttekoht.

Kuidas kujuneb lõppprodukti hind? Toorkohvi ja lõpptarbija vahel on palju etappe: kohvikirsside korjamine ja esmane töötlemine, pakendamine ekspordiks, börs, sadamatransport, ekspordi arvepidamine ja teele saatmine, impordi arvepidamine ja mahalaadimine, toll, maksud, maismaa transport sadamast röstijani, röstimine, pakendamine, turundus ja reklaam, vahendus, hulgikaubandus, jaekaubandus, kohvikud ja restoranid. Just selline on ühe kohvioa ümber keerlev teekond enne meie tassi jõudmist.

Kohviahela ekspert Mick Wheeler kirjeldas möödunud aasta detsembrikuu Cafe Europa ajakirjas kohvi hinna kujunemismehhanismi, milles tõdes, et kohvikasvataja näiliselt madal tasu on täiel määral sõltuv börsihinnast ja kasvatajal endal puudub igasugune kontroll selle üle. Kohvikasvataja on see, kes võtab börsilt alghinna, mitte ei saa seda ise määrata. Teisel pool on aga kohvitöötlejad ja -kaubastajad, kes teevad lõpphinna. Wheeler viitas uuringule, mille kohaselt 10-protsendiline hinnatõus või -langus börsil toob kaasa umbes 7,4-protsendilise hinnatõusu või -languse jaemüügis, 11,7-protsendilise hinnatõusu või -languse kohvi tööstusjaamades ning 18,7-protsendilise hinnatõusu või -languse kohvikasvatajatele.

Iga tunnustatud kohvitootja peab lugu kohvikasvatajast ning teeb tehinguid vaid nende vahendajatega, kes äritsevad kohvikasvatajatega ausalt ja õiglaselt. Näiteks maailma üks suurimaid kohvitootjaid Lavazza on oma eetikakoodeksisse juba sisse kirjutanud rahvusvahelisi inimõigusi tugevalt respekteerivad klauslid, mis määravad ära, kellelt kohviube soetatakse.

Allikad:

http://www.ico.org/documents/cy2016-17/cmr-0817-e.pdf

https://issuu.com/crimsonmedia/docs/ce66-winter_2016/16

http://www.lavazza.com/default/.content/document/pdf/Lavazza_Code_of_Ethics_EN.pdf

SCAE ajakirjas Cafe` Europe „Is the coffee value chain broken?“ (Mick Wheeler)

Osale arutelus

 • Indrek Nõlvak, KAFO tegevjuht

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara